Regały — wielofunkcyjne meble do każdego pomieszczenia
Regały są meblami na tyle praktycznymi i uniwersalnymi, że znajdziemy je w każdym domu i w różnych pomieszczeniach. Regały i ich zawartość często nadają ton całej aranżacji i pomagają w personalizacji przestrzeni. Służą bowiem nie tylko do przechowywania, ale również do eksponowania ważnych dla domowników przedmiotów. Tylko jak wybrać regał, by był funkcjonalny, estetyczny i dopasowany do reszty wystroju?
Regały na książki i nie tylko
Regały to przede wszystkim meble z otwartymi półkami, na których można ustawiać książki, płyty z filmami i muzyką, rodzinne pamiątki, fotografie, pudełeczka i szkatułki na drobiazgi, dekoracje, bibeloty i wiele, wiele innych przedmiotów.
Regał pełni więc dwojaką funkcję. Po pierwsze stanowi mebel do przechowywania i magazynowania przedmiotów. Po drugie jest to miejsce ekspozycji ważnych dla domowników rzeczy. Regały ułatwiają więc personalizację przestrzeni. Zapewniają bowiem odpowiednie miejsce na wszystko to, co domownicy chcą umieścić na widoku.
Tradycyjne regały to meble w pełni otwarte — mają półki od góry do dołu i brakuje w nich przestrzeni zamkniętych. Przykładami są modele Nyte i Rejuvenation RR70. Takie meble wykorzystuje się przede wszystkim jako biblioteczki, czyli regały na książki, ale nie tylko. Z powodzeniem można je wstawić do pokoju dziecka lub nastolatka na zabawki, gry, podręczniki itp.
Model Nyte z otwartymi plecami świetnie sprawdzi się też do wydzielania przestrzeni, np. między otwartą kuchnią i salonem. Pozwoli wyraźnie odseparować obie przestrzenie, a jednocześnie nie będzie stanowił pełnej bariery dla światła, dźwięku i powietrza. Ustawione na nim kwiaty, dekoracyjne naczynia i inne bibeloty będą ozdobą obu pomieszczeń.
Regały mogą też zastąpić kredensy i witryny kuchenne oraz meble do jadalni. Doskonale nadają się do przechowywania i ekspozycji eleganckich naczyń z porcelany czy szkła. Otwarty charakter regałów zapewnia też łatwy dostęp do wszystkich przedmiotów, co zwiększa ergonomię. Jeśli więc dużo gotujemy i często przyjmujemy gości, otwarty regał w kuchni lub jadalni będzie strzałem w dziesiątkę.
Wielofunkcyjne regały z drzwiczkami i szufladami — alternatywa dla komody
Nowoczesne regały to nie tylko proste meble typu bibliotecznego. To również wielofunkcyjne modele wyposażone w szafki z drzwiczkami i szuflady. Takie meble mogą pełnić bardzo wiele ról w domu i w zależności od układu funkcjonalnego oraz wielkości, sprawdzają się właściwie w każdym pomieszczeniu.
Zacznijmy od regałów, w których przestrzeń zamknięta jest jedynie dodatkiem. W modelach takich jak Sigma 07, Rejuvenation RP 70 czy Planet 06 wciąż dominują otwarte półki. Szafki i szuflady są tu praktycznym udogodnieniem i zapewniają miejsce na rozmaite drobiazgi, ale to półki definiują te meble. Takie modele mogą być elementami wolnostojącymi, ale można je też łączyć z innymi regałami z danej kolekcji. Pozwala to tworzyć funkcjonalne meblościanki doskonale dopasowane do indywidualnych potrzeb domowników.
W sprzedaży znajdziemy również regały, w których przestrzeń zamknięta jest równoważna z otwartą, a nawet dominująca. Modele Sonia 02, Planet 07, Juliusz 04 oraz Tomek 07 oferują liczne szafki czy szuflady, jak i większe lub mniejsze przestrzenie otwarte. Takie meble doskonale sprawdzają się w salonie, sypialni, a także w przedpokoju. Można w nich przechowywać w zasadzie wszystko — zarówno to, co chcemy pokazać, jak i to, co chcemy ukryć przed wzrokiem innych domowników i gości.
Regały tego typu doskonale zastępują więc komody, a nawet szafy. Za drzwiczkami i w szufladach możemy trzymać ubrania, bieliznę i akcesoria, a otwarte półki posłużą na estetyczne dekoracje i ozdoby. To szczególnie dobry wybór na małe metraże, np. do kawalerki. Regały nie mają one bowiem typowo garderobianego charakteru. Można zatem dzięki nim urządzić funkcjonalną i estetyczną garderobę nawet w salonie.
Wielozadaniowość nowoczesnych regałów sprawia też, że są jednymi z najbardziej praktycznych mebli do pokoju młodzieżowego. Połączenie otwartych półek i zamykanych szafek oraz szuflad sprawia, że meble te można wykorzystać do przechowywania najróżniejszych rzeczy gromadzących się w pokoju nastolatka. Odpowiednio dobrane regały pomogą więc w zachowaniu porządku i dobrej organizacji ubrań, zabawek, podręczników i akcesoriów szkolnych oraz przedmiotów osobistych i pamiątek ważnych dla młodego człowieka.
Regały dopasowane do aranżacji — jak je wybrać?
Funkcjonalność to podstawa, ale ważna jest także odpowiednia aranżacja. Regały jako wyposażenie uniwersalne i wielozadaniowe mogą stanąć właściwie wszędzie — są to świetne meble do salonu, kuchni, jadalni, pokoju dziecka czy przedpokoju. Powinny zatem być przede wszystkim dostosowane do wystroju danego pomieszczenia.
Dobrym pomysłem jest więc wybranie regałów i innych mebli z jednej kolekcji. To najprostszy sposób na zachowanie spójności aranżacji. Meble z jednego zestawu będą do siebie pasowały formą, proporcjami, materiałami i kolorystyką. Zazwyczaj kolekcje są też dosyć dobrze zaprojektowane pod względem funkcjonalności. Braki jednego mebla uzupełniają więc inne modele tak, aby całość zapewniała zarówno wartość praktyczną, jak i estetyczną.
Nie zawsze jednak możemy lub chcemy dobrać regał z tej samej kolekcji, z której pochodzą pozostałe meble w pomieszczeniu. W takiej sytuacji należy kierować się zasadą podobieństwa. Mebel powinien mieć cechy wspólne z pozostałymi elementami wyposażenia. Podobna powinna być przede wszystkim forma i proporcje.
Ważny dla wizualnej spójności jest też kolor. Jeśli regał będzie miał tę samą barwę co inne meble, z pewnością będzie się dobrze komponował. Można jednak postawić również na kontrast. Czarny regał w otoczeniu białych mebli lub odwrotnie pozwoli wyróżnić ten mebel, a wraz z nim również jego zawartość. To świetny sposób na stworzenie wyrazistego kontrapunktu w aranżacji i organizację wystawki najcenniejszych pamiątek i ozdób.
Dobrze dobrany regał to w dużej mierze kwestia jego funkcji. Jeśli ma się wtopić w tło, należy postawić na model jak najbardziej spójny z resztą wyposażenia, jeśli natomiast ma się wyróżniać, lepiej wybrać mebel kontrastujący barwą, formą lub wzornictwem. Trzeba jedynie pamiętać, że istotny jest całokształt wystroju i żaden mebel nie może być wybierany w oderwaniu od reszty aranżacji.
Z tej kategorii
- Wąskie stoły do kuchni dla rodziny - jak stworzyć funkcjonalną strefę jadalnianą na małej przestrzeni?
- Stoły barowe do kuchni – stylowe i funkcjonalne rozwiązania do wnętrz nowoczesnych i nie tylko
- Wyspa kuchenna ze stołem – funkcjonalne i stylowe rozwiązanie do Twojej kuchni
- Nowoczesne stoły do kuchni – jak wybrać idealny model do twojego wnętrza?
- Dlaczego warto wybrać okrągły stół do kuchni? Praktyczny poradnik aranżacyjny
Komentarze
Zostaw komentarz