Miejsce do pracy i nauki w domu — jak je urządzić i jakie meble wybrać?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 858
Miejsce do pracy i nauki w domu — jak je urządzić i jakie meble wybrać?

Praktyczne i wygodne miejsce do pracy czy nauki w domu to przede wszystkim odpowiednio dobrane meble. Powinny być nie tylko praktyczne i ergonomiczne, ale również estetyczne i dopasowane do aranżacji pomieszczenia. W tym artykule podpowiemy, jak wybrać meble, które sprawdzą się w domowym kąciku pracy i nauki.

Jak wybrać funkcjonalne biurko do pracy i nauki?

Podstawowym elementem każdego miejsca pracy i nauki jest biurko. Niezależnie od tego, czy urządzamy gabinet w osobnym pomieszczeniu, czy jedynie mały kącik w salonie lub sypialni, mebel ten będzie jego centralnym punktem.

Wybór odpowiedniego biurka wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Do własnych potrzeb i preferencji należy dostosować zarówno wymiary mebla, jak i jego funkcjonalność.

Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie czynności będziemy przy biurku wykonywać. Do pracy z komputerem warto wybrać modele z odpowiednimi funkcjami — nadstawką pod monitor, wysuwanym blatem na klawiaturę czy wydzielonym miejscem na jednostkę centralną komputera stacjonarnego. Idealne będą więc biurka Flip i Flap.

Z kolei do pracy z dokumentami czy do nauki odpowiednie będzie biurko z obszernym blatem i szufladami lub szafkami na książki, notatki, dokumenty i inne papiery. Tu sprawdzą się m.in. modele Marin, Rita czy Venus.

Przestrzeń na podręczniki czy fachową literaturę można również zorganizować poza biurkiem. Doskonałym rozwiązaniem jest np. wybór modelu Top z pasującą do niego półką wiszącą. Wysoką funkcjonalność i ergonomię zapewnia również model Franek z mobilnym kontenerkiem na kółkach.

Wybierając biurko do domowego kącika do nauki i pracy, należy uwzględnić nie tylko funkcje mebla, ale również jego gabaryty. Szczególnie istotna jest wysokość, od której w dużej mierze zależy nasza postawa podczas pracy. Zakłada się, że optymalna wysokość blatu dla osoby dorosłej to 72-75 cm, jednak zawsze należy mebel dopasować do indywidualnych cech użytkownika.

Jak i gdzie ustawić biurko?

Ustawienie biurka do pracy i nauki ma bardzo ważne znaczenie nie tylko dla wygody, ale i efektywności działań oraz naszej produktywności. Kącik roboczy możemy zorganizować właściwie w każdym pomieszczeniu — salonie, sypialni, a nawet kuchni czy przedpokoju. Ważne jest, aby trzymać się kilku prostych zasad, które zapewnią nam komfort i odpowiednie warunki pracy.

Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć, jest nasłonecznienie. Biurko najlepiej ustawić w pokoju z oknami wychodzącymi na północ lub wschód. Ostre, południowe i zachodnie słońce nie tylko razi w oczy czy odbija się od ekranu komputera. Latem może również intensywnie nagrzewać pomieszczenie, co znacząco zmniejsza komfort.

Stanowisko pracy powinno być też ustawione prostopadle do okna, czyli tak, abyśmy siedząc, mieli okno z boku. Siedzenie twarzą w stronę okna jest bardzo męczące dla wzroku, z kolei siedząc tyłem, zasłaniamy sobie naturalne światło.

Kolejna kwestia to zapewnienie sobie spokoju i możliwości skupienia się na zadaniach. Jeśli mieszkamy sami, zadanie jest proste, a kącik do pracy możemy zorganizować w dowolnym miejscu. Jeśli jednak mieszkamy z kimś, warto zadbać o komfort własny, jak i innych domowników. Biurko ustawmy więc w miejscu zacisznym, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał, np. w sypialni.

Nie tylko biurko — jak wybrać dodatkowe meble gabinetowe?

Urządzenie wygodnego miejsca pracy i nauki nie kończy się na wyborze biurka. Istotne są również inne meble gabinetowe.

Jednym z ważniejszych wyborów jest dobranie odpowiedniego siedziska, czyli wygodnego krzesła lub fotela obrotowego. Warto postawić na modele z wygodnym, wysokim oparciem, które podeprze całe plecy. W przypadku foteli obrotowych wybierajmy takie z regulowaną wysokością, kątem oparcia oraz z podłokietnikami.

Poza biurkiem i krzesłem w domowym kąciku do pracy i nauki nie może zabraknąć miejsca do przechowywania materiałów biurowych, branżowych książek czy podręczników, dokumentów i wielu innych rzeczy potrzebnych przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Tu znów wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli musimy mieć dużo miejsca na teczki czy segregatory z dokumentami lub na książki, postawmy na otwarte regały z półkami, takie jak Toledo, Venus, Top czy Parys. Jeśli natomiast bardziej potrzebne nam są przestrzenie zamknięte — szuflady czy szafki, wybierzmy takie regały jak Sigma 05, Bland lub Iness-26. Możemy też pójść na kompromis i połączenie przestrzeni otwartych z zamkniętymi, decydując się np. na model Tomek 07, Sigma 04 czy Bland 03.

Zamiast tradycyjnego regału wybrać możemy też praktyczną komodę. To meble bardzo funkcjonalne, a do tego eleganckie. Dostępne są w bardzo różnych formach i wymiarach. Oferują też całą gamę funkcjonalności — nie tylko szuflady czy szafki z drzwiczkami, ale również półki i przeszklone witryny.

Funkcjonalność domowego kącika do pracy i nauki zwiększą też wiszące półki. Doskonale sprawdzają się zarówno klasyczne, proste modele, takie jak Inox, Floss czy Wayne, jak i bardziej rozbudowane konstrukcje, np. wielopoziomowy model Feliks czy podzielona na segmenty półka Amber.

Estetyczne meble do pracy i nauki — jak stworzyć dobrą aranżację?

Dobra aranżacja przestrzeni odznacza się przede wszystkim spójnością i wzajemnym dopasowaniem wszystkich elementów. W osiągnięciu takiego efektu pomoże wybór mebli z jednej kolekcji oraz trzymanie się założeń konkretnych stylów wystroju.

Pamiętajmy też, że o ile nie urządzamy osobnego pomieszczenia do pracy i nauki, nasz roboczy kącik powinniśmy dopasować do już istniejącej aranżacji konkretnego pomieszczenia.

Jeśli więc nasze biurko ma stanąć w salonie urządzonym w stylu skandynawskim, wybierzmy minimalistyczny model Fjord, który świetnie wpisuje się w takie wnętrza. Minimalizm, który doskonale odnajduje się w aranżacjach nowoczesnych, zauważymy również w biurku Rita czy regale Inox.

Do wnętrz klasycznych pasować będą natomiast meble o bardziej dekoracyjnej formie. Przykładem może być biurko Venus o masywnej konstrukcji i z tłoczonym frontem oraz bardzo elegancka kolekcja Parys.

Wybór stylu mebli do domowego kącika pracy i nauki zależy więc przede wszystkim od aranżacji pomieszczenia, w którym takie stanowisko tworzymy. Jeśli nie chcemy mieć całego wyposażenia z jednej kolekcji, postawmy na meble o podobnych kolorach, fakturach i wzorach, aby stworzyć harmonijny, elegancki, a jednocześnie funkcjonalny kącik do pracy i nauki.

Komentarze

Zostaw komentarz