Stoły nierozkładane
Stoły nierozkładane od wielu lat święcą triumfy zarówno w domach o dużym metrażu, jak i w niewielkich mieszkaniach. I chociaż są mniej elastyczne pod względem wielkości blatu od swoich rozkładanych rywali, nie sposób odmówić im praktyczności. Nierozkładany stół jest lekki i posiada jednolity blat. Często zaskakuje o wiele niższą ceną. Na jego korzyść przemawia także design. Okrągły, kwadratowy lub stół prostokątny – nierozkładane modele są dostępne w wielu wariantach. A dodatkowo można znaleźć wśród nich nie tylko klasyczne, minimalistyczne modele, ale pięknie zdobione stoły, które swoją estetyką podkreślają charakter wnętrza.
Stół nierozkładany – jakie ma zalety?
Stół nierozkładany to jeden z najpopularniejszych mebli do salonu, kuchni czy jadalni. Jest rozwiązaniem, które ze względu na szereg atutów cieszy się niesłabnącą popularnością. Zaletą nierozkładanych stołów jest przede wszystkim elegancki, jednolity blat, który świetnie prezentuje się zarówno na co dzień, jak i podczas rodzinnych imprez i uroczystości. Nie wymaga nakrywania obrusem ani serwetą, dzięki czemu jest wygodniejszy w użytkowaniu. Nie stwarza niebezpieczeństwa w przypadku niezamierzonego szarpnięcia obrusu. Jednolity blat jest także łatwiejszy do utrzymania w czystości. Nie posiada rowków i zakamarków, w których mogłyby gromadzić się okruchy i inne zabrudzenia. Nierozkładane stoły są ponadto o wiele lżejsze od rozkładanych odpowiedników. Oznacza to, że bez problemu można przestawić je w dowolne miejsce, aby spełniały bieżące oczekiwania domowników oraz gości. Cechują się też większą stabilnością. Z kolei ich różnorodność sprawia, że są prawdziwą gratką dla koneserów pięknie zaaranżowanych wnętrz. Bez problemu można znaleźć wśród nich stoły okrągłe i kwadratowe. Nie brakuje modeli z misternymi zdobieniami, jak i minimalistycznych wariantów, świetnie wpisujących się w modernistyczne trendy.
Nierozkładany stół – jak dopasować go do małego mieszkania?
Nierozkładany stół – czy sprawdzi się w małym mieszkaniu? To pytanie zadaje sobie większość osób, które muszą sprostać wymaganiom niewielkiej przestrzeni. Wbrew panującej opinii, stoły nierozkładane są doskonałą opcją dla małego metrażu. Przed ich wyborem, należy jedynie dobrze przemyśleć aranżację wnętrza i optymalnie wkomponować w nią stół, dopasowując właściwe wymiary mebla. W domach, w których toczy się bujne życie towarzyskie, warto wygospodarować na stół nierozkładany nieco więcej miejsca. Osoby, które preferują spotkania w mniejszym gronie, mogą z kolei śmiało postawić na mały stół, przy którym zmieści się niewielka grupa znajomych czy rodziny.
Stół nierozkładany – prostokątny czy okrągły?
Wybierając stół nierozkładany, warto zwrócić uwagę na jego kształt. O ile w dużych salonach i jadalniach można pozwolić sobie na pełną dowolność, o tyle w mieszkaniach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, dobrze jest jak najbardziej skrupulatnie wybrać odpowiedni model mebla. Zarówno stół kwadratowy, jak i okrągły ma swoje zalety. Pierwszy można bez problemu dosunąć do ściany i w ten sposób stworzyć więcej miejsca na środku pomieszczenia. Podczas wizyty gości wystarczy jedynie lekko go przesunąć, aby wygospodarować dodatkową przestrzeń dla biesiadników. Natomiast stół okrągły pomieści więcej osób, zapewniając im równorzędną pozycję. Wnosi do aranżacji lekkość i optycznie dodaje jej przestronności. Należy także pamiętać o tym, że stoły okrągłe są dobrym wyborem w domach, w których mieszkają małe dzieci.
Nierozkładane stoły – z jakiego materiału sprawdzą się najlepiej?
Nierozkładane stoły – drewniane czy z płyty laminowanej? To kolejne pytanie, które stawiają sobie osoby urządzające wnętrze. Warto przy tym zaznaczyć, że w tym przypadku nie istnieje jedna właściwa odpowiedź. Stoły drewniane są solidne i masywne. Oznacza to, że mogą przetrwać wiele lat. Często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Należy jednak pamiętać o tym, że aby mogły zachować swój pierwotny urok przez długie lata, wymagają impregnacji. Są także ciężkie, co może nastręczać trudności przy przestawianiu stołu lub przy ewentualnej przeprowadzce. Nowoczesne stoły nierozkładane z płyty laminowanej są również bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Są lżejsze i dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Ich atutem jest ponadto doskonały stosunek jakości do ceny.
Stoły nierozkładane – jak dopasować je do aranżacji?
Stoły nierozkładane to różnorodność form. W ofercie sklepu Meble-Focus można znaleźć zarówno modele dobrze wpisujące się w nowoczesne przestrzenie, jak i meble dla wnętrz urządzonych w klasycznym stylu. Wśród tych pierwszych na prowadzenie wysuwają się stoły loftowe. Ich surowy design sprawia, że znakomicie komponują się z wnętrzami, w których dominuje beton architektoniczny, cegła czy odsłonięte przewody instalacyjne. Hitem ostatnich lat są stoły na metalowych nogach, cechujące się nie tylko ciekawym designem wpisującym się w industrialny charakter przestrzeni, ale wyjątkową stabilnością. Ich alternatywą są modele na postumencie, pozwalające wszystkim biesiadnikom zająć wygodną pozycję. Stół na metalowych nogach to także znakomite rozwiązanie dla modernistycznych przestrzeni bazujących na minimalistycznych meblach i jasnych kolorach. Z kolei miłośnicy skandynawskich aranżacji mogą pokusić się o okrągły stół z krzesłami wspartymi na charakterystycznych statywach. Osoby preferujące ciepłe i przytulne aranżacje powinny z kolei postawić na klasykę i pokusić się o drewniany stół, pasujący zarówno do meblościanki w stylu retro, jak i do masywnych, pięknie rzeźbionych komód i witryn. Na uwagę zasługują też nierozkładane stoły w kolorze bieli. To zwykle niewielkie modele, tworzone z myślą o wnętrzach prowansalskich albo przestrzeniach urządzonych w stylu shabby chic, w których nie brakuje miejsca dla finezyjnych ozdób, bibelotów i miękkich tekstyliów, zapewniających przytulną atmosferę.