Systemowe meble młodzieżowe — prosty sposób na spójną i funkcjonalną aranżację pokoju nastolatka

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1873
Systemowe meble młodzieżowe — prosty sposób na spójną i funkcjonalną aranżację pokoju nastolatka

Odpowiednie urządzenie pokoju nastolatka to spore wyzwanie. Sprostać trzeba często niemałym wymaganiom dorastającej pociechy, dbając przy tym o funkcjonalność i estetykę aranżowanej przestrzeni. Z pomocą przychodzą jednak systemowe meble młodzieżowe, które cechuje praktyczność i spójny styl.

O czym trzeba pamiętać, urządzając pokój nastolatka?

Organizując pokój młodzieżowy, pomyśleć musimy przede wszystkim o funkcjach, jakie musi on spełniać. Na niewielkiej przestrzeni trzeba stworzyć sypialnię, miejsce do nauki, zabawy, a także przechowywania ubrań, artykułów szkolnych, przedmiotów osobistych czy zabawek.

Jasne wydzielenie stref funkcjonalnych pomoże w zachowaniu dobrej organizacji, porządku i klarownego układu pomieszczenia, co wpłynie na jego ergonomię i estetykę.

Odpowiednio urządzony pokój młodzieżowy powinien mieć jasno zdefiniowane miejsce wypoczynku, które zapewni komfort i przytulną atmosferę, gwarantującą spokój, relaks i dobry sen. Należy więc postawić na wyciszające, pastelowe barwy oraz wzory i faktury, które nie będą nazbyt pobudzające. Przede wszystkim jednak potrzebne jest komfortowe łóżko z odpowiednim materacem lub wygodna, rozkładana sofa, która przy okazji będzie wygodnym miejscem do siedzenia i spędzania czasu z rówieśnikami.

Z drugiej strony w pokoju młodzieżowym musi się również znaleźć miejsce do nauki, rozwijania pasji i zainteresowań, zabawy i realizacji hobby. Takie funkcje spełni odpowiednio dobrane biurko, najlepiej z wygodnym fotelem obrotowym.

Niemniej ważne jest miejsce do przechowywania ubrań — swoją rolę odegra tu pojemna szafa oraz komoda, a także praktyczny regał na książki, zeszyty, gry i zabawki.

Ustalenie niezbędnych elementów wyposażenia nie jest takie trudne, jednak wybór odpowiednich modeli to już sprawa bardziej skomplikowana. Pamiętać trzeba przecież o tym, że nastolatek dorasta, zmieniają się więc jego potrzeby i możliwości. Odpowiednie meble młodzieżowe powinny dorastać wraz z nim, oferując wysoką funkcjonalność dla dziecka w każdym wieku.

Funkcjonalne meble młodzieżowe

Zacznijmy zatem od początku i przyjrzyjmy się dokładniej łóżkom młodzieżowym. Ponieważ w jednym pokoju trzeba zmieścić wiele funkcji, najlepszym pomysłem będzie wybór wielofunkcyjnego łóżka systemowego. 

Model Sigma z dwiema pojemnymi szufladami oferuje nie tylko wygodny sen, ale i miejsce na pościel czy inne przedmioty. Posiada też praktyczny zagłówek, dzięki któremu nasza pociecha może wygodnie poczytać książkę wieczorami.

Jeszcze większą funkcjonalność oferują łóżka z systemu Bland i Planet. Poza miejscem na pościel mają też półki, które doskonale sprawdzą się na ulubione książki i przedmioty, które nastolatek chce mieć zawsze pod ręką.

Na szczególnie małych metrażach dobrym pomysłem będzie łóżko piętrowe z systemu Lolo. To ergonomiczny mebel — na górnym poziomie ma miejsce na wygodny materac, który można wybrać samemu, dopasowując go do wymagań dziecka. Na dole znajduje się z kolei biurko idealne np. do odrabiania lekcji, a z boku jest dostęp do pojemnej szafy. Taka konstrukcja pozwala zaoszczędzić dużo miejsca i daje dziecku niesamowitą frajdę ze spania na wysokości.

Decydując się na biurko wolnostojące, zadbajmy o to, by jego konstrukcja odpowiadała potrzebom dziecka. Konkretny model powinniśmy dopasować do zainteresowań i ulubionych aktywności nastolatka. 

Jeśli więc wychowujemy małego artystę, który np. uwielbia rysować czy malować, zadbajmy o duży blat i miejsce, w którym pomieszczą się niezbędne przybory. Doskonale sprawdzi się biurko z systemu Top, Sigma lub Planet. To ostatnie cechuje się ciekawą, niesymetryczną konstrukcją i pięknymi kolorami, świetnie więc pobudzi kreatywność.

Jeśli natomiast nasz nastolatek dużo pracuje i bawi się przy komputerze, postawmy na ergonomiczne biurko Flip lub Flap. Oba modele mają wygodne półki, wysuwany blat pod klawiaturę i miejsce na drukarkę. Sprawdzą się doskonale zarówno pod komputer stacjonarny, jak i laptopa.

W pokoju młodzieżowym nie może też zabraknąć szafy na ubrania. Do wyboru są meble o klasycznej konstrukcji, takie jak w systemie Top czy Lolo, a także niezwykle ergonomiczne i ciekawe szafy narożne, takie jak Sigma 01 i Planet 01. Szafy narożne są o tyle atrakcyjne, że łączą przestrzenie zamknięte z otwartymi półkami, doskonale zastępując regały młodzieżowe i tym samym zapewniając oszczędność miejsca.

Dodatkową funkcjonalność w pokoju nastolatka uzyskamy dzięki praktycznym komodom i półkom ściennym, które zapewnią dodatkowe miejsce na niezbędne przedmioty czy dekoracyjne bibeloty.

Systemowe meble młodzieżowe w świetnym stylu

Funkcjonalność i ergonomia są niezwykle ważne, ale nie można zapomnieć o dobrym stylu. Zadbajmy o to, aby aranżacja była spójna i tworzyła jedną całość, w której nastolatek będzie się dobrze czuł.

Istotny jest odpowiedni wybór kolorów, który pozwoli nie tylko wyrazić siebie i odzwierciedlić osobowość naszego dziecka, ale będzie też praktyczny i po prostu ładny. O ile warto dać tu pewną swobodę w doborze barw samemu lokatorowi, o tyle nie można zapomnieć o podstawowych zasadach wystroju wnętrz.

Przede wszystkim do małych pomieszczeń należy wybierać kolory jasne i żywe, bo pomogą one powiększyć przestrzeń optycznie. Świetnie sprawdzi się więc kolekcja Lolo i Bland, a także kolorowa seria Planet czy jaskrawy system Labirynt. W dużych pomieszczeniach możemy zastosować ciemniejsze tonacje, które dodadzą elegancji i przytulności. Uwagę przykuwają kolekcje Tomek czy Top. Pewnym kompromisem będzie natomiast zestaw mebli młodzieżowych Sigma łączący biel z barwą dębu i szarymi tonacjami betonu.

Wybierając systemowe meble młodzieżowe, mamy pewność, że całe wyposażenie będzie utrzymane w jednym stylu, co pomoże w stworzeniu przytulnej i ciekawej wizualnie aranżacji. Odpowiednio dobrane do tego kolory ścian oraz dodatki w postaci grafik, wzorzystych tekstyliów i dekoracyjnych bibelotów dopełnią wystroju i pozwolą spersonalizować przestrzeń tak, by odzwierciedlała charakter, zainteresowania i indywidualną estetykę nastolatka.

Komentarze

Zostaw komentarz