Komoda idealna do każdego pomieszczenia — jak ją wybrać?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 696
Komoda idealna do każdego pomieszczenia — jak ją wybrać?

Komody wracają do łask i szturmem podbijają już nie tylko salony i sypialnie, ale również pokoje dziecięce, przedpokoje, a nawet biura i gabinety. Wynika to przede wszystkim z ogromnej funkcjonalności tych mebli, które dostępne są w wielu formach, wymiarach i typach. Półki, szafki, szuflady, a nawet przeszklone witryny — wszystko to znaleźć można w nowoczesnych komodach. Dzięki temu bez trudu dobierzemy taką, która będzie pasować do dowolnej aranżacji i każdego pomieszczenia.

Krótka historia komody

Historia komody sięga XVII wieku i zaczyna się na dworze francuskiego Króla Słońce — Ludwika XIV. Pierwsze komody konstruowane przez nadwornego stolarza były więc meblami niezwykle ekskluzywnymi. Były bardzo bogato zdobione, ornamentowane i inkrustowane drogocennymi kamieniami czy kością słoniową. 

Jednak ceniono je nie tylko ze względu na niezwykłe piękno i rzemieślniczy kunszt widoczny w najdrobniejszych detalach. Samo słowo komoda pochodzi od francuskiego commode, co oznacza wygodny, dogodny czy odpowiedni. Wskazuje to na niezwykłą praktyczność i funkcjonalność tych mebli. Nie dziwi więc fakt, że komody zaczęły wypierać — przynajmniej w domach najbogatszych, których było na to stać — powszechne w tamtych czasach skrzynie i kufry.

Status komody zmienił się dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto przykuwać uwagę do prostszych, mniej zdobionych modeli. Wciąż były to meble eleganckie i szykowne, ale coraz bardziej dostępne. Dekorowano je motywami kwiatowymi, a stawiano nie tylko w sypialni, ale również w salonach, a nawet salach balowych. Komoda stała się meblem, na którym eksponowano drogie bibeloty i dekoracje, stawiano ją więc wszędzie tam, gdzie pojawiali się goście.

Rozpowszechnienie komody jako mebla nie tylko dekoracyjnego, ale przede wszystkim użytkowego na szeroką skalę nastąpiło dopiero w okresie międzywojennym. Zaczęto konstruować proste, wręcz minimalistyczne komody drewniane pozbawione nadmiernej ornamentacji. Projekty z tego okresu są żywe do dziś i wciąż inspirują projektantów, a komoda pozostaje jednym z najbardziej funkcjonalnych, a jednocześnie najpiękniejszych mebli.

Jak wybrać komodę dopasowaną do indywidualnych potrzeb?

Ponieważ komody dostępne są w tak wielu formach i oferują tak wiele funkcjonalności, ich wybór wcale nie jest prosty. Dopasowanie komody do indywidualnych potrzeb to zadanie wymagające przemyślenia wielu kwestii.

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, jakich przestrzeni potrzebujemy. Wybrać możemy np. komodę z samymi szufladami, taką jak Sonia 10, Mezo 14, Foxe czy Amber 13. Dostępne są też komody wyposażone wyłącznie w szafki z drzwiczkami, np. Advanced, Fegen, Juliusz lub Caren. Wybrać możemy również rozmaite łączone konfiguracje szafek i szuflad, m.in. Pori, Gold czy Marin.

Jednak na tym nie koniec. Nowoczesne komody mogą mieć też otwarte półki, jak w modelach Monsun 05, Rejuvenation RK120 czy Fjord 03 i Fjord 02, a nawet przeszklone gabloty, co widzimy m.in. w modelu Widyn 47, Madison 42 oraz Falun.

Ogromna ilość konstrukcji o różnych funkcjonalnościach może przyprawić o zawrót głowy, a to jeszcze nie koniec. Kupując komodę, trzeba przemyśleć nie tylko ilość i rodzaj miejsca, jakie oferuje, ale również układ i gabaryty. Związane z tym dylematy doskonale ilustrują komody z kolekcji Parys. Do wyboru mamy tu wysoki model Parys 11 z samymi szufladami o różnych wielkościach, niską komodę Parys 10, również z samymi szufladami, niski i wąski model Parys 9 trzema szufladami i pojedynczymi drzwiczkami, szerszy Parys 8 z dodatkowymi drzwiczkami i jeszcze szerszy Parys 7.

Gabaryty mebla dobierać trzeba zarówno do własnych potrzeb (czyli tego, co chcemy w komodzie przechowywać), jak i do aranżacji czy wymogów przestrzeni, którą urządzamy. Funkcjonalność komody zależy też od pomieszczenia, w którym ją postawimy.

Komody do różnych celów i pomieszczeń

W sypialni komoda może z powodzeniem zastąpić tradycyjną toaletkę. W tym celu najlepiej sprawdzą się komody niskie, z blatem na takiej wysokości, aby można było swobodnie sięgać po leżące na nim kosmetyki i przybory. Przydadzą się też szuflady, aby zachować porządek i dobrą organizację wszystkich przedmiotów. W tej roli doskonale sprawdzi się klasyczna, bardzo dekoracyjna komoda Diana 13, jak i nowoczesny model Fegen.

W salonie możemy zdecydować się na funkcjonalny model Diana 11 z barkiem czy komodę Alba o bardzo ciekawej, nowoczesnej formie. Meble te same w sobie wyglądają doskonale, a do tego będą świetnym miejscem na ekspozycję zdjęć, rodzinnych pamiątek i innych ozdób. Niskie komody mogą też z powodzeniem zastąpić tradycyjne szafki RTV. Takie modele jak Mezo 12, minimalistyczny Nyte czy nowoczesny Silke doskonale sprawdzą się pod telewizor.

Nowoczesne komody znajdą swoje miejsce również w kuchni czy jadalni. Szczególnie dobrze prezentują się w tych pomieszczeniach modele z przeszkleniami. Madison 46, niezwykle nowoczesna, trzydrzwiowa komoda Toledo 46 czy pojemny model Hektor 48 wzbogacą wystrój i z powodzeniem zastąpią witryny, regały, a nawet szafki kuchenne.

Komody to również doskonały dodatek do pokoju dziecięcego czy młodzieżowego. Modele takie jak Next 10, Komi 07 czy Mobi 09 wyróżniają się ciekawymi, asymetrycznymi formami, żywymi kolorami i dużą praktycznością. Nie tylko zapewnia miejsce do przechowywania, ale pobudzą też wyobraźnię i ożywią aranżację.

Widać więc, że odpowiednio dobrana komoda może pełnić rozmaite funkcje i znajdzie swoje miejsce właściwie w każdym pomieszczeniu.

Kilka słów o estetyce — jak dobrać komodę do aranżacji?

Wybór komody do salonu, sypialni, kuchni czy pokoju dziecka to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale również estetyki. Odpowiednio dobrana komoda powinna pasować do pozostałych mebli w pomieszczeniu i wpisywać się w ogólny styl aranżacji.

Sprawę ułatwia wybór mebli z jednej kolekcji, ale nie zawsze chcemy to robić. W takim przypadku pamiętajmy, aby dobierać komody o formie, kolorze czy fakturach podobnych do pozostałych mebli.

Trzymajmy się jednej estetyki i np. do wystroju minimalistycznego wybierajmy komody proste, pozbawione ozdobników, np. Inox, Pori czy Ryksa. Z kolei do wnętrz klasycznych pasować będzie bujniejsza ornamentyka, którą widzimy np. w komodach z kolekcji Mezo, Venus i Diana

Pamiętajmy, że kluczem do estetycznej aranżacji jest spójność. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie meble mają być jednakowe. Wskazuje tylko na potrzebę zachowania harmonii pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju tak, aby powstała jedna całość, a nie przypadkowy zbiór wyposażenia.

Komentarze

Zostaw komentarz