Podstawowe meble do jadalni — jak je wybrać?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 960
Podstawowe meble do jadalni — jak je wybrać?

Stół z krzesłami to podstawa w każdej jadalni. To właśnie te meble definiują funkcję pomieszczenia lub strefy jadalnianej w mieszkaniu. Przy stole nie tylko jemy, ale też spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi — tutaj prowadzimy ważne rozmowy, wspólnie świętujemy, bawimy się i zacieśniamy więzi. Wybór odpowiedniego stołu i krzeseł ma zatem niebagatelne znaczenie i warto wiedzieć, jak dopasować te meble do własnych potrzeb i wystroju mieszkania.

Wymiary i kształty — jaki stół wybrać?

O funkcjonalności stołu decyduje wiele czynników, ale najważniejszym z nich są wymiary. Wybierając odpowiedni stół do jadalni, musimy zadbać o to, aby było przy nim miejsce dla wszystkich domowników, a także dla gości. W większości przypadków wystarczający będzie stół dla 6 lub 8 osób. Jeśli jednak mamy odpowiednio dużo miejsca, możemy rozważyć większe meble. Pozwolą one pomieścić nawet bardzo liczną rodzinę czy grono znajomych. To idealne wyjście dla tych, którzy lubią organizować u siebie duże imprezy czy święta.

Rozważając wymiary stołu, należy oczywiście uwzględnić nie tylko to, ile osób ma przy nim zasiąść, ale również to, ile miejsca mamy na taki mebel. Trzeba pamiętać, że na jednego biesiadnika powinno przypadać przynajmniej 60 cm szerokości blatu. Jednak ważne jest również miejsce za plecami. Aby wygodnie wstać czy przemieszczać się wokół stołu, potrzeba minimum 70 cm na odsunięcie krzesła od blatu.

Poza wymiarami istotny jest również kształt stołu. W większości przypadków najlepszym wyborem są klasyczne stoły z prostokątnym blatem, takie jak Mjorn, Huron czy Lobnor. Symetryczny, prostokątny kształt pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i gwarantuje, że każdy z biesiadników będzie miał tak samo obszerne i wygodne miejsce. 

W niektórych aranżacjach lepiej sprawdzą się jednak stoły z blatem owalnym. Warto jednak pamiętać, że ścięcie rogów odbiera trochę powierzchni blatu i często ogranicza ilość miejsc. Jest to szczególnie widoczne przy mocno zaokrąglonych blatach, jak w modelach Dalven czy Onega.

Pewnym kompromisem między blatem owalnym i prostokątnym mogą być takie modele jak WP-400, WP-5 lub S-11. Mają one tylko lekko zaokrąglone rogi, co nadaje im obłą, delikatną linię, a jednocześnie nie ogranicza nadmiernie powierzchni blatu.

Stoły rozkładane czy nierozkładane?

Ważnym aspektem przy wyborze stołu będzie funkcja rozkładania. Stoły rozkładane do idealny wybór na małych metrażach. Złożony mebel zajmie mniej miejsca i doskonale sprawdzi się na co dzień. W razie potrzeby, np. na czas spotkań towarzyskich i rodzinnych imprez, stół można rozłożyć, tworząc tym samym dodatkowe miejsca dla gości.

Warto wiedzieć, że mechanizmy rozkładania mogą być różne. Dodatkowe moduły mogą wysuwać się spod blatu na boki, co pozwala na powiększenie mebla z jednej lub obu stron. Spotyka się też stoły rozkładane, których blat podzielony jest na dwie części. Można je rozsunąć na boki, co tworzy miejsce na dodatkowy moduł umieszczony w centrum stołu. Taki mechanizm widzimy np. w stole Oslo i WL-2.

Oba systemy są równie wygodne i łatwe w obsłudze. Wydaje się jednak, że blaty rozsuwane pozwalają na większą elastyczność, bo możliwe jest poszerzenie mebla z obu lub tylko z jednej strony.

Jak dobrać krzesła do stołu?

Stół jest nierozerwalnie połączony z krzesłami. Dopiero zestaw tych mebli tworzy funkcjonalne miejsce biesiadowania. Odpowiednie dopasowanie jednego do drugiego ma znaczenie zarówno dla funkcjonalności, jak i wyglądu jadalni.

Po pierwsze ważne jest, by każde krzesło miało odpowiednie wymiary. Istotna będzie np. szerokość. Krzesła powinno dać się wsunąć pod blat, muszą więc mieścić się między nogami stołu. To ważne nie tylko ze względu na oszczędność miejsca, ale również wygodę biesiadujących — dzięki temu nikt nie będzie siedział “na nodze” stołu.

Ważna jest też wysokość krzeseł. Istotny jest poziom siedziska, które powinno znajdować się około 30 cm od blatu i 45 cm od podłogi. Jednak znaczenie, szczególnie dla wyglądu, ma również wielkość oparcia. Zbyt wysokie oparcia będą górować i dominować nad stołem, z kolei zbyt niskie będą po prostu niewygodne. Zachowanie właściwych proporcji jest szczególnie ważne w przypadku krzeseł z oparciem pełnym. W przypadku oparć ażurowych można sobie pozwolić na wyższe modele.

Aby mieć pewność, że meble do siebie pasują, najlepiej wybrać stół z krzesłami z jednej kolekcji.

Jak dopasować stół z krzesłami do aranżacji?

Spójna aranżacja jadalni zależy od stylu mebli. Stół z krzesłami stanowi centrum jadalni, dlatego odpowiedni dopasowanie tych mebli jest tu kluczowe. 

Do aranżacji nowoczesnych najlepiej pasują meble w stylu minimalistycznym. Cechują się one prostą konstrukcją oraz małą ilością zdobień i detali. Świetnie sprawdzą się modele skandynawskie, takie jak zestaw Lobnor, Mjorn czy Fegen.

Do aranżacji klasycznych wybierzmy natomiast meble bardziej dekoracyjne, najlepiej w ciemnych barwach. Idealny będzie m.in. zestaw Onega czy stół S-26 z krzesłami K-51 lub stół s-26 i krzesła A-14.

W aranżacjach industrialnych najlepiej z kolei postawić na stoły z metalowymi nogami, takie jak Lobnor lub Oslo.

Poza formą i materiałami istotne są również kolory. Wspomnieliśmy już, że do aranżacji klasycznych pasują meble ciemne, najlepiej z widoczną fakturą drewna. Krzesła mogą tu być obite wzorzystymi, dekoracyjnymi materiałami. W minimalistycznych wystrojach lepiej sprawdzi się biel i jednolite barwy bez wyrazistych faktur czy wzorów. Ostatecznie zależy to jednak od wyglądu całego pomieszczenia — koloru ścian, podłogi czy innych mebli. Warto zdać się tutaj na intuicję i indywidualne poczucie stylu.

Komentarze

Zostaw komentarz