Jak wybrać komodę do aranżacji w stylu prowansalskim?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 430
Jak wybrać komodę do aranżacji w stylu prowansalskim?

Wywodzący się z południowej Francji styl prowansalski urzeka idealnym połączeniem bezpretensjonalności i sielankowego klimatu z prawdziwą elegancją. Nie dziwi zatem jego niesłabnąca popularność. W tym artykule podpowiadamy, na czym polega ta estetyka i jak wybrać komodę do aranżacji w stylu prowansalskim.

Na czym polega styl prowansalski w aranżacji wnętrz?

Styl prowansalski, zgodnie z nazwą, wywodzi się z Prowansji — regionu w południowej Francji. Inspiracją dla tego rodzaju aranżacji stał się spokojny, sielski klimat regionu i jego naturalne piękno. Widzimy to w upodobaniu do naturalnych materiałów, roślinnych deseni czy w palecie kolorystycznej, w której znajdziemy naturalne beże, biele, fiolety i błękity.

Styl prowansalski jest subtelny i romantyczny. Biel dominuje nie tylko na ścianach, ale też w meblach i dodatkach. To nie tylko odcienie śnieżnobiałe, ale też złamane tony kości słoniowej, biele przybrudzone, wpadające w beż czy odcienie mleczne. Wzbogaca się je lawendowym fioletem, naturalną zielenią roślin doniczkowych, a także ziemistymi brązami i lekkimi pastelami.

Taka kolorystyka tworzy lekkie, przestronne, a jednocześnie intymne i przytulne aranżacje. Uroku dodają wnętrzom postarzane, zdobione meble i wyraziste faktury. Mile widziane jest drewno w barwie naturalnej lub bielone. Występuje nie tylko na podłodze, ale też w postaci paneli ściennych i oczywiście w meblach. Do wnętrz w stylu prowansalskim pasują też inne materiały naturalne — kamień, roślinne tekstylia czy ażurowe konstrukcje z kutego i giętego metalu.

Widać tu wyraźne punkty wspólne z wystrojem rustykalnym. To nie powinno dziwić. Oba style czerpią z natury i klimatu wiejskiej sielanki. W stylu prowansalskim widzimy po prostu więcej inspiracji konkretnym regionem i jego specyfiką.

Co wyróżnia meble prowansalskie?

Meble w stylu prowansalskim to przede wszystkim naturalne materiały. Dominuje oczywiście drewno, ale pojawiają się również meble oparte na ażurowych konstrukcjach z metalu kutego i giętego w dekoracyjne zawijasy czy motywy kwiatowe.

Co ważne, drewno jest tu często specjalnie postarzane, a niemal zawsze bielone. Popularne są meble z przeszkleniem — witryny i kredensy. W przeszklonych gablotach stają liczne bibeloty i elementy dekoracyjne.

Prowansalskie meble to także bogate zdobienia i wybujałe wzornictwo. Bardzo często pojawiają się tu kabriolowe nóżki, dekoracyjne gzymsy i nadbudowy. Charakterystyczne są tłoczenia frontów i ozdobne uchwyty.

Forma tych mebli, choć wyraźnie dekoracyjna, nie jest kiczowato przesadna. To konstrukcje formalnie dosyć proste i wysoce funkcjonalne. Ciekawe jest połączenie masywnych korpusów z lekkimi, ozdobnymi nogami, które dodają wyraźnej lekkości i gracji. Widać to np. w kolekcji Diana.

Z drugiej strony mamy też delikatne, zwiewne i pełne gracji formy ażurowe. Bardzo charakterystyczne są krzesła prowansalskie z tapicerowanym siedziskiem i ażurowym oparciem z drewna. Przykładem są modele N-10 z tzw. krzyżem w oparciu oraz B-10 z oparciem z prostych, symetrycznie rozstawionych listewek.

Uwagę trzeba zwrócić także na tapicerki. Krzesła, ale też kanapy, fotele czy pufy prowansalskie obija się materiałami we wzory nawiązujące do natury. Przede wszystkim są to motywy roślinne. Popularne są desenie kwiatowe, jak i liściaste. Ciekawe wzory tapicerek są idealnym sposobem na wprowadzenie nieco żywszych kolorów — choćby różu i czerwieni, ale też błękitów i oczywiście fioletu.

Klasyczne i nowoczesne komody prowansalskie

Zacznijmy od tego, że komody prowansalskie to meble, które sprawdzą się zarówno w typowo prowansalskich aranżacjach, jak i w stylu francuskim, rustykalnym, a nawet skandynawskim.

Styl prowansalski od czasu swojego powstania oczywiście ewoluował. Współczesne meble nawiązujące do tej stylistyki czerpią też z trendów minimalistycznych. Ich forma i wzornictwo dostosowały się do wymagań i gustu dzisiejszych klientów, a dzięki temu stały się też bardziej uniwersalne.

Co ciekawe, styl prowansalski jest jednym z tych, które świetnie łączą minimalistyczny nacisk na funkcjonalność z romantycznym charakterem dekoracyjnych akcentów i wybujałych form. Zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych meblach prowansalskich widzimy, że forma, choć pełna zdobień, jest przemyślana i bardzo praktyczna.

Klasyczne komody prowansalskie

Klasyczne komody prowansalskie to meble o masywnych, ciężkich korpusach. Charakterystyczne jest tu wysunięcie blatu poza obrys skrzyni mebla, tłoczenie gzymsów i rantów, a przede wszystkim frontów. Typowe jest tłoczenie “ramek” na frontach, choć efekt ten można osiągnąć również, stosując intarsje lub fazowanie.

Te masywne i bogato zdobione korpusy osadzane są na lekkich, zgrabnych nóżkach. Popularne są tu nogi kabriolowe, a więc w formie wydłużonej litery “S”. Takie rozwiązanie widzimy meblach ze wspomnianej już kolekcji Diana — np. w komodzie Diana 12. Obecna tu zaokrąglona listwa pod korpusem również jest typowym dla prowansalskich mebli detalem. Ponadto mamy też eleganckie, ozdobne uchwyty metalowe.

Typowe dla komód prowansalskich jest postarzanie drewna oraz malowanie na biało. Podobne nurty obserwujemy w estetyce rustykalnej czy skandynawskiej, więc takie meble doskonale wpisują się również w te nurty.

Nowoczesne komody prowansalskie

Styl prowansalski w nowoczesnej odsłonie jest znacznie bardziej minimalistyczny niż w swojej klasycznej wersji. Widać to przede wszystkim w ograniczeniu ilości elementów dekoracyjnych i uproszczeniu formy. Zachowane są jednak pewne cechy charakterystyczne, takie jak paleta kolorystyczna, stosowane materiały, wyważone proporcje i niektóre detale.

Doskonałym przykładem nowoczesnego podejścia do stylu rustykalnego jest wysoka komoda 2D2S Evora 46. Mamy tu prosty, skrzyniowy korpus uniesiony na drobnych, niskich nóżkach. To typowo minimalistyczna forma pozbawiona zbędnych krzywizn i łamanych linii. Jednocześnie widzimy tłoczony, wysunięty poza obrys gzyms szczytu oraz prosty, ale też lekko wysunięty rant podstawy — elementy wyraźnie nawiązujące do form prowansalskich. Mamy też przeszklone gabloty i urozmaicenie faktury wprowadzone przez wyraźne pionowe linie wewnątrz gabloty. 

W modelach 2D4S Evora 25 czy 3D1S Evora 47 widzimy też lekkie fazowanie frontów szafek, co tworzy wspomniane wcześniej, typowe “ramki”. Całość wzbogacona jest o proste, ale eleganckie uchwyty w postaci gałek.

Komody z kolekcji Evora łączą zatem wysoką funkcjonalność i przejrzystość formy z charakterystycznymi prowansalskimi detalami.

Jeszcze dalej w stronę nowoczesności idzie kolekcja RejuvenationKomoda RK155 to przykład tego, że nawet w najprostszej formie można zawrzeć ducha stylu prowansalskiego. Mamy tu niezwykle prostą konstrukcję skrzyniową. Widzimy też gładkie, pozbawione detali dekoracyjnych fronty oraz równo ścięty z obrysem mebla blat górny.

Z pozoru brak tu więc elementów stylu prowansalskiego. A jednak jest coś w proporcjach, lekkich, ale wyraźnie zaznaczonych podziałach modułów, a przede wszystkim w kolorystyce tej komody, co przywodzi na myśl prowansalskie meble.

Bielone, postarzane korpusy i fronty doskonale wpisują się w prowansalską paletę. Meble Rejuvenation można z powodzeniem zestawić z tapicerkami w roślinne motywy i dodatkami typowymi dla estetyki z południa Francji. Nie są to typowo prowansalskie meble, nie są to nawet meble wyraźnie nawiązujące do tego stylu, a jednak świetnie wpisują się w takie właśnie aranżacje.

Komentarze

Zostaw komentarz