Skandynawskie meble do sypialni — jak stworzyć minimalistyczną, ale ciepłą i przytulną aranżację?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1035
Skandynawskie meble do sypialni — jak stworzyć minimalistyczną, ale ciepłą i przytulną aranżację?

Skandynawskie meble i aranżacje wciąż są bardzo popularne. Wynika to z ich praktyczności oraz prostoty form i przejrzystości, które składają się na wyjątkową estetykę. Jak zatem stworzyć funkcjonalną, a jednocześnie przytulną aranżację sypialni w stylu skandynawskim?

Meble skandynawskie — co je wyróżnia?

Skandynawskie meble i dodatki mają swój nieodparty urok. Mimo formalnej prostoty i wyraźnego minimalizmu są one wysoce funkcjonalne i bardzo estetyczne. Wyróżniają się doskonale dobranymi proporcjami i lekkością, dzięki której aranżacja nabiera przestronności i delikatności.

Charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego

Korzenie stylu skandynawskiego sięgają północnej Europy z przełomu XIX i XX wieku. Globalną popularność, która utrzymuje się do dziś, aranżacje te zyskały jednak dopiero w latach 50 i 60 ubiegłego wieku.

Minimalizm, prostota i wysoka funkcjonalność to charakterystyczne cechy aranżacji skandynawskich. Liczy się tutaj przede wszystkim przestrzeń i światło, co wynika ze specyficznych warunków klimatycznych w Skandynawii. Pochmurna pogoda sprawia, że ilość światła słonecznego jest tam ograniczona. Stosowanie jasnych barw i minimalistycznych form ma więc na celu doświetlenie pomieszczenia i powiększenie go optycznie.

W aranżacjach skandynawskich dominuje zatem biel, lekkie szarości czy jasne pastele. Spotyka się również czarne, kontrastowe akcenty, które dodają wystrojowi głębi. Ciepłą atmosferę uzyskuje się przez wprowadzenie kolorów natury — drewna z rysunkiem usłojenia, ziemistych brązów, roślinnej zieleni oraz odważnych odcieni niebieskiego.

Najważniejszy jest jednak umiar. Widać go zarówno w ilości wyposażenia, jak i jego wyglądzie. Jednolite barwy, gładkie faktury oraz minimalistyczne formy wiodą tutaj prym. Przełamuje się je jedynie pojedynczymi odważniejszymi akcentami.

Meble w stylu skandynawskim, czyli jakie?

Meble skandynawskie to głównie minimalistyczne, bardzo proste formy geometryczne. Nie ma tu wybujałej sztukaterii i ornamentacji. Faktury i wzory są maksymalnie proste, jednolite i gładkie. Nie znaczy to jednak, że skandynawskie meble są nudne. Odpowiednie proporcje, wysoka elegancja i funkcjonalność sprawiają, że styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością.

Uroda mebli skandynawskich płynie w dużej mierze z odpowiednio dobranych materiałów. Świetnie prezentuje się tutaj połączenie faktury drewna, szczególnie o delikatnym usłojeniu, z białymi frontami. Idealnym przykładem jest sypialniana kolekcja Foxe. Wydaje się, że proste, skrzyniowe formy, fronty pozbawione uchwytów i symetryczna konstrukcja to przepis na nudę. Jednak wyrazista faktura i ciepła barwa drewnianych korpusów dodają tym meblom nieodpartego uroku i elegancji.

Oczywiście styl skandynawski to nie tylko białe fronty. Doskonale sprawdzą się również szarości, które widzimy np. w wersji Arctic Pine kolekcji Vera. Ta seria mebli także wyróżnia się prostotą form i doskonałymi proporcjami. Połączenie bieli i szarości z wyraźną fakturą usłojenia daje piorunujący efekt. Z jednej strony mamy tu czysty minimalizm, z drugiej ciekawy, przykuwający oko wzór, który urozmaica wystrój.

Warto też zauważyć, że meble w stylu skandynawskim często osadzone są na wysokich nóżkach lub profilach. Wyraźnie widać to np. w komodzie Inox czy Nyte. Podniesienie korpusu mebla otwiera przestrzeń nad podłogą, co doskonale powiększą pomieszczenia optycznie.

Skandynawskie meble do sypialni — jak je wybrać?

Chcąc urządzić aranżację w stylu skandynawskim, możemy zdecydować się na gotową, pełną kolekcję mebli do sypialni. To gwarancja, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały.

Nie zawsze jednak chcemy to robić, szczególnie że styl skandynawski (głównie jego bardziej południowe odmiany) pozwala na pewną dozę eklektyzmu. Jak zatem wybierać poszczególne skandynawskie meble sypialniane?

Zacznijmy od łóżka. Cały czas musimy pamiętać, że główne zasady wystroju skandynawskiego to przejrzystość i minimalizm. Dlatego łóżko powinno mieć prostą, najlepiej lekką konstrukcję. Nie sprawdzą się tutaj ciężkie meble z pikowaną tapicerką, majestatycznymi zagłówkami czy bardzo dekoracyjnymi nogami.

Lepszym wyborem będą modele pozbawione zdobień i wybujałych detali. Mezo 21, Beta 52, Marin czy uniesione na nóżkach łóżko Fjord to świetne przykłady mebli, które wpiszą się w skandynawską sypialnię. Ciekawie może wyglądać również czarne, metalowe łóżko Joy. Jego ażurowa konstrukcja robi bardzo lekkie, delikatne wrażenie. Jednocześnie lekko dekoracyjna forma szczytów i czarny kolor mogą być interesującym kontrastem dla typowo minimalistycznych mebli.

Do łóżka należy oczywiście dobrać pasujące szafki nocne. Najlepsze będą proste modele. Biała szafka Fjord, czy asymetryczna, ale wciąż formalnie prosta konstrukcja szafki Juliusz będą dobrze współgrać z różnymi modelami łóżek.

Jednym z trudniejszych wyborów jest szafa. To mebel pokaźnych rozmiarów, który może bardzo łatwo zdominować całą aranżację. Tu szczególnie ważne są charakterystyczne cechy mebli skandynawskich, a więc minimalizm i jasne barwy.

Duży mebel nabiera gracji i lekkości, kiedy uniesiemy go na nóżkach — tak jak w modelu Sonia czy Wayne. Jednak wybrać można też skrzyniowe formy bez nóżek, o ile będą maksymalnie uproszczone i pozbawione zdobień, a najlepiej jeszcze wyposażone w lustro na drzwiach. Takie rozwiązanie widzimy np. w szafach KIKA II, Juliusz 02 oraz Smart III z białymi frontami idealnymi do skandynawskich aranżacji.

Prostotą i minimalizmem powinniśmy kierować się również przy wyborze innych mebli, np. komód. Doskonałe będą modele pozbawione uchwytów, o gładkich frontach i skrzyniowym korpusie, takie jak wspomniana już seria Inox, ale również Floss z kontrastowym, czarnym akcentem czy bardziej nowoczesna, wykończona na połysk komoda Silke.

Odważniejszym dekoratorom można polecić delikatne odejście od twardego minimalizmu. Pojedynczy dekoracyjny mebel, np. z kolekcji Diana, może wprowadzić bardzo ciekawy, elegancki akcent. Komoda na ozdobnych nogach, z tłoczeniami i eleganckimi uchwytami może stać się centralnym punktem wystroju. Doskonale sprawdzi się jako miejsce na rodzinne pamiątki czy dekoracyjne bibeloty.

Tych ostatnich nie powinno jednak być zbyt wiele. Umiar ma tutaj kluczowe znaczenie. Zawsze miejmy na uwadze, że w aranżacjach skandynawskich otwarta przestrzeń jest cenniejsza niż najpiękniejsze meble i dekoracje. Dlatego wyposażenie trzeba dobierać z wielką rozwagą, stawiając wyłącznie na produkty wysokiej klasy i o nienagannej estetyce.

Komentarze

Zostaw komentarz