Nowoczesne stoły — jak je wybrać i dopasować do aranżacji?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1066
Nowoczesne stoły — jak je wybrać i dopasować do aranżacji?

Nowoczesne stoły to podstawowe elementy wyposażenia każdego mieszkania. Znajdziemy je w domowych jadalniach i kuchniach, ale również w lokalach gastronomicznych i innych miejscach spotkań. Stół jest bowiem właśnie tym — miejscem spotkań, w którym toczy się życie towarzyskie i rodzinne. Jak zatem wybrać nowoczesny stół dopasowany do indywidualnych potrzeb i wystroju wnętrza?

Nowoczesny stół — na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Stół to domowe miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Przy nim nie tylko spożywamy wspólnie posiłki, ale także rozmawiamy, bawimy się i odpoczywamy. Wybór odpowiedniego stołu do domu to zatem bardzo ważna kwestia. Od jego wymiarów, kształtu, funkcjonalności i stylu zależy bowiem nasz komfort, estetyka wystroju czy możliwość przyjmowania gości. Czym się zatem kierować, wybierając nowoczesny stół dla siebie?

Wymiary nowoczesnych stołów

Nowoczesne stoły mogą mieć rozmaite wymiary. Wybierając model dla siebie, musimy więc przemyśleć, jak duży mebel będzie nam potrzebny. Od rozmiarów blatu zależy przecież, ile osób się przy nim pomieści.

Przy stole bezwzględnie musi być miejsce dla całej rodziny, ale również dla gości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pojedyncze miejsce przy stole to około 60 cm szerokości blatu.

W przypadku mebli do jadalni najlepiej sprawdzą się więc nowoczesne stoły dla minimum 6 osób. Jeśli jednak mamy na to miejsce (i taką potrzebę), możemy wybrać mebel większy — dla 8, a nawet 12 osób. Trzeba tylko pamiętać, by wokół stołu z krzesłami zostało odpowiednio dużo miejsca do swobodnego poruszania się. Przyjmuje się, że musi to być minimum 70 cm między blatem i ścianami czy innymi meblami.

Mniejsze stoły, takie jak okrągły OL-04 czy kwadratowy OL-01, to dobry wybór do kuchni. Nie zajmują wiele miejsca, a pozwalają wygodnie wypić kawę czy zjeść szybkie śniadanie przed wyjściem do pracy. W razie konieczności posłużą też jako dodatkowy blat roboczy do przygotowywania posiłków.

Nowoczesne stoły rozkładane i nierozkładane

Nowoczesne stoły często mają funkcję rozkładania. To praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy na co dzień nie potrzebują wielkiego blatu, ale czasem chcą przyjąć więcej gości i zorganizować przyjacielską imprezę czy rodzinne święta. Stoły rozkładane sprawdzą się też na małych metrażach, gdzie oszczędność miejsca jest bardzo istotna.

Istnieją stoły rozkładane z różnymi systemami zwiększania powierzchni blatu. Mogą to być np. dodatkowe moduły wysuwane na boki spod pełnego blatu głównego. Pozwala to powiększyć mebel z jednej lub obu stron. Obecnie znacznie popularniejsze są jednak stoły rozkładane z tzw. blatem dzielonym. Główny blat stołu złożony jest tu z dwóch części. Po ich rozsunięciu na boki, w środku powstaje miejsce na wkładkę, czyli dodatkowy fragment (lub fragmenty) blatu. System ten widzimy m.in. w modelach C-4, S-18-L-S, PS-3 czy MP Oslo.

Nowoczesne stoły rozkładane wyposaża się w prowadnice, które zapewniają lekką i prostą obsługę mechanizmu. Z kolei ukryte pod blatem głównym półki na wkładki gwarantują estetyczny wygląd mebla zarówno w stanie rozłożonym, jak i złożonym.

Kształt nowoczesnego stołu

Kształt stołu wpływa nie tylko a jego wygląd i estetykę, ale również na funkcjonalność. Do jadalni najlepiej sprawdzają się nowoczesne stoły prostokątne, takie jak S-18, MD-4 czy MD-02. Tego typu blaty pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Umożliwiają też siedzenie w różnych konfiguracjach — ramię w ramię czy naprzeciwko. Ma to znaczenie przy planowaniu spotkań z licznymi uczestnikami, jak i np. przy grach towarzyskich.

Stoły okrągłe i owalne — np. PN-1, S-19 czy S-27 to idealne meble do kuchni. Taki kształt blatu, choć ciekawy i bardzo estetyczny, sprawia jednak, że mieści się przy nim mniej osób i istnieje mniej możliwości rozlokowania biesiadników.

Kompromisem między obłą formą i maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni są nowoczesne stoły z blatami lekko zaokrąglonymi na rogach. Takie rozwiązanie widzimy np. w modelach S-32, S-13 i S-11. Ścięte rogi nadają tym meblom delikatnych kształtów, zachowując jednocześnie atuty klasycznych blatów prostokątnych.

Nowoczesne stoły w dobrym stylu — dopasowanie mebli do aranżacji

Nowoczesne stoły to nie tylko solidność i wysoka funkcjonalność, ale również estetyka. W sprzedaży dostępne są meble dopasowane do bardzo różnych stylów wystroju wnętrz. Ich odpowiedni wybór decyduje o wyglądzie pomieszczenia i spójności aranżacji. Warto więc poza funkcjonalnością skupić się także na stylu, wzornictwie czy kolorystyce.

Styl

Pierwszym krokiem przy wyborze stołu jest dopasowanie do stylu, w jakim chcemy urządzić pomieszczenie. W nowoczesnych aranżacjach minimalistycznych najlepiej sprawdzają się meble o bardzo prostej konstrukcji, jednolitej fakturze i jasnych kolorach. W wystroju skandynawskim czy typowo minimalistycznym odnajdą się więc modele M-10, S-18 w bieli i kolorze jasnego drewna lub stół WP-5 — cały utrzymany w bieli. Takie jasne kolory to również doskonały wybór na małych metrażach, pomagają bowiem doświetlić i optycznie powiększyć pomieszczenia.

Meble o bardziej wybujałej formie, ciemnej kolorystyce i wyraźnych elementach dekoracyjnych to z kolei dobry wybór do aranżacji klasycznych, glamour czy art deco. Nowoczesne stoły do takich wystrojów mogą mieć ozdobne nogi, jak w modelach S-26, S-38 lub S-27 z okrągłym blatem. Doskonale pasują tutaj również wspomniane wcześniej stoły z zaokrąglonymi rogami czy tłoczonymi rantami blatów, takie jak WP-6 lub S-23.

Ciekawą stylistykę oferują stoły loftowe na metalowych nogach. Mogą to być minimalistyczne modele, np. nierozkładany stół na prostych stalowych profilach czy model Loft na podstawie trapezowej. Równie dobrze jednak mogą to być formy bardziej wybujałe, takie jak okrągły stół Angos czy obszerny, rozkładany model MP Oslo na ciekawych przestrzennie, pajęczych podporach.

Kolor

Nowoczesne stoły to nie tylko cała gama form i wzorów, ale również kolorów. Wybór barwy zależy zarówno od stylu całej aranżacji, jak i innych mebli czy dodatków. Przede wszystkim należy zadbać o ty, by stół i krzesła miały odpowiednią, pasującą do siebie nawzajem kolorystykę. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj wybór mebli do jadalni z jednego zestawu. 

Jeśli jednak chcemy osobno wybrać nowoczesny stół i osobno krzesła, kierujmy się jedną z dwóch zasad — podobieństwa lub kontrastu. W pierwszym przypadku chodzi o to, aby wybierać podobną kolorystykę, materiały czy formę krzeseł i stołu, co widzimy np. w zestawie Huron. Z drugiej strony możemy też postawić na kontrasty i wybrać np. ciemne krzesła do jasnego stołu — jak w zestawie skandynawskim. Zasada kontrastu jest trudniejsza do zastosowania, ale daje ciekawe, niebanalne efekty i doskonale przełamuje rutynę.

Jak widać, nowoczesne stoły to ogromne bogactwo form, wzorów i kolorów. Z jednej strony ułatwia to znalezienie czegoś odpowiedniego do indywidualnych potrzeb i gustu. Z drugiej jednak rodzi wiele wątpliwości i wymaga wzięcia pod uwagę różnych aspektów funkcjonalnych czy estetycznych. Kierowanie się wyżej wymienionymi wskazówkami powinno jednak ułatwić podjęcie prawidłowej decyzji.

Komentarze

Zostaw komentarz