Sypialnia w stylu boho — jak wybrać meble i dodatki do takiej aranżacji?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1110
Sypialnia w stylu boho — jak wybrać meble i dodatki do takiej aranżacji?

Sypialnia w stylu boho to ciepło, wygoda, przytulny klimat, a także indywidualizm, nonszalancja i pewna nuta szaleństwa. Ten swobodny, bardzo kreatywny styl doskonale pasuje do sypialni, gdzie komfort powinien łączyć się z osobistym, intymnym i romantycznym charakterem wystroju. Sprawdź więc, jakie meble i dodatki będą odpowiednie do sypialni w stylu boho.

Sypialnia w stylu boho, czyli jaka?

Korzenie stylu boho sięgają Paryża z drugiej połowy XIX wieku. W tamtejszym środowisku artystycznym pojawił się nurt antyestablishmentowy, skierowany przeciwko napuszonej, a w istocie zgnuśniałej burżuazji. Powstała więc bohema (La bohème) czerpiąca inspirację z romantycznej wizji życia Cyganów — wędrowców i wolnych dusz żyjących poza twardymi ramami społecznych nakazów i ograniczeń.

Ten wolny, nonszalancki styl rozprzestrzenił się po wszystkich gałęziach sztuki. Opanował twórczości plastyków, pisarzy i poetów. Łączył swobodę wyrazu z fascynacją orientem i lekkość myśli z mrocznymi akcentami życia w społecznej awangardzie.

Przeniknął też do wnętrz, wnosząc do nich zwiewność, wysoką funkcjonalność i komfort, a także orientalne akcenty i eklektyczne podejście do wyposażenia czy dekoracji.

Sypialnia w stylu boho to zatem pewien misz-masz. Dozwolone jest tu niemal wszystko, o ile służyć będzie komfortowi i dobremu samopoczuciu — tak fizycznemu, jak i psychicznemu.

Mamy więc materiały naturalne płynące z inspiracji przyrodą i orientem. Pojawia się drewno (również egzotyczne), kamień, oraz metale (np. mosiądz i miedź). Mile widziany jest lekki bambus, rattan lub wiklina oraz roślinne tkaniny — len, juta czy bawełna, jak i zwiewny jedwab czy muślin.

Sypialnia w stylu boho powinna być bogata w kolory i faktury. Intensywne pomarańcze, róże czy czerwienie zestawia się z ziemistymi brązami, głębokimi granatami i soczystą zielenią. Akcenty pastelowe, lekkie żółcie czy złoto wprowadzają tu nieco spokoju i stateczności.

W kolorystyce nie ma więc większych ograniczeń — pasuje tu niemal wszystko. Podobnie jest z wzornictwem. Desenie roślinne i ludowe łączy się z pasami, kropkami, wzorami geometrycznymi, jak i mocnymi fakturami naturalnymi — rysunkiem usłojenia drewna, żyłkowaniem kamienia czy wyrazistymi splotami tkanin.

Liczy się swoboda, wystrój miły dla oka, ale też osobisty. Sypialnia w stylu boho powinna być pełna pamiątek z podróży, dodatków kupionych na pchlim targu i elementów sentymentalnych. Takie rzeczy są duszą boho i to one decydują o indywidualnym, niepowtarzalnym charakterze każdego wnętrza w tym stylu.

Meble do sypialni w stylu boho — co wybrać?

Meble do sypialni w stylu boho to wcale nie tak łatwy wybór. Mimo że ta estetyka jest bardzo swobodna, ma jednak swoje zasady. Przede wszystkim należy stawiać na naturalne faktury. 

Boho doskonale łączy się z nurtami ekologicznymi. Meble z widocznym rysunkiem usłojenia drewna będą tu idealne. Formy nie muszą być wybujałe. Boho doskonale wygląda w wersji z minimalistycznymi meblami, jak i z bogato zdobionym wyposażeniem stylizowanym lub z autentycznymi antykami.

Można więc postawić na klasykę — kolekcja Mezo będzie tu idealna. Formalnie proste meble wzbogacono tu o eleganckie tłoczenia i detale, które podkreślają tektonikę mebli i tworzą wrażenie głębi.

Dobrym pomysłem, szczególnie na mniejszych metrażach, będzie też kolekcja Foxe z białymi frontami. Mamy tu ciepłe, przytulne drewno korpusów i jasne, powiększające pomieszczenie optycznie fronty. Takie meble będą doskonałe do sypialni w stylu boho z mocną nutą skandynawską.

W boho mamy jednak również miejsce na ciemniejsze akcenty. Łóżko Beta utrzymane w czerni i barwie dębu monastery może być interesującym kontrapunktem, szczególnie w zestawieniu z jaśniejszą resztą wyposażenia. 

W stylu boho jednak, bardziej niż w jakimkolwiek innym, to dodatki wyznaczają charakter aranżacji. Nawet najprostsze łóżka można przecież zmienić w estetyczne, a przede wszystkim wygodne meble boho. Wystarczy odpowiedni wzór na pościeli czy miękki, ręcznie robiony pled.

Sypialnia w stylu boho daje zatem duże możliwości. Nie ma konkretnych mebli, które pasują do tego stylu. Nowoczesne formy minimalistyczne można wzbogacić o bardziej dekoracyjne. Komoda Diana może więc być tutaj wyjątkowym akcentem, który podkreśli eklektyczny charakter wystroju. Na jej blacie można urządzić wystawę sentymentalnych bibelotów lub fotografii, nadając meblowi wyjątkowego statusu.

Z drugiej strony masywność mebli klasycznych można przełamać lekkimi konstrukcjami w stylu minimalistycznym. Pozwoli to nieco uspokoić i zrównoważyć bogaty w różne elementy i faktury wystrój.

Warto jednak pamiętać, że sypialnia w stylu boho zazwyczaj jest pełna dekoracji. Bibeloty i ozdoby muszą mieć swoje odpowiednie miejsce, dlatego z uwagą należy wybierać regaływitryny czy półki, na których umieścimy dodatki.

Sypialnia w stylu boho — dodatki i dekoracje

Sypialnia w stylu boho to liczne i bardzo różne dodatki. W pierwszej kolejności eksponuje się tutaj przedmioty sentymentalne — pamiątkowe bibeloty, fotografie i budzące miłe skojarzenia dekoracje. Indywidualizm to główna cecha (i zaleta!) tego stylu.

Istnieją jednak również pewne typowe elementy, które sprawdzają się w każdej sypialni w stylu boho. Są to np. makramy — zarówno funkcjonalne, jak i czysto ozdobne przedmioty plecione ze sznurków. Mogą mieć formę ornamentów wieszanych na ścianie, jak i estetycznych, wiszących kwietników, a także abażurów, makatek czy łapaczy snów.

Rękodzieło (bo tym są makramy) w ogóle doskonale sprawdza się w stylu boho. Ręcznie robione koce, narzuty, pledy, serwety, plecione lampy, wiklinowe kosze i koszyczki — wszystko to znajdzie swoje miejsce w sypialni boho.

Ważne są też wzory, dlatego sypialnia w stylu boho powinna obfitować w kolorowe poduchy z różnymi deseniami. Sprawdza się też orientalne dywany i dywaniki czy ścienne kilimy.

Poza makramowymi kwietnikami mile widziane są też ozdobne doniczki lub osłonki i oczywiście żywe rośliny. Zieleń wpisuje się w ten styl doskonale, a niektóre sypialnie w stylu boho zamieniają się w prawdziwe domowe dżungle.

Boho to również lekkość i wygoda, jeśli jest na to miejsce, warto więc w sypialni zawiesić hamak, wiszące siedzisko typu gniazdo lub postawić bujany fotel. Sprawdzą się tu też wszystkie elementy, które kojarzą się z lekkością ciepłem i wygodą — miękkie pledy, puchate poduchy, zwiewne zasłony czy ażurowe dekoracje.

Warto też pamiętać, że ten styl wywodzi się ze środowiska artystycznego. W sypialni w stylu boho mile widziane są więc dzieła sztuki — obrazy, grafiki, ręcznie robiona ceramika czy dmuchane szkło. Powinny to jednak być rzeczy oryginalne, nie produkowane masowo i kupione w sklepie sieciowym. 

Aranżacja wzbogacona o takie dodatki i dekoracje będzie prawdziwa. Zachwyci indywidualnym charakterem, autentycznością, lekkością i komfortem — i o to chodzi w stylu boho.

Komentarze

Zostaw komentarz