Stolik kawowy, czy ława — co wybrać do kącika wypoczynkowego w salonie?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 662
Stolik kawowy, czy ława — co wybrać do kącika wypoczynkowego w salonie?

Stolik kawowy, czy ława? To ważny wybór przy urządzaniu kącika wypoczynkowego w salonie. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie są między tymi meblami różnice i używają obu pojęć zamiennie. Tymczasem oferują one inne funkcjonalności i estetykę. Sprawdźmy więc, kiedy lepiej wybrać stolik kawowy, a kiedy ławę.

Stolik kawowy i ława — czym różnią się te meble?

Sklepy meblowe oferują liczne modele stolików kawowych i ław, często wrzucając te meble do jednej kategorii. Zdarza się też, że nazwy te używane są zamiennie, co może wprowadzać klientów w błąd. Warto więc wiedzieć, czym stolik kawowy różni się od ławy.

Stolik kawowy to w istocie zminiaturyzowany stół formą przypominający tradycyjne meble do jadalniane. Zasadniczą różnicą między zwykłymi stołami i stolikami kawowymi jest ich rozmiar. Stoliki kawowe, tak samo jak stoły, składają się więc z blatu (o różnych kształtach) osadzonego na nóżkach lub płozach. To meble o prostej, często minimalistycznej konstrukcji, pozbawione dodatkowych funkcjonalności. Przykładami tradycyjnych stolików kawowych są modele Abstrakcja z ażurowymi podstawami i blatem w kolorze betonu, podwójny stolik Melar z okrągłymi blatami oraz BS z blatami kwadratowymi.

Ławy różnią się od stolików kawowych przede wszystkim konstrukcją i funkcjonalnością. Zwykle są to meble znacznie niższe i wyposażone w dodatkowe miejsce do przechowywania. Ławy mogą mieć podblatowe, otwarte półki, jak w modelach Mezo i Juliusz, a nawet szuflady, jak np. w ławach PoriFegen i Wayne. Dodatkowe miejsce przydaje się na różne drobiazgi wykorzystywane w miejscu wypoczynku — piloty i kontrolery do sprzętu RTV, czasopisma i książki czy laptopa.

Ze względu na małą wysokość tradycyjna ława raczej nie sprawdzi się do spożywania posiłków, ale producenci mebli coraz częściej oferują wyższe modele tych mebli, łączące funkcjonalność ławy i stołu.

Stolik kawowy — gdzie się sprawdzi i jaki wybrać?

Stolik kawowy do salonu jest meblem uniwersalnym. Tradycyjna forma i prosta konstrukcja sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu, niezależnie od metrażu czy aranżacji. Nowoczesne stoliki kawowe dostępne są w wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu można dobrać model odpowiedni do dowolnego stylu wystroju.

Stolik kawowy plaster miodu z blatem w kolorze betonu i metalowymi płozami doskonale odnajdzie się w aranżacjach industrialnych i nowoczesnych, o nieco surowym charakterze. Model BS z białym blatem na złotej ramie to z kolei dobry wybór do aranżacji bardzo eleganckich i wystawnych, np. w stylu glamour lub art deco. W bardziej klasycznych wnętrzach dobrze będą wyglądać stoliki Melar z okrągłymi blatami w naturalnym kolorze drewna. Do aranżacji minimalistycznych i nowoczesnych idealnie pasuje natomiast prosta forma modelu Krzyżak.

Stoliki kawowe są lekkie i mobilne, można je ustawić w dowolnym miejscu i swobodnie przestawiać w razie potrzeby. Najczęściej stosuje się tradycyjny układ: sofa — stolik kawowy — szafka RTV. Stolik zajmuje więc centralne miejsce w kąciku wypoczynkowym, ale wcale nie musi tak być. Wysoki model Nyte może np. służyć za konsolę umieszczoną obok sofy lub fotela.

Przy stoliku kawowym można też ustawić niskie taborety lub miękkie pufy. W ten sposób stworzymy funkcjonalny kącik zabaw dla dzieci czy do grania w karty lub towarzyskie gry planszowe.

Stoliki kawowe osadzone są na nóżkach lub płozach, dzięki czemu blat znajduje się dosyć wysoko. To nie tylko ułatwia sprzątanie pod meblem, ale pozwala też w miarę wygodnie spożyć przy nim posiłek. Szczególnie kiedy siedziskiem jest sofa — niższa przecież niż tradycyjne krzesła do jadalni. Stolik kawowy jest więc dobrym wyborem do małych mieszkań i kawalerek, w których zastąpi stół jadalniany.

Ława do salonu — kiedy będzie dobrym wyborem?

Ławy do salonu to zazwyczaj meble niższe od stolików kawowych, ale też bardziej masywne. Konstrukcje z podblatową półką lub szufladami wyglądają bardziej korpulentnie, pasują więc lepiej do większych, bardziej przestronnych wnętrz. Modele takie jak MarcoIndianapolis czy Toledo mogą przytłaczać mniejsze salony swoją formą i proporcjami.

Nie oznacza to jednak, że ława zawsze jest złym pomysłem na małym metrażu. W takim przypadku trzeba jednak uważniej wybierać model, stawiając na konstrukcje o lżejszym, prostszym charakterze. Dobrym wyborem może być np. klasyczna ława Mezo, model Marin z zaokrąglonymi rantami lub biała ława Fegen o bardzo zgrabnej formie. To meble o delikatniejszej konstrukcji i wyważonych proporcjach, które dobrze sprawdzą się nawet w najmniejszych salonach.

Atutem ławy w małych mieszkaniach jest dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Ułatwi ona zachowanie porządku i dobrej organizacji. Podblatowe półki i szuflady z powodzeniem uzupełnią funkcjonalność szafki RTV do salonu czy komody, zapewniając, że ważne przedmioty będą tuż pod ręką.

Stolik kawowy lub ława dopasowane do wystroju

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na stolik kawowy, czy na ławę, elementy te powinny być dopasowane do reszty aranżacji i pozostałych mebli do salonu. Dobrym pomysłem jest wybór wyposażenia z jednej kolekcji, ale nie zawsze jest to możliwe.

Kupując meble z różnych zestawów, należy zadbać o spójność formy, kolorystyki i wzornictwa. Do masywnej meblościanki czy postawnych regałów dobrać należy zatem odpowiednio mocną formę stolika lub ławy. Z kolei w aranżacjach lekkich, np. w stylu skandynawskim czy minimalistycznym, lepszym wyborem będą uproszczone formy bez ozdobników.

Nie jest to oczywiście zasada nie do złamania. Operowanie kontrastem formy lub koloru to częsty zabieg we współczesnych wnętrzach. Trzeba jednak uważać, aby aranżacja nie stała się chaotyczna. Wprowadzając do pomieszczenia kontrast w jednym aspekcie (kolorystyki, formy czy wzornictwa), zachowajmy spójność w pozostałych kwestiach. I tak np. zestawienie prostej, minimalistycznej komody do salonu z ozdobną, stylizowaną ławą może się udać, jeśli oba meble utrzymamy w jednej barwie.

Wybór między ławą i stolikiem kawowym jest więc kwestią zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Pod uwagę należy brać aranżację całego pomieszczenia, jego metraż i układ, a także indywidualne potrzeby domowników, np. zapotrzebowanie na dodatkowe miejsce do przechowywania. Dopiero uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwoli wybrać idealny mebel do kącika wypoczynkowego w salonie.

Komentarze

Zostaw komentarz