Praktyczne, wygodne i estetyczne meble do mieszkania studenckiego

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 837
Praktyczne, wygodne i estetyczne meble do mieszkania studenckiego

Mieszkania studenckie mają swoją specyfikę. Zazwyczaj są to niewielkie metraże, na których skupić trzeba strefę wypoczynku, rozrywki, snu, przygotowywania i spożywania posiłków oraz zorganizować miejsce do nauki. W tym artykule podpowiemy, jak wybrać praktyczne, wygodne i estetyczne meble do kawalerki i małego mieszkania dla studenta.

Studenckie mieszkanie — miejsce nauki, rozrywki i spotkań

Aranżacja kawalerki lub mieszkania o bardzo małym metrażu wymaga dużej kreatywności. Pomyśleć trzeba przede wszystkim o rozmaitych funkcjach, które należy zmieścić na małej przestrzeni.

W jednym pomieszczeniu często trzeba stworzyć miejsce do snu, nauki, rozrywki, spotkań towarzyskich czy spożywania posiłków. Przestrzeń należy więc wykorzystać do maksimum, tworząc przenikające się ze sobą strefy funkcjonalne.

Poza funkcjonalnością bardzo istotna jest również estetyka aranżacji. W dobrze urządzonej i atrakcyjnej wizualnie przestrzeni po prostu żyje się lepiej. Odpowiednio dobrane kolory, formy i faktury pomagają również pobudzić kreatywność, ułatwiają skupienie się na nauce czy po prostu poprawiają nastrój.

Wystrój ma też znaczenie reprezentacyjne. W mieszkaniach studenckich często organizuje się spotkania z przyjaciółmi czy to w celach rozrywkowych, czy do wspólnej nauki. Tutaj też studenci przyprowadzają swoje sympatie i randkują. Estetyczny wygląd mieszkania jest więc wizytówką mieszkańca i warto o niego zadbać.

Mały metraż to nie problem — kompaktowe meble wielofunkcyjne

Podstawowym problemem tworzenia aranżacji mieszkań studenckich jest to, że mają one przeważnie bardzo mały metraż. Zmieszczenie wszystkich niezbędnych funkcji w kawalerce czy jednym pokoju z kuchnią to nie lada wyzwanie, są jednak na to dobre sposoby.

Świetnym wyborem będą meble wielofunkcyjne, które pomogą zaoszczędzić miejsce, spełniając przy tym wszystkie wymagania mieszkańca.

Zacznijmy od łóżka — ten z pozoru bardzo prosty, a nawet nudny mebel może zaskoczyć swoją praktycznością. Podstawową funkcją dodatkową jest oczywiście pojemnik na pościel obecny m.in. w pojedynczych modelach z systemu Top lub Bartek. Jeśli chcemy mieć większe, podwójne łóżko, warto wybrać model z podnoszonym stelażem, np. Rafaela lub Calabrii.

Jednak dodatkowe funkcjonalności łóżek nie kończą się na pojemniku na pościel. W studenckich, małych mieszkaniach świetnie sprawdzą się też modele z półkami, takie jak Tablo, Next lub Bland.

Dla tych, którzy chcą urządzić przestrzeń jeszcze bardziej kompaktowo, stworzono łóżko systemowe Mobi 21 z biurkiem i bardzo obszerną przestrzenią do przechowywania oraz piętrowy model Mobi 20 z biurkiem, pojemną szafą i półkami.

Jeśli jednak takie połączenie różnych stref nam nie odpowiada i miejsce do nauki chcemy zorganizować osobno, warto postawić na kompaktowe biurko o wysokiej funkcjonalności. Najlepiej sprawdzi się mebel z półkami i przestrzenią do przechowywania przyborów do nauki, papierów czy książek. Istotne jest też odpowiednie miejsce na sprzęt komputerowy. Idealne będą takie modele jak Flap czy trochę większy Flip lub Franek z mobilnym kontenerkiem, który można ustawić w dogodnym dla siebie miejscu.

W kawalerce istotne będzie też miejsce wypoczynku i spożywania posiłków. Odpowiednio dobrany stół z krzesłami lub ława pozwolą połączyć obie przestrzenie. Doskonałym pomysłem będzie np. wybór stolika kawowego 2w1 Double, Tori lub Melar. Zestawy te składają się z dwóch stolików, przy czym jeden można schować pod drugim. Pozwala to zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie zapewnia dodatkowe miejsce podczas wizyty gości. Model Melar jest przy tym na tyle wysoki, że można przy nim swobodnie zjeść. Doskonale więc łączy funkcję stołu jadalnianego z kawowym.

Urządzając mieszkanie dla studenta, nie można też zapomnieć o miejscu do przechowywania. Na małych metrażach doskonale sprawdzają się wielofunkcyjne regały, które mają nie tylko otwarte półki, ale również przestrzenie zamknięte. Dzięki takim modelom, jak Foxe, Bland 03 lub Bland 01 możliwe jest np. połączenie półki na książki z miejscem na ubrania.

Młodzieżowe meble, które pobudzą kreatywność i ożywią wnętrze

Wystrój mieszkania dla studenta powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny, dopasowany stylistycznie do stylu życia i energii mieszkańca. Wprowadzenie żywych kolorów czy ciekawych faktur doskonale wpływa na kreatywność i pozwala stworzyć dynamiczną, ożywioną przestrzeń, która doskonale współgra z pełną wigoru postawą młodych ludzi.

Dlatego w kawalerkach i mieszkaniach studenckich doskonale sprawdzają się kolekcje mebli młodzieżowych. Warto postawić na żółte akcenty zestawów Bartek, fioletowe fronty systemu Zoom czy ożywczy błękit kolekcji Mobi lub soczystą zieleń Labiryntu.

Dodatki, takie jak tekstylia, grafiki czy bibeloty, dobrane pod wyróżniające się kolory mebli będą świetnym uzupełnieniem całości.

Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z kolorami i fantazyjnymi fakturami, szczególnie w strefach snu i nauki. Zbyt wybujały wystrój może bowiem rozpraszać, utrudniać koncentrację i negatywnie wpływać na jakość wypoczynku czy efektywność nauki.

Komentarze

Zostaw komentarz