Rzeczy, które powinieneś wiedzieć o stołach i krzesłach do jadalni

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 973
Rzeczy, które powinieneś wiedzieć o stołach i krzesłach do jadalni

Planujesz przeznaczenie sporej kwoty na stół z krzesłami do jadalni? Zapewne zastanawiasz się, czy będzie funkcjonalny, wygodny, łatwy w utrzymaniu i odporny na uszkodzenia. Jeśli zastosujesz kilka z naszych porad, stół z krzesłami w jadalni będzie Ci służył przez długie lata.

1. Jeden mebel, wiele zastosowań

Stół w jadalni nie musi służyć tylko wspólnemu spożywaniu posiłków. Jego wykorzystanie może być znacznie szersze. Duża powierzchnia stołu jadalnianego doskonale nadaje się także do organizowania wspólnych wieczorów ze znajomymi, podczas których możesz spędzać czas przy grach towarzyskich. Partyjka Scrabbli lub Monopoly to znakomity pomysł na długie, zimowe wieczory.

Szukając najlepszego wykorzystania czasu, chcesz połączyć domowe obowiązki z nadzorowaniem Twoich dzieci podczas nauki? Stół w jadalni ze swoją dużą powierzchnią może służyć od czasu do czasu jako miejsce pracy i odrabiania zadań dla Twoich dzieci. Zapewnij im odpowiednią ilość światła i spokój, aby w czasie przygotowywania posiłków zerknąć, co też Twoi podopieczni wymyślili w tym zadaniu z matematyki.

2. Jak prawidłowo ustawić stół z krzesłami w jadalni?

Porządny stół z krzesłami do jadalni to zaledwie połowa sukcesu, jeśli chcesz zaimponować rodzinie i znajomym. Pamiętaj, że to nie tylko oryginalne potrawy, które przygotujesz, będą przemawiały do wyobraźni gości. Nie mniej ważny jest klimat i dekoracja - tutaj możesz popuścić wodze fantazji, ale chyba najważniejsze jest właściwe usytuowanie stołu jadalnianego w pomieszczeniu. Od tego będzie zależała wygoda serwowania potraw i ogólne wrażenie, jakie pozostawisz po obiedzie, czy przyjęciu.

Dlatego tak istotne jest przeznaczenie odpowiedniej przestrzeni, na której będziesz mógł zaserwować gościom swoje specjały. Niech obszar wokół stołu będzie wolny od mniejszych mebli. To ułatwi poruszanie się w pomieszczeniu w czasie obiadu lub przyjęcia. Dla większego komfortu warto nakryć stół obrusem, a nawet zadbać o jego dwie warstwy. Kiedy goście będą chcieli oprzeć zmęczone ramiona, takie miękkie nakrycie będzie dla nich wymarzonym podłożem.

Pamiętaj również o zapewnieniu minimum 60 centymetrów na jedno nakrycie. Optymalną szerokością dla jednej osoby przy stole będzie 80 cm. Jeśli możesz zagwarantować tyle miejsca przy stole, Twoi goście poczują się jak w ekskluzywnej restauracji.

3. Proste metody utrzymania czystości stołu i krzeseł

Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś szukać w restauracji stolika, który nie był upstrzony resztkami i okruchami po poprzednich klientach. Nie wszystkie restauracje perfekcyjnie dbają o czystość stołów, a jest to jedna z kluczowych zasad w gastronomii. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze! Goście w Twoim domu będą reagować bardzo podobnie. Dlatego czystość stołu w jadalni jest sprawą fundamentalną.

Wprowadź kilka zasad obowiązujących domowników, aby utrzymać stół w czystości i dobrym stanie wizualnym. Stosuj podkładki pod talerze i sztućce. Uchroni to powierzchnię przed trwałymi zabrudzeniami i uszkodzeniami np. od noża i widelca, tak niszczycielskich, szczególnie w malutkich rączkach.

Twoje dzieci lubią malować i lepić plastelinę właśnie na stole w jadalni? To wspaniale! Zachowają piękne wspomnienia z dzieciństwa, ale Ty chcesz zachować również nietkniętą powierzchnię stołu. Przed pracami plastycznymi i układaniem puzzli, podłóż dużą i sztywną podkładkę z grubszego materiału pod powierzchnię pracy. Łatwiej będzie przerwać rozrywkę i np. przenieść niedokończoną zabawę w inne miejsce. Stół w jadalni pozostanie w nienaruszonej kondycji.

Krzesła w jadalni z siedziskami pokrytymi materiałem są bardzo podatne na zabrudzenia. Dokładnie odkurzając je raz w tygodniu zachowasz właściwy kolor oraz uchronisz materiałowe obicia przed wnikaniem w nie kolejnych warstw kurzu. Warto także zabezpieczyć krzesła przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Materiał wystawiony na promienie ma tendencję do płowienia i utraty pierwotnego koloru.

4. Jak naprawić uszkodzenia stołu i krzeseł?

Stół jadalniany z krzesłami to meble typowo użytkowe, dlatego trzeba liczyć się z uszkodzeniami, które mogą pojawić się w czasie eksploatacji. Komuś spadnie ciężka szklanka, dziecko znajomych wypróbuje ostrość widelców, rozleje się gorąca kawa, albo odkurzaczem zrobisz wgniecenie w drewnianej, stołowej nodze. Co wtedy? Wzywać stolarza? Zaczekaj chwilę. Jest kilka sposobów, jak szybko naprawić drobne uszkodzenia.

Jeśli na stole pojawiły się niewielkie draśnięcia, możesz użyć specjalnej, płynnej powłoki do naprawy powierzchni mebli. W przypadku nieco głębszych zadrapań i zarysowań warto mieć pod ręką markery do renowacji mebli. Wystarczy zaaplikować niewielką dawkę takiego koloryzującego wosku w miejscu uszkodzenia, zetrzeć nadmiar substancji uzupełniającej i wypolerować suchą szmatką.

Nasze kochane czworonogi też potrafią wyrządzić szkody w jadalnianych meblach. Obgryzione nogi stołów i krzeseł, czy porysowane drzwi to skutki uboczne posiadania kudłatego towarzysza. Oto prosty sposób na usunięcie tych uszkodzeń. Wystarczy z pogryzionego elementu usunąć papierem ściernym drzazgi i luźne fragmenty drewna, wypełnić ubytek specjalistyczną szpachlą do drewna lub jeśli to konieczne zastosować żywicę epoksydową i uformować do pierwotnego kształtu. Następnie nałożyć lakier dobrany do oryginalnego koloru mebli, pamiętając, żeby zastosować odcień jaśniejszy. Noga od stołu, która przypominała naszemu psu smakowitą kość, będzie wyglądała jak nowa.

Komentarze

Zostaw komentarz