Meble młodzieżowe — jak urządzić funkcjonalny i estetyczny pokój dla nastolatka?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1885
Meble młodzieżowe — jak urządzić funkcjonalny i estetyczny pokój dla nastolatka?

Pokój nastolatka pełni wiele funkcji — jest jednocześnie sypialnią, garderobą, miejscem nauki, zabawy, rozwijania pasji, jak i przyjmowania gości. Meble młodzieżowe, dodatki i cała aranżacja powinny więc być bardzo funkcjonalne, estetyczne i dopasowane do charakteru czy indywidualnych potrzeb młodego człowieka. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić idealny pokój dla nastolatka.

Jeden pokój, wiele funkcji — praktyczne meble młodzieżowe

Meble młodzieżowe to przede wszystkim wysoka funkcjonalność, która pozwala na małej przestrzeni zorganizować wiele stref funkcjonalnych. W jednym pokoju musimy stworzyć miejsce do snu i wypoczynku, rozrywki, nauki, jak i rozwijania indywidualnych zainteresowań czy hobby. Dobrze dobrane meble młodzieżowe pozwolą zorganizować przestrzeń tak, aby zaspokajała wszystkie potrzeby nastolatka, nawet na małym metrażu.

Łóżko młodzieżowe

Łóżka młodzieżowe to często meble wielofunkcyjne. Są nie tylko miejscem snu, ale służą też do siedzenia. Nastolatkowie czytają, uczą się i bawią na łóżku. Dlatego warto wybierać modele z wygodnymi zagłówkami, takie jak np. Sigma 16. Narożnikowy zagłówek zwiększa komfort i pozwala wygodnie usiąść nie tylko wzdłuż, ale też w poprzek łóżka.

Nowoczesne łóżka młodzieżowe wyposażone są dodatkowo w funkcję przechowywania. Nie chodzi tu jedynie o szuflady i pojemniki na pościel jak we wspomnianych już modelach z kolekcji Sigma. Łóżka mogą być rozbudowane również o praktyczne półki, co widzimy m.in. w modelu Planet 14 czy Mobi 18.

Na małym metrażu sprawdzą się jeszcze bardziej rozbudowane i wielofunkcyjne meble, np. Łóżko z biurkiem Mobi 21 czy piętrowy model Mobi 20. Meble te poza miejscem do snu i blatem do nauki czy zabawy mają też pojemne przestrzenie do przechowywania w postaci szafek, szuflad, półek, a w przypadku modelu Mobi 20 nawet pełnowymiarowej szafy.

Systemowe łóżka wielofunkcyjne to doskonały pomysł na oszczędność przestrzeni i stworzenie bardzo ciekawego, nietypowego pokoju dla nastolatka.

Biurko i krzesło

Biurko i odpowiednie krzesło to jedne z najważniejszych mebli młodzieżowych. Biurko jest nie tylko miejscem nauki czy odrabiania lekcji, ale też zabawy i rozwijania wielu pasji. Młody człowiek może przy nim czytać, grać na komputerze i oddawać się różnym zajęciom hobbystycznym.

Przy biurku spędza się więc bardzo dużo czasu. Właśnie dlatego tak istotne jest dobre dopasowanie zarówno biurka, jak i krzesła do jego użytkownika. Odpowiednie wymiary mebli pozwolą zachować prawidłową postawę podczas siedzenia, a to kluczowe dla uniknięcia problemów z kręgosłupem w przyszłości.

Warto więc zainwestować w porządne krzesło czy fotel obrotowy z regulowaną wysokością siedziska, kątem nachylenia oparcia czy ustawianymi podłokietnikami. Odpowiednia powinna być też wysokość blatu biurka, ale nie zawsze da się ją regulować. Rozwiązaniem tego problemu może być dopasowany podnóżek. Gwarantuje on, że mimo podniesienia siedziska do poziomu dopasowanego do blatu biurka, nogi będą miały dobre oparcie.

W przypadku biurka liczy się oczywiście nie tylko jego wysokość. Ważna jest też funkcjonalność. Poza obszernym blatem roboczym przyda się też miejsce do przechowywania materiałów szkolnych czy akcesoriów niezbędnych do uprawiania hobby. Takim miejscem może być klasyczna szafka z drzwiczkami czy szuflady, które widzimy m.in. w modelach Iness 14, Marin czy Top. Jednak dobrym pomysłem są też otwarte półki, takie jak w biurku Sigma 10 czy Tomek 18. Zapewniają one łatwy dostęp do często używanych przedmiotów.

Ciekawą opcją jest też młodzieżowe biurko Franek z mobilnym kontenerkiem na kółkach. Wyposażony w dwie szuflady kontener można ustawić w dowolnym miejscu i przestawiać w razie potrzeby. Daje to więcej możliwości aranżacyjnych.

Szafy, komody i inne meble do przechowywania

W pokoju młodzieżowym nie może też zabraknąć mebli do przechowywania. Nastolatek potrzebuje miejsca na zabawki, książki czy ubrania. Z pomocą przychodzą młodzieżowe szafy, komody i regały.

Uwagę znów zwracają meble wielofunkcyjne, np. systemowe szafy narożne Sigma i Planet. Łączą one typowe funkcje szafy (drążek na ubrania i półki za drzwiczkami) z przestrzeniami otwartymi, które zastąpią osobny regał na książki, bibeloty i inne przedmioty.

Jeśli jednak mamy więcej miejsca, obok zwykłej szafy postawmy wolnostojący regał dopasowany do potrzeb nastolatka. Jeśli nasza pociecha lubi czytać, wybierzmy model z licznymi półkami, na których zorganizujemy biblioteczkę. Sprawdzi się m.in. regał Top, Sigma 07 czy Planet 06. Jeśli natomiast potrzebujemy więcej szafek z drzwiczkami czy szuflad, dobrą opcją będzie Planet 04, Mobi 08 lub Tomek 03.

Bardzo funkcjonalne są też komody młodzieżowe. Dają łatwy dostęp do wszystkich przestrzeni nawet młodszym dzieciom, świetnie sprawdzają się na bieliznę i inne ubrania, ale też na zabawki czy artykuły szkolne. Tu też dobrym wyborem będą modele łączące przestrzenie zamknięte i otwarte, np. Sigma 12, Mobi 10 czy Tomek 09.

Pamiętajmy, że meble do przechowywania powinny być dopasowane do potrzeb nastolatka. Warto przed ich zakupem dokładnie przemyśleć, jaki układ funkcjonalny mebli najlepiej się sprawdzi, a zależy to głównie od tego, co będziemy w nich trzymać.

Meble młodzieżowe, które pobudzą kreatywność i wyobraźnię

Dobra aranżacja pokoju dla nastolatka to nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka. Właściwie dobrane meble młodzieżowe powinny mieć lekki, przyjemny styl, który pobudzi wyobraźnię i kreatywność. Taki efekt osiągniemy dzięki asymetrycznym, nietuzinkowym formom i żywej, bogatej kolorystyce.

Dobrymi przykładami są systemy Planet i Mobi. Mają różnokolorowe elementy i ciekawy, łamiący symetrię układ półek czy szafek. Dzięki temu wprowadzają do pomieszczenia wyraźną dynamikę i ożywienie.

Aby stworzyć estetyczną aranżację, warto też postawić na kolekcje młodzieżowe. Meble z jednego zestawu będą do siebie pasować formą, układem i barwami. Pozwoli to uzyskać spójny wygląd całego pomieszczenia, co jest trudne, kiedy wybieramy każdy mebel osobno.

Warto też dobrać odpowiednie dodatki — grafiki, tekstylia czy bibeloty. Utrzymanie mebli młodzieżowych i dodatków w podobnej palecie kolorystycznej to doskonały przepis na ciekawą, wesołą aranżację, która będzie przytulna, energiczna i bardzo estetyczna.

Komentarze

Zostaw komentarz