Pokój dziecięcy na małym metrażu — kompaktowe rozwiązania, które oszczędzą przestrzeń

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1167
Pokój dziecięcy na małym metrażu — kompaktowe rozwiązania, które oszczędzą przestrzeń

Posiadanie dziecka to ogromna radość dla rodziców, ale również nie lada wyzwanie. Jednym z podstawowych zadań jest konieczność zaaranżowania przestrzeni dla malucha, a to nie jest takie proste, szczególnie kiedy mamy niewiele przestrzeni. Istnieją jednak kompaktowe rozwiązania, które pozwalają stworzyć funkcjonalny, estetyczny i bezpieczny pokój dziecięcy na małym metrażu.

Mała przestrzeń, wiele potrzeb

Pokój dziecka łączy w sobie wiele funkcji i musi spełniać różne potrzeby pociechy i rodziców. Jest jednocześnie sypialnią i miejscem zabaw, a dla dzieci w wieku szkolnym również nauki. Musi też zapewniać miejsce na przechowywanie zabawek, ubrań czy przyborów szkolnych. Z tego względu warto wydzielić w nim strefy odpoczynku i aktywności, które będą różniły się nie tylko funkcjonalnością, ale i wystrojem. To trudne zadanie, ale ułatwią nam je odpowiednio dobrane meble dla dzieci.

Pamiętajmy, że wyposażenie i aranżacja dopasowane muszą być do wieku dziecka i jego możliwości motorycznych czy percepcyjnych. Wraz z wiekiem zwiększać się będzie też zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania nagromadzonych zabawek czy ubrań. Żeby uniknąć konieczności przemeblowywania pokoju, warto to uwzględnić od razu, szczególnie na małym metrażu, gdzie dostawienie kolejnych elementów wyposażenia może być problematyczne.

Funkcjonalność przede wszystkim

Podstawą dobrze urządzonego pokoju dziecięcego na małym metrażu jest jego ergonomia i kompaktowość, która pozwoli zaoszczędzić przestrzeń. I w tym właśnie pomagają odpowiednio dobrane meble wielofunkcyjne. Idealne będą np. systemowe meble PLANET lub MOBI, które do maksimum wykorzystują miejsce.

Zacznijmy jednak od początku, czyli od łóżka. Doskonałym przykładem połączenia funkcji spania z przechowywaniem jest model TABLO z dostawką. Pojemne szuflady pod spodem są idealne na pościel czy ubrania, a półki będą świetne na książeczki do wieczornego czytania i zabawki.

Podobne rozwiązania zastosowano w łóżku MOBI. Na szczególną uwagę w tym meblu zasługuje połączenie funkcji zagłówka z szufladami, co maksymalizuje wykorzystanie przestrzeni.

Kolejny istotny w pokoju dziecka mebel to biurko. Tutaj maluch będzie się uczył, odrabiał lekcje i bawił się np. w rysowanie. Odpowiednie biurko jest ergonomiczne, zapewnia dostatecznie dużo miejsca na blacie, jak i w szafkach i szufladach, które muszą pomieścić wszystkie przybory szkolne, akcesoria plastyczne i rozmaite zabawki.

Wybierając biurko, postawić możemy na funkcjonalną prostotę, jak w modelu VENUSlub JUREK. To meble o klasycznej konstrukcji, które mają dostateczną ilość półek i zamykanych szafek czy szuflad. Na wyjątkowo małych metrażach warto jednak zastosować bardziej wybujałe rozwiązania. Świetne będzie np. biurko MOBI z dużą przestrzenią zamkniętą, otwartymi półkami i praktycznym, wysuwanym blatem na klawiaturę komputera.

Jednak najlepszym sposobem na oszczędność miejsca będą fenomenalne i uwielbiane przez dzieci systemy łączące łóżko piętrowe z biurkiem, a nawet łóżko z biurkiem i szafą. To nie tylko doskonały sposób na zachowanie przestrzeni, ale również na wyraźne oddzielenie od siebie stref funkcjonalnych — wypoczynku i snu u góry od zabawy i nauki na dole.

Wyposażenie do pokoju dziecięcego uzupełni pojemna komoda oraz wiszące półki na dekoracje czy zabawki.

Przemyślany dobór mebli pozwoli nawet w najmniejszych pokojach urządzić idealną przestrzeń dla malucha, która spełni jego wszystkie potrzeby.

Twórz nastrój przez wystrój

Funkcjonalność to oczywiście nie wszystko. Pokój dziecka powinien mieć też odpowiedni wystrój. Przede wszystkim warto rozdzielić wspomniane już strefy funkcjonalne. W miejscu wypoczynku i snu lepiej postawić na stonowane barwy i proste wzory, które będą wyciszać i uspokajać.

W strefie zabawy i nauki możemy poszaleć trochę bardziej. Żywe, nasycone kolory pobudzą wyobraźnię i dodadzą energii do działania, a ciekawe, kreatywne wzornictwo będzie świetną inspiracją do własnej twórczości artystycznej.

Nie można z tym oczywiście przesadzić, szczególnie w okolicach biurka, gdzie dziecko ma się raczej skupiać niż rozpraszać feerią barw i deseni.

Mając to na uwadze, warto przyjrzeć się np. kolekcji mebli dziecięcych BARTEK. Ciekawy design połączono tutaj ze stonowanymi barwami, przełamanymi silnie jaskrawą żółcią. Podobny schemat widzimy w kolekcji KOMI, z tym że tutaj barwą wyróżniającą jest róż — świetny wybór do pokoju dziewczynki.

Jeśli jednak wolimy rozwiązania bardziej uniwersalne, a nastrój chcemy tworzyć głównie dodatkami — dekoracjami, tekstyliami itp. — postawmy np. na kolekcję LOLO lub BLAND w bieli i barwach drewna. Takie meble pasują zarówno do pokoju dziecięcego, jak i młodzieżowego, więc posłużą nam dłużej.

Meble to oczywiście tylko jeden z elementów aranżacji wnętrza. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego koloru ścian czy podłogi. Nie warto tu jednak zbytnio kombinować. Pastelowe barwy sprawdzają się doskonale, a jeśli chcemy łączyć kolory, pamiętajmy, żeby ograniczyć się do 3-4 maksymalnie, przy czym jeden z nich musi być dominujący, a pozostałe mają być jedynie dodatkiem. To szczególnie istotne na małych metrażach, gdzie nadmierna ilość barw oraz skomplikowane wzory stłoczone w jednym miejscu mogą być rozpraszające i będą źle działać na zdolność koncentracji uwagi.

Energetyczne, mocne akcenty powinny być właśnie tym — akcentami wprowadzonymi w obrazach i grafikach na ścianach, kolorowym dywanie i innych tekstyliach. Ich odpowiednie zastosowanie ożywi pokój i wprowadzi radosny nastrój bez efektu oczopląsu. W ten sposób nawet na małym metrażu powstanie przytulna, inspirująca i funkcjonalna przestrzeń, w której dziecko będzie się czuło doskonale.

Komentarze

Zostaw komentarz