Młodzieżowy pokój dla nastolatka i nastolatki
Odpowiednio urządzony pokój młodzieżowy dla nastolatka czy nastolatki to miejsce, które ma zapewniać prawidłowe warunki do rozwoju młodego człowieka przechodzącego przez burzliwy okres dorastania. Dla dziecka to czas indywidualizmu, kształtowania swojego stylu i poszukiwania własnej estetyki. Nastolatki potrzebują więc osobistej, prywatnej przestrzeni, ale również miejsca, w którym mogą się uczyć, bawić i realizować swoje pasje. Jak zatem urządzić idealny pokój młodzieżowy, który zaspokoi wszystkie potrzeby dorastającego człowieka?
Pokój młodzieżowy i jego najważniejsze funkcje
W okresie dorastania zmieniają się priorytety dzieci, ich sposób funkcjonowania, a także potrzeby. To wszystko trzeba uwzględnić, urządzając pokój młodzieżowy, aby stworzyć dziecku przyjazną przestrzeń do samorealizacji i prawidłowego rozwoju.
Pokój małego dziecka ma zapewniać bezpieczeństwo i komfort malucha, ale również rodziców, którzy potrzebują funkcjonalnego miejsca do wykonywania czynności opiekuńczych (usypiania, przewijania czy wspólnej zabawy).
Funkcje pokoju młodzieżowego są jednak inne. Pomieszczenie zmienia się w prywatną enklawę nastolatka, która ma spełniać jego indywidualne potrzeby. Dojrzewająca dziewczynka czy chłopiec potrzebują coraz więcej osobistej przestrzeni, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale pozwoli również wyrazić siebie. Właśnie dlatego wystrój i umeblowanie pokoju młodzieżowego warto dopasować do zainteresowań i osobowości dziecka.
Pokój nastolatka to jego sypialnia, garderoba oraz pomieszczenie do nauki i rozrywki. To jednocześnie intymna, osobista enklawa, jak i miejsce do przyjmowania kolegów i koleżanek. Musi więc być urządzony z głową, aby zapewniał komfortową przestrzeń do wypoczynku, nauki i rozwoju.
Odpowiednie dobrane meble do pokoju młodzieżowego pozwolą nawet na małej przestrzeni wyodrębnić praktyczne strefy funkcjonalne zaspokajające podstawowe potrzeby młodych ludzi. Przy wyborze wyposażenia należy więc kierować się jego praktycznością, dopasowaniem do indywidualnych potrzeb oraz stylem pasującym do preferencji i osobowości użytkownika.
Funkcjonalne meble do pokoju młodzieżowego
Zacznijmy od tego, jakie meble są niezbędne w pokoju młodzieżowym. Skoro pełni on funkcję sypialni, garderoby, miejsca do nauki i zabawy, musimy połączyć te funkcje na małej przestrzeni.
Podstawą będzie łóżko młodzieżowe, które zagwarantuje komfort snu i wypoczynku. Wystarczy jednoosobowy, wąski mebel, taki jak model TOP czy Marin. Dzięki nim zaoszczędzimy przestrzeń na inne strefy funkcjonalne. Jeśli jednak dysponujemy większym pomieszczeniem, warto zdecydować się na szersze łóżko. Doskonale sprawdzą się również modele z szufladami i półkami, takie jak Sigma 16, Next 18 czy Bland 07. Dodatkowe miejsce do przechowywania pod łóżkiem to nie tylko oszczędność przestrzeni, ale również wygoda i ergonomia.
Następnym kluczowym meblem do pokoju młodzieżowego jest biurko. Warto wybrać model z wygodnym, obszernym blatem i dużą ilością miejsca na zeszyty, książki, przybory szkolne czy artystyczne i hobbystyczne. Modele Rita i Sigma 10 są kompaktowe i uniwersalne, sprawdzą się świetnie w pokoju każdego nastolatka. Dobrym wyborem będzie też biurko młodzieżowe Franek z praktycznym kontenerkiem, który można ustawić w dowolnym miejscu.
Meble do pokoju młodzieżowego to również szafy i komody, które będą pełnić funkcję garderoby. Elementy te należy dopasować do kubatury pokoju i jego stylistyki. Pamiętajmy też, że dziewczynki zazwyczaj mają bardziej rozbudowaną kolekcję ubrań i potrzebują na nie więcej miejsca.
Jednym z lepszych wyborów jest szafa młodzieżowa Planet 03. Liczne półki, dolna szuflada oraz wieszak sprawiają, że doskonale zaspokoi ona wszystkie garderobiane potrzeby młodego człowieka. Jeśli jednak szukamy czegoś większego i jeszcze bardziej funkcjonalnego, możemy rozważyć zakup szafy narożnej, takiej jak Sigma 01 lub Planet 01. To oryginalne, ciekawe i bardzo praktyczne meble, które zapewnią miejsce nie tylko na ubrania, ale także na książki, zabawki i inne przedmioty.
Umeblowanie pokoju młodzieżowego nie kończy się oczywiście na łóżku, biurku i szafie. Do tego dobrać można funkcjonalne półki, regały na książki i bibeloty czy szafki RTV pod telewizor i konsolę do gier. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i dostępnej przestrzeni.
Meble do pokoju młodzieżowego — jaki styl wybrać dla chłopaka i dziewczyny?
Funkcjonalność to jedno, ale zadbać trzeba również o styl. Należy go dopasować do płci nastolatka, ale również do indywidualnych preferencji. Nie trzeba przy tym wcale kierować się utartymi schematami. Dawno minął czas, kiedy pokoje dla chłopców były wyłącznie niebieskie, a dla dziewczynek różowe.
Zabawa kolorami, wzorami i fakturami pozwoli stworzyć przestrzeń nie tylko komfortową i estetyczną, ale również inspirującą i pobudzającą kreatywność. Jako główny akcent warto zastosować ulubioną barwę dziecka, a do niej dobrać 2-3 dodatkowe, które ożywią przestrzeń i nadadzą jej dynamicznego charakteru.
Liczy się oczywiście nie tylko kolorystyka ścian, mebli czy dekoracji do pokoju młodzieżowego, ale również styl wyposażenia. Chłopcy z pewnością docenią formy proste i bardzo funkcjonalne. Obszerne szafki czy szuflady, takie jak w komodzie Bland 05 lub Zoom 07, do których będzie można hurtem wrzucić różne przedmioty, bez wątpienia pomogą zachować porządek.
Dziewczynki natomiast są przeważnie znacznie bardziej skrupulatne i zorganizowane. Dla nich warto postawić na meble z licznymi półeczkami, przegrodami i szufladkami. Doskonale sprawdzą się np. meble z kolekcji Komi.
Pamiętajmy jednak, aby kierować się przede wszystkim indywidualnym charakterem i preferencjami dziecka i przy wyborze mebli młodzieżowych uwzględnić jego opinię.
Wspólny pokój młodzieżowy dla rodzeństwa
Trochę trudniejszym zadaniem będzie urządzenie pokoju młodzieżowego dla rodzeństwa. Nie zawsze bowiem jest możliwość, aby zmieścić po dwa meble danego rodzaju. W takim wypadku warto postawić na wielofunkcyjne rozwiązania systemowe.
W kolekcji Lolo i Mobi znajdziemy np. piętrowe łóżka. To świetny sposób na kompaktowe i praktyczne zorganizowanie przestrzeni dla rodzeństwa na niewielkim metrażu. Możemy postawić na dwupoziomowe łóżko dla obojga dzieci lub każdemu zapewnić własny mebel z biurkiem na dolnym poziomie i miejscem do spania u góry.
Takie wielofunkcyjne meble jak model Mobi 19, Mobi 21 czy Lolo poza łóżkiem i biurkiem mają też miejsce do przechowywania. Dzięki praktycznym półkom, szafkom i szufladom jeden mebel spełnia wiele ról i pozwala znacznie zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie zapewnia, że każde z rodzeństwa ma swój własny, prywatny kąt.
Z tej kategorii
- Wąskie stoły do kuchni dla rodziny - jak stworzyć funkcjonalną strefę jadalnianą na małej przestrzeni?
- Stoły barowe do kuchni – stylowe i funkcjonalne rozwiązania do wnętrz nowoczesnych i nie tylko
- Wyspa kuchenna ze stołem – funkcjonalne i stylowe rozwiązanie do Twojej kuchni
- Nowoczesne stoły do kuchni – jak wybrać idealny model do twojego wnętrza?
- Dlaczego warto wybrać okrągły stół do kuchni? Praktyczny poradnik aranżacyjny
Komentarze
Zostaw komentarz