Szafy idealne — jak wybrać funkcjonalny i elegancki mebel do przechowywania ubrań?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 740
Szafy idealne — jak wybrać funkcjonalny i elegancki mebel do przechowywania ubrań?

Szafa to podstawowy mebel do przechowywania ubrań, akcesoriów i wielu rzeczy osobistych. Odpowiednio dobrany mebel z powodzeniem zastąpi nawet najobszerniejszą garderobę. Funkcjonalna szafa musi być jednak dopasowana do indywidualnych potrzeb, jak również do aranżacji i stylu wnętrza. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze szafy idealnej?

Co wpływa na funkcjonalność szafy?

Odpowiednio dobrana szafa musi być przede wszystkim funkcjonalna. Jej zadaniem jest nie tylko pomieścić wszystkie elementy garderoby, ale również umożliwić ich dobrą organizację, łatwy dostęp i odpowiednie przechowywanie.

Szafa musi więc odpowiadać na indywidualne potrzeby użytkownika. Jej wielkość oraz układ funkcjonalny powinny być przemyślane i dopasowane do ilości i rodzaju ubrań, dodatków i innych przedmiotów, które mają się w niej znaleźć.

Gabaryty

Wielkość to jeden z najważniejszych czynników wpływających na funkcjonalność szafy. Wielu osobom wydaje się, że im większy mebel, tym lepiej, bo tym więcej można w nim zmieścić. Jest to jednak błędne przeznaczenie. Podobnie jak najlepsze ubrania, tak samo najlepsze szafy to te skrojone na wymiar. Mebel zbyt duży prowadzi bowiem do organizacyjnego chaosu. W przepastnej szafie trudniej odnaleźć to, czego szukamy. Przedmioty odkładane są w losowe, wolne miejsca, bez ogólnego planu. Sprawia to, że trudno zachować porządek, a do tego mebel niepotrzebnie zabiera cenną przestrzeń w pomieszczeniu.

Z drugiej strony szafa nie może też być zbyt mała. Musi pomieścić całą kolekcję ubrań, bieliznę czy akcesoria i pozwolić na ich dobrą, logiczną organizację. Właściwy wybór wielkości szafy pomoże w zachowaniu porządku i szybkim odnalezieniu konkretnych rzeczy.

Skoro szafy nie mogą być ani zbyt małe, ani zbyt duże, to jakie być powinny? Ocenia się, że aby pomieścić całą kolekcję ubrań, jednej osobie wystarczy mebel o szerokości 140 i wysokości 210 cm. Pamiętajmy jednak, że są to dane uśrednione i powinny być jedynie wskazówką. Tak naprawdę rozmiar szafy powinien być zawsze dobrany indywidualnie. Zależy on bowiem od tego, co chcemy w niej trzymać i czy ma w pełni zaspokoić nasze garderobiane potrzeby, czy też chcemy ją np. połączyć z komodą. Liczby te pokazują jednak mniej więcej, jakie szafy będą odpowiednie dla jednej osoby, a jakie np. dla pary.

Decydując się na konkretną wielkość szafy, powinniśmy również uwzględnić nasze warunki mieszkaniowe. Istotne będą nie tylko gabaryty pomieszczenia, ale również jego aranżacja. Zachowanie odpowiednich proporcji między wszystkimi meblami do sypialni, w której szafa na ubrania staje najczęściej, jest bardzo istotne dla wystroju.

Wnętrze

Nie od dziś wiadomo, że w meblach najważniejsze jest wnętrze. Widać to szczególnie wyraźnie właśnie na przykładzie szafy. Powinny się w niej znaleźć wieszaki, jak i półki, a także odpowiednie przegrody czy szuflady na akcesoria i dodatki.

To właśnie ten układ funkcjonalny najbardziej wpływa na funkcjonalność mebla i decyduje o tym, czy łatwo będzie nam zachować porządek i dobrą organizację całej garderoby. To właśnie tu jest największe pole do personalizacji mebla i dobrania jego elementów do własnych potrzeb.

Jeśli zatem mamy w swojej garderobie dużo eleganckich koszul, garniturów lub sukienek i żakietów, wybierzmy model z obszernym miejscem na wieszaki. Sprawdzą się np. szafy Sonia 01 lub Mezo 01 z długim drążkiem, pojemną półką górną i szufladą na dole. Jeśli z kolei preferujemy bardziej casualowy styl, przyda się więcej półek na t-shirty, swetry czy spodnie. Dobrym wyborem będzie więc np. model Safona lub Artemizja.

Pamiętajmy, że prawidłowe ułożenie czy powieszenie ubrań w szafie służy zarówno przechowywaniu, jak i ochronie odzieży przed gnieceniem i zabrudzeniami. Właściwy układ funkcjonalny pomoże więc przedłużyć żywotność ubrań i sprawi, że będzie ona zawsze dostępna i gotowa do założenia.

Drzwi

Drzwi to niezbędny element każdej szafy. Pozwalają ukryć zawartość mebla przed wzrokiem gości i chronią ubrania przed zakurzeniem, zabrudzeniem oraz dostępem dzieci i zwierząt domowych.

Wybierając szafę, warto przemyśleć m.in. sposób otwierania drzwi. Mogą one być osadzone na tradycyjnych zawiasach i otwierane uchylnie, jak w modelach Kattegat, Ernesta i Mezo. Jednak na małych metrażach znacznie lepiej sprawdzą się szafy z drzwiami przesuwanymi, takie jak np. Galaxy, Bolt lub Duca.

Dodatkową funkcjonalność zapewni też umieszczone na drzwiach lustro. Szczególnie dobrze sprawdzą się szafy z wysokim lustrem, takie jak Hatti, Hektor lub Beta. Duża powierzchnia lustra pozwala się dokładnie przejrzeć, dopasować poszczególne elementy kreacji i ocenić jej całościowy wygląd. Przy takiej szafie można też poprawić fryzurę, a nawet zrobić makijaż.

Jak dobrać wygląd szafy do aranżacji?

Odpowiednio dobrana szafa na ubrania to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale również wyglądu i dopasowania do aranżacji. Trzeba pamiętać, że szafa do sypialni jest meblem pokaźnym, o dużych gabarytach, może więc łatwo zdominować cały wystrój. Prawidłowe dopasowanie stylu, formy i kolorów pozwoli tego uniknąć.

Po pierwsze należy wybrać mebel pasujący do stylu wnętrza. W aranżacjach nowoczesnych stawia się na minimalizm, czyli proste formy, jasne barwy i brak dodatkowych ozdobników. Szafy takie jak Gold, Beta i Galaxy doskonale wpisują się w ten nurt. To meble o bardzo prostej, skrzyniowej formie, jednolitej fakturze i małej ilości detali. Nie oznacza jednak, że są nudne czy brzydkie. O ich uroku decydują drobne niuanse, doskonale dobrane proporcje i wyważona kolorystyka.

W popularnych obecnie wnętrzach skandynawskich znajdziemy minimalistyczne formy i białe fronty, które powiększają przestrzeń optycznie. Takie aranżacje łatwo jednak popadają w sterylność, którą świetnie przełamują takie detale, jak okrągłe, umieszczone pod kątem nóżki mebli, dodające delikatnej nuty retro. Takie rozwiązanie widzimy np. w szafach Pori i Sonia.

Szafa, jako mebel o długich tradycjach, odnajdzie się również w aranżacjach klasycznych. Ich charakterystycznym elementem jest większa lub mniejsza ornamentacja. Wysunięte poza obrys mebla blaty o dekoracyjnie wyciętych brzegach, tłoczenia frontów, ozdobne nogi i uchwyty oraz detale o ciekawej formie dodają uroku i tworzą atmosferę luksusu. Widzimy to m.in. w szafach Parys, Diana i Mezo.

Oczywiście sam styl i forma to nie wszystko. Bardzo ważny jest wybór kolorystyki szafy. Barwy powinny być dopasowane do koloru ścian i innych mebli, a także dodatków. Wybór kolorów to kwestia indywidualna, warto jednak pamiętać o jednej prostej zasadzie. Mówi ona, że meble jasne powiększają przestrzeń optycznie, ale mogą tworzyć atmosferę sterylności, natomiast ciemne kolory tworzą wrażenie przytulności i ciepła, ale mogą przytłaczać wizualnie i zdominować aranżację. Sztuka polega więc na odpowiednim wyważeniu i zestawieniu barw oraz dopasowaniu ich nie tylko do osobistych preferencji czy gustu, ale również do zastanej przestrzeni i warunków mieszkaniowych.

Komentarze

Zostaw komentarz