Typy komód — komody o różnych gabarytach, funkcji i przeznaczeniu

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1048
Typy komód — komody o różnych gabarytach, funkcji i przeznaczeniu

Komody to meble niezwykle różnorodne, o odmiennych gabarytach, funkcjach, formie i stylu. Dzięki temu są to jedne z najbardziej funkcjonalnych i popularnych mebli. Mnogość form sprawia bowiem, że łatwo dobrać odpowiedni model do każdego pomieszczenia, aranżacji i celu. Sprawdź, jakie są popularne typy komód oraz gdzie i jak można je wykorzystać!

Skąd się wzięły komody i co je wyróżnia?

Pierwsze komody powstały w XVII-wiecznej Francji, jako bardziej funkcjonalna alternatywa dla powszechnie stosowanych skrzyń na ubrania. Pierwotnie komoda była więc zmodyfikowanym (wzbogaconym o szuflady) kufrem. Były to też meble wytworne, reprezentatywne, świadczące o statusie właściciela.

Z czasem nastąpiło przekształcenie form i wzornictwa. Komody stawały się prostsze w budowie, mniej dekoracyjne, a przez to coraz bardziej dostępne dla ludzi z niższych sfer. Ze względu na wysoką funkcjonalność i wygodę użytkowania, komody z szufladami stopniowo zaczęły zajmować istotne miejsce we wszystkich domach. Na popularności straciły nieco w drugiej połowie XX wieku, kiedy chwilowo wyparły je wielofunkcyjne meblościanki. Nie trwało to jednak długo i dziś komody znów wróciły do łask.

Ten globalny sukces komód wynika z ich niezwykłej funkcjonalności, jak i wyjątkowej urody. Nowoczesne komody nie są już tak dekoracyjne jak ich pierwowzory, ale wciąż mają nieodparty urok i grację. Co więcej, mogą być wyposażone w najróżniejsze moduły funkcjonalne — szuflady, szafki, witryny i półki — w rozmaitych konfiguracjach. Właśnie to sprawia, że mają tak wiele zastosowań i sprawdzają się w wielu pomieszczeniach i kontekstach.

Komody wysokie, niskie, wąskie i szerokie

Współczesne komody mogą mieć w zasadzie dowolne gabaryty. Mamy więc małe komody, które są świetnym dodatkiem do innych mebli. Można je wykorzystać jako praktyczne uzupełnienie wyposażenia, zestawiając np. z szafą do sypialni lub używając do przechowywania drobiazgów w salonie.

Podobnie można wykorzystać wąskie komody, które mieszczą się między innymi meblami, we wnękach czy innych małych miejscach. Są też doskonałym uzupełnieniem meblościanek i zestawów mebli systemowych.

Ze względu na większe gabaryty duże komody są bardziej pojemne, świetnie zastępują np. kredensy, są też ciekawą alternatywą dla szafy w tych garderobach, gdzie nie potrzeba wieszaków. Takie komody doskonale prezentują się jako wolnostojące meble, ale mogą też być częścią większych zestawów.

Niskie komody stosuje się często jako szafki RTV, ale można je też wykorzystać w innych celach, stawiając np. w nogach łóżka jako bieliźniarki czy w korytarzu — na obuwie i akcesoria. Wyższe modele, z blatem na poziomie wzroku lub wyżej, to z kolei świetne miejsce do ekspozycji przedmiotów dekoracyjnych, fotografii czy rodzinnych pamiątek.

Ciekawym rozwiązaniem są też komody narożne. Pozwalają na funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie trudniejszych w aranżacji przestrzeni w rogach pomieszczeń. Mogą być np. doskonałym łącznikiem dwóch ciągów mebli pod sąsiednimi ścianami, ale ciekawie prezentują się także samodzielnie.

Komody odpowiednie do różnych pomieszczeń i zadań

Jak widać, komody mają rozmaite formy i wymiary, a co za tym idzie szerokie spektrum zastosowań. W zależności od układu funkcjonalnego (rodzaju i rozmieszczenia modułów, takich jak szuflady, szafki czy półki), sprawdzą się do różnych celów i pomieszczeń.

Komody na ubrania

Komody na ubrania były pierwszymi meblami tego typu i ta funkcja zachowana jest do dziś. Takie modele wyposaża się w praktyczne szuflady i szafki z drzwiczkami idealne na bieliznę, t-shirty czy inne elementy odzieży przechowywane w formie złożonej. To idealne komody do sypialni i garderoby.

Podobną formę mają komody na korytarz, gdzie przechowuje się obuwie, akcesoria czy odzież sezonową. Szuflady doskonale sprawdzają się na czapki, szaliki, apaszki, rękawiczki itp. W szafkach można trzymać buty, a nawet kurtki.

W kontekście przechowywania ubrań wspomnieć trzeba również komody młodzieżowe, choć te mają także inne funkcje. Doskonale sprawdzają się bowiem na akcesoria szkolne, zabawki, materiały hobbystyczne i inne przedmioty niezbędne dzieciom i młodzieży w codziennym życiu i aktywności.

Komody do salonu i jadalni

Popularne są również komody do salonu, choć tu ich funkcje są już inne. Mamy np. komody pod telewizor znane również jako komody RTV. To przede wszystkim niskie modele wyposażone w szuflady i otwarte półki. Na półkach i blacie górnym umieszcza się dekodery, sprzęt audio czy konsole do gier. Szuflady służą z kolei na akcesoria — kontrolery, piloty, baterie i inne drobiazgi potrzebne w tym miejscu.

W salonie sprawdzą się również komody z barkiem, czyli meble wyposażone w specjalny moduł do przechowywania i nalewania trunków. Zamykane na kluczyk drzwiczki barku otwierają się w dół i tworzą funkcjonalny blat, na którym można np. przygotować drinki. Oczywiście takie modele nadają się nie tylko do salonu, są to również świetne komody do jadalni.

Alternatywą dla barków mogą być też komody z witryną. To modele z przeszklonymi modułami, które doskonale nadają się do ekspozycji eleganckiego szkła, zastawy, ale również kolekcji wina czy innych trunków. Mogą z powodzeniem zastąpić barek lub kredens w jadalni czy kuchni. Wykorzystać można je także jako komody do pokoju dziennego. Przeszklona gablota może być użyta jako biblioteczka lub wystawka pamiątek, zdjęć czy innych ważnych dla domowników przedmiotów.

Ciekawe są też komody z półkami. Łączą one moduły zamknięte i otwarte, są więc pewnym kompromisem między regałami i zamykanymi szafkami. To doskonałe komody dla dzieci, ale nie tylko. Świetnie sprawdzą się również w sypialni czy salonie, gdzie zapewnią zarówno miejsce do przechowywania, jak i do ekspozycji przedmiotów.

Nowoczesne, klasyczne i stylizowane komody do każdej aranżacji

Funkcjonalność to bez wątpienia ogromna zaleta komód, ale nie można zapominać o estetyce i dopasowaniu do aranżacji. Na szczęście mnogość form i funkcji idzie w parze również z różnorodnością stylów, wzorów i kolorów. Bez trudu można więc znaleźć stylowe komody odpowiednie do różnych wystrojów.

Obecnie dużą popularnością cieszą się np. komody skandynawskie, które pasują do nowoczesnych aranżacji w duchu minimalistycznym — podobnie zresztą jak komody industrialne. Przeważnie są to modele o bardzo prostej, geometrycznej formie i stonowanej kolorystyce. Popularne są np. komody dębowe w naturalnym kolorze drewna, ale także z malowanymi (najczęściej na biało) frontami.

Nieco bardziej dekoracyjne formy przybierają komody prowansalskie. Widoczne są w nich tłoczenia, toczenia, intarsje, gzymsy i inne ozdobniki. Przeważnie są to też komody na nóżkach o ciekawej, rzeźbionej formie.

Najbardziej dekoracyjną formę mają jednak komody glamour. To meble wystawne i wyjątkowo eleganckie. Doskonale sprawdzają się w bogatych aranżacjach pełnych przepychu i blichtru. Często są to komody na wysoki połysk.

Oczywiście przedstawione przykłady nie wyczerpują całej palety stylów, kolorów i sposobów wykończenia komód. To meble tak różnorodne, że wymienienie wszystkich opcji wymagałoby całego katalogu, a nie artykułu blogowego. Designerskie komody mogą być bowiem inspirowane dowolnymi trendami i w tym leży ich siła. Właśnie ta różnorodność sprawia, że są to meble tak popularne i uniwersalne.

Komentarze

Zostaw komentarz