Nowoczesne krzesła — jak wybrać funkcjonalne, estetyczne i wygodne meble do siedzenia?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 826
Nowoczesne krzesła — jak wybrać funkcjonalne, estetyczne i wygodne meble do siedzenia?

Dobrze dobrane, nowoczesne krzesła to nie tylko kwestia wystroju wnętrza, ale również komfortu, a nawet zdrowia. Mimo że krzesła są z pozoru prostymi meblami o jasno określonej funkcji, ich wybór i dopasowanie do własnych potrzeb oraz aranżacji to nie taka prosta sprawa. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając nowoczesne krzesła do domu?

Historia krzesła

Nowoczesne krzesła to meble wszechobecne. Spotykamy je nie tylko w domach prywatnych, ale również w miejscach pracy, wszelkiego rodzaju poczekalniach, restauracjach i miejscach rozrywki.

Ze względu na formalnie prostą konstrukcję, oczywistą funkcjonalność i wygodę, którą zapewniają, wydaje się, że krzesła towarzyszyły człowiekowi od zawsze. Jednak historia tego mebla wcale nie jest taka oczywista i prosta.

Najstarszym znanym historykom krzesłem, a właściwie tronem, jest mający niemal 4 tysiące lat, w całości wykonany z kamienia mebel, który znaleziono się w minojskim pałacu w Knossos.

Ze względu na swoją reprezentacyjną funkcję krzesła-trony, były niezwykle masywne, często kamienne, później również drewniane. Zawsze bogato zdobione, czasem inkrustowane drogimi kamieniami i egzotycznymi materiałami.

Krzesła przez długi czas pozostawały więc domeną wysoko urodzonych i możnych. Wynika to również z faktu, że w wielu kulturach przyjmowano inne pozycje podczas biesiadowania. W starożytnym Rzymie i Grecji posiłki spożywano w pozycji półleżącej, na dalekim wschodzie, np. w Japonii i Indiach, do dziś preferuje się kucanie lub siedzenie na ziemi. Jeszcze w czasach średniowiecza w Europie do siedzenia służyły raczej długie, wieloosobowe i pozbawione oparcia ławy kamienne lub drewniane.

Wolnostojące, nowoczesne krzesła o znanej nam dziś formie i funkcjonalności są więc wynalazkiem stosunkowo nowym. Za stołami w domach prywatnych stanęły Europie w wieku XVI, z kolei w biurach, urzędach i innych miejscach pracy pojawiły się dopiero w wieku XIX.

Dziś nowoczesne krzesła znajdziemy niemal wszędzie. Warto jednak pamiętać, że ich rozpowszechnienie wcale nie jest takie oczywiste.

Nowoczesne krzesło — wygoda i funkcjonalność

Nowoczesne krzesła z pozoru mają bardzo prostą konstrukcję — to siedzisko z oparciem osadzone na czterech nogach. Okazuje się jednak, że funkcjonalność i wygoda zależy tu od bardzo wielu parametrów, takich jak materiały konstrukcyjne i obiciowe, wymiary mebla czy jego forma. Sprawdźmy więc, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze krzeseł.

Materiały

Nowoczesne krzesła mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Spotykamy meble metalowe, a nawet plastikowe. Prym wiedzie jednak drewno.

Nowoczesne krzesła drewniane zazwyczaj mają tapicerowane siedzisko, tak jak np. w modelach B-4, N-10 czy K-8. Spotyka się również modele z miękkim, tapicerowanym oparciem, takie jak K-61, B-7 i K-65.

Dla komfortu i funkcjonalności istotny jest wybór odpowiednich materiałów obiciowych. Muszą one zapewniać cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra oddycha i nie poci się nawet przy długotrwałym siedzeniu. Dobrze też, jeśli są łatwe w czyszczeniu i przyjemne w dotyku.

Wymiary

Przy wyborze krzeseł bardzo istotne są ich wymiary. Ważna jest tu przede wszystkim wysokość siedziska. Ponieważ stół i krzesła zazwyczaj występują w zestawie, meble te muszą być do siebie dopasowane. Uznaje się, że siedzisko krzesła powinno być umieszczone przynajmniej 30 cm poniżej blatu stołu i około 42 cm od podłogi. Pozwala to wygodnie przysunąć się do stołu i zapewnia odpowiednie miejsce na nogi.

Znaczenie ma również szerokość i głębokość siedziska. Po pierwsze uwzględnić trzeba, że pojedyncze miejsce przy stole powinno mieć około 60 cm szerokości, przy czym między krzesłami należy zachować przynajmniej kilkanaście cm odstępu. Po drugie głębokość siedziska nie może być ani zbyt duża, ani zbyt mała. Musi być taka, żeby opierały się na nim całe uda, a siedząca osoba mogła się swobodnie oprzeć.

Zastanowić warto się także nad wysokością oparcia. Nowoczesne krzesła mogą mieć oparcia wysokie lub niskie. Największy komfort zapewniają te, które podpierają plecy na całej długości i są odpowiednio wyprofilowane, czyli dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Wysokość i styl oparcia ma znaczenie również dla wystroju. Wysokie, pełne oparcia, takie jak np. w modelach D-3, K-75 czy K-71, przesłaniają stół i dominują w aranżacji. Z kolei niższe — widoczne m.in. w modelu K-58 czy fotelowym krześle K-28 — pozwalają uwidocznić blat stołu i wysunąć go na pierwszy plan. Pewnym kompromisem są nowoczesne krzesła z wysokim, ażurowym oparciem, takie jak B-4, B-10 lub N-10. Łączą one wygodę pełnego podparcia pleców z konstrukcją, która nie przesłania stołu.

Forma

Nowoczesne krzesła to również forma zapewniająca wygodę i wysoką funkcjonalność. Przede wszystkim meble te powinny być stosunkowo lekkie i mobilne. Dzięki temu łatwo będzie je przenosić w dogodne miejsce oraz wysuwać i przystawiać do blatu przy wstawaniu i siadaniu.

Forma wpływa jednak nie tylko na komfort siedzenia, ale także na zdrowie. Źle dobrane proporcje czy nieprawidłowo wyprofilowane oparcie mogą być przyczyną dyskomfortu i napięcia mięśni. Prowadzi to do sztywności, bólów, a nawet wykształcenia trwałych wad postawy. 

Warto zatem zwrócić uwagę, czy forma krzesła zapewni prawidłową pozycję podczas siedzenia, czy oparcie jest umieszczone pod odpowiednim kątem do siedziska i czy jego kształt odpowiada krzywiznom kręgosłupa.

Jak dopasować nowoczesne krzesła do wystroju wnętrza?

Funkcjonalność i wygoda to podstawa, ale nie można zapomnieć o wyglądzie. Stół i krzesła muszą pasować do siebie nawzajem, ale również do pozostałych mebli i całej aranżacji.

Na początku warto zatem określić, jaki styl wystroju chcemy zastosować w pomieszczeniu. Do aranżacji minimalistycznych pasować będą nowoczesne krzesła o prostej konstrukcji, stonowanym wzornictwie i jasnych barwach, np. modele B-10D z drewnianym siedziskiem, K-37 z tapicerowanym siedziskiem i oparciem lub proste, ale niebanalne krzesło H-02.

W aranżacjach klasycznych lepiej sprawdzą się z kolei nowoczesne krzesła o bogatszym wzornictwie i bardziej wybujałej formie. Dobrze pasować będą np. dekoracyjne oparcia modeli K-49 i K-5, obłe linie krzeseł K-30 i D-3 czy wzorzysta tapicerka modeli K-13 i K-53.

Wybierając nowoczesne krzesła, pamiętajmy, by poza formą dopasować do aranżacji również materiały i kolorystykę. Możemy kierować się zasadą spójności ze stołem, wybierając te same barwy i motywy wykończeniowe lub zasadą kontrastu, np. dobierając do jasnego stołu ciemne krzesła i odwrotnie. Na uwadze zawsze miejmy jednak całość wystroju i ostateczny wygląd pomieszczenia. Dobrze jest postawić na meble do jadalni z jednego zestawu. Zapewni to spójność wszystkich elementów i zagwarantuje udaną aranżację.

Komentarze

Zostaw komentarz