Łóżka idealne, czyli jak wybierać ramy, stelaże i materace

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1216
Łóżka idealne, czyli jak wybierać ramy, stelaże i materace

Łóżka to meble, które muszą być estetyczne, trwałe, a przede wszystkim wygodne. Cechy te zależą od właściwego doboru ram, stelaży i materacy. Poszczególne elementy łóżka powinny być dopasowane do siebie nawzajem, ale również do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając idealny model łóżka?

Łóżka funkcjonalne i eleganckie — jak wybrać ramę?

Wygląd łóżka zależy przede wszystkim od ramy. Element ten wpływa jednak nie tylko na estetykę, ale także na funkcjonalność mebla. Rama łóżka powinna być też solidna, odporna na uszkodzenia i obciążenia, aby posłużyła przez długi czas.

Wybierając ramę łóżka, uwagę należy zwrócić na materiał, z jakiego jest wykonana. Najczęściej jest to płyta meblowa, jak m.in. w modelach Tessa, Bota, Beta czy Galaxy. Znajdziemy jednak również ramy metalowe, takie jak łóżko Joy czy wykonane z litego drewna.

Ciekawy efekt, szczególnie w aranżacjach klasycznych czy bardziej dekoracyjnych, np. w stylu Glamour lub Art Deco, zapewniają łóżka tapicerowane. Mogą to być estetyczne, ale proste modele, takie jak Nadia lub znacznie bardziej ozdobne meble, jak Chesterfield z wyrazistym pikowaniem i pokaźnym zagłówkiem. 

Możliwości jest więc bardzo wiele i właściwy wybór zależy tu od efektu wizualnego, który chcemy osiągnąć i stylu, w jakim utrzymana ma być sypialnia.

Od konstrukcji ramy zależy również funkcjonalność mebla. Najprostszym tego przykładem są łóżka z pojemnikiem na pościel — takie jak Mezo czy Beta. Spotyka się również modele bardziej rozbudowane, np. łóżko Foxe, które ma zintegrowane z ramą stoliki nocne z szufladami. 

Najwyższą funkcjonalność zapewniają jednak łóżka systemowe projektowane głównie z myślą o pokojach dziecięcych i młodzieżowych, gdzie szczególnie ważna jest oszczędność miejsca. Takie łóżka wyposażone są nie tylko w wygodne szuflady na pościel. Modele Mobi 18 czy Planet 14 mają też praktyczne półki. Z kolei Mobi 21 i piętrowe Mobi 19 to prawdziwie wielofunkcyjne meble łączące funkcje spania z rozbudowanymi systemami przechowywania czy biurkiem do nauki.

Jak zatem widać, rama łóżka może być elementem bardzo prostym, ale może też oferować rozmaite dodatkowe, często bardzo rozbudowane funkcje.

Wygoda i zdrowie — jak dobrać materac do łóżka?

Łóżka to oczywiście nie tylko odpowiednio dobrana rama. Za wygodę i prawidłową postawę podczas snu odpowiadają głównie materace i stelaże.

Właściwy wybór materaca zależy od kilku kwestii. Najważniejsza jednak jest indywidualna budowa ciała użytkownika. Stopień miękkości tego elementu łóżka musi być dopasowany do wagi, a w przypadku materacy strefowych również do wzrostu osoby śpiącej.

Dobry materac do łóżka musi podpierać ciało na całej jego długości. Powinien więc dostosowywać się do naturalnych krzywizn i ciężaru poszczególnych części ciała. Materac zbyt twardy nie ugnie się należycie, co prowadzi do napięcia mięśni i bólów. Z kolei materac zbyt miękki będzie się zapadał pod ciężarem bioder czy ramion i również nie zapewni odpowiedniego ułożenia ciała.

Zdrowy i wygodny sen to jednak nie tylko kwestia miękkości materaca, ale też jego konstrukcji. Najlepszym wyborem są materace kieszeniowe, takie jak T3 lub T5. Każda sprężyna umieszczona jest tu w tekstylnej kieszeni i pracuje niezależnie od pozostałych. Dzięki temu materac znacznie lepiej dopasowuje się do ciała niż modele tradycyjne, w których sprężyny połączone są drutami i nacisk w jednym punkcie powoduje efekt fali, czyli uginanie się sprężyn sąsiadujących.

Sprężyny to jednak nie wszystko. Dobry materac do łóżka to również odpowiednio dobrane powłoki. Świetnie sprawdza się elastyczny lateks, ale coraz większą popularność zdobywają też powłoki naturalne, np. z włókien kokosowych, jak w modelu T5.

Przy wyborze materaca warto też zwrócić uwagę na to, czy jest jedno, czy dwustronny, czy ma zdejmowany, nadający się do prania pokrowiec i czy materiały, z których jest wykonany, pozwalają na cyrkulację powietrza.

Dobre łóżko to dobry stelaż — jak go wybrać?

Wybierając łóżko, wiele osób zaniedbuje kwestię stelaża, skupiając się wyłącznie na komfortowym materacu i estetycznej ramie. To poważny błąd, ponieważ stelaż wpływa zarówno na trwałość mebla, jak i na wygodę snu.

Dobre stelaże do łóżka, takie jak m.in. model S1 Duo, mają konstrukcję żebrową — składają się z elastycznych, lekko wygiętych w łuk listewek ułożonych w pewnych odległościach od siebie. Rolą stelaża jest podparcie materaca i leżących na nim osób. Listewki muszą więc być odpowiednio mocne i ułożone odpowiednio gęsto. Z drugiej strony żebrowa konstrukcja ma zapewnić wentylację materaca od spodu i nie może być zbyt sztywna. Stelaż nie może więc być zabudowany nazbyt gęsto.

Stelaż do łóżka zapewnia też dodatkową elastyczność. Pracuje on razem z materacem, dopasowując się do siły nacisku w poszczególnych punktach. Jego twardość, podobnie jak w przypadku materaca, powinna więc być dostosowana do indywidualnej budowy ciała użytkownika.

Dopiero odpowiedni zestaw trzech elementów — stelaża, materaca i ramy łóżka zapewnia pełny komfort snu i prawidłową postawę. Bardzo istotne jest dopasowanie tych elementów do własnych potrzeb i preferencji. Odpowiednie ułożenie ciała w czasie snu wpływa bowiem nie tylko na jakość wypoczynku, ale również na zdrowie. Spanie w złej pozycji może prowadzić do bólu i sztywności mięśni, a nawet do trwałych zmian postawy i chronicznych problemów z układem ruchowym. Warto więc pamiętać o przedstawionych wyżej wskazówkach i tak wybierać łóżka i ich elementy, by były zarówno estetyczne, jak i wygodne oraz funkcjonalne.

Komentarze

Zostaw komentarz