Zalety kolekcji meblowych — czy lepiej kupować meble z zestawu, czy pojedynczo?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 871
Zalety kolekcji meblowych — czy lepiej kupować meble z zestawu, czy pojedynczo?

Aranżacja wnętrza i wybór odpowiednich mebli to trudne i odpowiedzialne zadania. Od wyposażenia zależy bowiem zarówno funkcjonalność, jak i wygląd pomieszczenia. Meble można kupować pojedynczo lub wybrać jedną kolekcję meblową. Oba podejścia mają swoje wady i zalety — sprawdź, jakie!

Kolekcje meblowe — prosty sposób na spójną aranżację

Kolekcje meblowe to gotowe zestawy różnych mebli utrzymanych w jednakowych proporcjach, kolorach, wzornictwie i stylu. Pozwalają więc na zakup pełnego wyposażenia o podobnym wyglądzie, co znacząco ułatwia stworzenie jednolitej i spójnej aranżacji wnętrza.

Nie trzeba więc przeglądać katalogów czy robić wielogodzinnych poszukiwań w internecie lub sklepach stacjonarnych, by znaleźć odpowiednie elementy wyposażenia. Odpowiednie, a więc pasujące do pozostałych mebli, wpisujące się w charakter wnętrza i styl wystroju.

Wybór mebli z jednej kolekcji to jednak nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Zestawy meblowe często można kupić taniej niż pojedyncze elementy. Zaoszczędzić można również na architekcie wnętrza i projekcie wystroju. Spójność mebli z jednej kolekcji sprawia bowiem, że łatwo można opracować estetyczną aranżację samemu. Nie ma problemu z doborem form, kolorów czy faktur kolejnych elementów wyposażenia, bo wszystko do siebie od razu pasuje.

Kolekcje meblowe to zatem bardzo dobry sposób na samodzielne, szybkie i bezproblemowe stworzenie ciekawej, estetycznej i funkcjonalnej aranżacji.

Swoboda wyboru poszczególnych elementów kolekcji meblowych

Kolekcje meblowe to nie sztywne zestawy ze z góry określonymi elementami. Współczesne kolekcje wyróżnia duża różnorodność i szeroki wybór poszczególnych elementów. Te elementy można dowolnie zestawiać ze sobą, łączyć i konfigurować na różne sposoby. W większości przypadków są to bowiem meble systemowe.

Wybór kolekcji meblowej nie jest więc ograniczający, ponieważ poszczególne moduły (czyli konkretne meble) można dobierać indywidualnie. Jest to zatem raczej wybór stylistyki i estetyki mebli, a nie gotowego, sztywno ustalonego zestawu elementów.

Przykładem może być kolekcja Fjord. Widzimy w niej co prawda kilka propozycji gotowych zestawień elementów (np. VIIAIIB czy IA). Po pierwsze jednak te zestawienia są różnorodne i dają duży wybór, po drugie natomiast mamy możliwość zakupu również pojedynczych elementów z tej kolekcji. Pozwala to tworzyć indywidualne zestawienia dostosowane do osobistych potrzeb, przestrzeni czy budżetu każdego klienta. Można też dobierać dodatkowe elementy do gotowych zestawów, co także zapewnia swobodę i elastyczność.

Widzimy więc, że wybierając kolekcje meblowe, wcale nie jesteśmy skazani na ustalony zestaw i ograniczenie możliwości aranżacyjnych. Dobrze zaprojektowane kolekcje to nie tylko różne typy mebli, ale także różne modele w ramach tych typów. I tak np. kolekcja Wayne to atrakcyjne meble do salonu. W ramach zestawu znajdziemy regałykomody czy witryny, a każdy z tych mebli w kilku wersjach o odmiennych gabarytach i układzie funkcjonalnym.

Współczesne zestawy meblowe są więc modułowe — pozwalają na samodzielne dobieranie elementów. To z kolei umożliwia elastyczne dostosowanie wyposażenia do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników.

Funkcjonalne kolekcje meblowe do salonu, kuchni, jadalni i innych pomieszczeń

Jedną z największych zalet kolekcji meblowych jest ich wysoka funkcjonalność. Poszczególne elementy stworzone są tak, by wzajemnie się uzupełniały. Powstają więc praktyczne i estetyczne zestawy mebli pozwalające na pełne wyposażenie konkretnych pomieszczeń.

Kolekcje do salonu zawierają zatem takie elementy jak stoliki kawoweszafki RTV, a także komody, regały oraz witryny niezbędne do przechowywania. Z kolei kolekcje sypialniane obejmują łóżka, szafki nocne, szafy i inne elementy przydatne w tym pomieszczeniu. Kolekcje meblowe to również spójne i pasujące do siebie meble do jadalni, kuchni, czy zestawy łazienkowe.

Bardzo atrakcyjne i wyjątkowo popularne są też kolekcje młodzieżowe to wyjątkowo funkcjonalne, a przy tym estetyczne zestawy, pozwalające urządzić pokój młodzieżowy. Forma i wzornictwo tych zestawów dostosowane są do potrzeb i gustów młodych ludzi. Są to meble atrakcyjne wizualnie, często w ciekawych, niebanalnych kolorach lub o interesującej, niebanalnej formie.

Najważniejsze jest jednak, że kolekcje te obejmują różnorodne meble dla nastolatka lub meble dla nastolatki. Pokoje młodzieżowe to szczególne pomieszczenia, które łączą funkcję sypialni, miejsca nauki, zabawy, rozwijania pasji i przyjmowania gości pociechy. W zestawach znajdą się zatem łóżka młodzieżowebiurka, szafy, komody, regały, półki itd. — a wszystko to w spójnym stylu.

Indywidualne dobieranie mebli, czyli wady i zalety eklektyzmu

Kolekcje meblowe mają liczne zalety. Pozwalają łatwo, szybko, estetycznie i w pełni wyposażyć poszczególne pomieszczenia. I choć współczesne zestawy mebli są bardzo ciekawe, mają świetny design i są doskonale wykonane, wciąż panuje dość powszechne przekonanie, że są zbyt monotonne i nudne. Częściowo odpowiadają za to PRL-owskie meblościanki, które do dziś silnie kojarzą się właśnie z gotowymi zestawami mebli. Warto jednak podkreślić, że czasy meblowej nudy i nijakości dawno minęły. Współczesne kolekcje są stylowe, często niebanalne i wyjątkowo estetyczne.

Niemniej — z tego lub innych powodów — wiele osób decyduje się na dobieranie mebli oddzielnie, bez trzymania się jednej kolekcji. To niezły sposób na stworzenie aranżacji nietypowej, różnorodnej i naprawdę interesującej. Niestety, wymaga jednak dużego wyczucia, doskonałego gustu i umiejętności aranżacyjnych. Nie bez powodu projektowaniem wnętrz zajmują się specjaliści, którzy przez lata uczą się, jak zestawiać ze sobą poszczególne elementy, łączyć różne materiały, faktury czy formy.

O ile więc eklektyzm meblowy i indywidualne dobieranie poszczególnych elementów poza kolekcją ma duży potencjał, o tyle jest też niebywale trudne. Wystarczy bowiem wprowadzić jeden nieadekwatny mebel, by cała aranżacja straciła urok, nabrała charakteru losowego, kiczowatego lub bezmyślnego zestawienie. Kolekcje meblowe pomagają uniknąć takich błędów, a dobrze dobrane wcale nie są mniej atrakcyjne niż meblowy eklektyzm.

Komentarze

Zostaw komentarz