Modernistyczny salon — jak wybrać meble i urządzić wnętrze w stylu modern?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 666
Modernistyczny salon — jak wybrać meble i urządzić wnętrze w stylu modern?

Modernistyczny salon to świetna propozycja dla tych, którzy szukają prostej i funkcjonalnej, a przy tym wyjątkowo estetycznej aranżacji wnętrza. Ten styl doskonale bowiem łączy wyrafinowaną estetykę z przejrzystością minimalistycznego designu. Jak zatem urządzić modernistyczny salon i jakie meble do niego wybrać?

Modernistyczny salon i jego korzenie

Modernistyczny salon to przede wszystkim wygoda, ergonomia i funkcjonalność, a przy tym wysublimowana estetyka bez przepychu, nadmiaru i kiczowatej dekoracyjności.

Aby zrozumieć ten styl aranżacji, warto spojrzeć na jego główne założenia i ich źródła. Modernizm wyrósł na gruncie sprzeciwu wobec estetyki secesyjnej. Projektanci i odbiorcy zawiedzeni byli niespełnionymi obietnicami uniwersalności secesyjnego wzornictwa. Miał to być styl ponadnarodowy, powszechny i wysoce zunifikowany na całym świecie.

Oczywiście szybko okazało się to niemożliwe, a secesja w różnych regionach przybierała odmienny wyraz. Stylistyka szybko rozwarstwiła się na liczne lokalne interpretacje i mit o jej uniwersalności upadł.

Powszechność secesyjnej sztuki także okazała się mrzonką. Na prawdziwe dzieła sztuki mogli sobie pozwolić jedynie najzamożniejsi, podczas gdy niższe klasy społeczne zostały zalane masowo produkowanym kiczem wątpliwej urody i jakości.

Na fali buntu i frustracji takim stanem rzeczy narodził się funkcjonalizm. Twórcy odwrócili się od dekoracyjności i przepychu secesyjnej sztuki. W projektowaniu zaczęła się liczyć wysoka funkcjonalność i ergonomia. Chodziło o tworzenie tanich, ale praktycznych i estetycznych wyrobów — tak użytkowych, jak i dekoracyjnych.

Projekt w pełni podlegał więc funkcji. To z niej wynikała forma, użyte surowce i konstrukcja przedmiotów — również mebli. Tak narodził się modernizm, który rozkwitł przede wszystkim w słynnej, niemieckiej uczelni artystyczno-rzemieślniczej — Bauhausie. To właśnie ta szkoła rozpropagowała żywe do dziś idee ergonomii i funkcjonalności w projektowaniu.

Modernistyczne meble do salonu

Styl modernistyczny opiera się na trzech głównych elementach — funkcji, tworzywie i konstrukcji.

Funkcja mebli modernistycznych (i innych wyrobów czy projektów w tym stylu) ma być jasna, klarowna, zrozumiała od pierwszego spojrzenia. Nie ma tu miejsca na wybujałą dekoracyjność i kiczowatą ornamentację. Forma nie jest jednak nudna czy brzydka. Urok modernistycznych projektów płynie właśnie z klarowności designu i dopasowania konstrukcji do funkcji.

Co więcej, funkcjonalność rozumiana jest tu nie tylko w sposób pragmatyczny, jako użyteczność. Modernizm kładzie bowiem duży nacisk na potrzeby społeczne i psychiczne. Ich zaspokojenie jest równie ważne, jak zaspokojenie potrzeb fizycznych. Projekty są zatem silnie zakorzenione kulturowo, ale też jednostkowo. Mają trafiać w indywidualne gusta i sprawiać osobistą radość.

Stąd również nacisk na dobrze dobrane tworzywo, jak i konstrukcję. Elementy te mają wynikać z funkcji i wspierać funkcjonalność. Forma ma być ergonomiczna, możliwie prosta i jasna, pozbawiona ornamentacji i zbędnych dekoracyjnych dodatków. Jednocześnie meble mają być wygodne, mają cieszyć oko oraz być miłe w dotyku.

Widzimy więc wyraźnie, że idee modernizmu w dużej mierze pokrywają się z założeniami minimalizmu. Rzeczywiście meble modernistyczne to formy proste, minimalistyczne właśnie. Nie oznacza to jednak, że są nudne czy ascetyczne. Pojawiają się tu bowiem wyraziste geometryczne kształty — nie tylko o liniach prostych, ale też z zaokrągleniami i obłościami. Jest to niejako połączenie nowoczesnego minimalu z gracją i pewną łagodnością form klasycznych.

Kącik wypoczynkowy w salonie modernistycznym

Wspomniane obłości i lekkie, kobiece linie widzimy przede wszystkim w modernistycznych meblach wypoczynkowych do salonu, a więc sofach czy fotelach.

Mają one prostą, klarowną budowę bez nadmiernej dekoracyjności i przepychu. Niemniej widzimy wyraziste zaokrąglenia rantów oraz linii oparcia. Łagodne linie i odejście od ostrych kątów dodaje meblom lekkości i buduje wrażenie miękkości oraz komfortu. To właśnie idealny przykład tego, jak forma wyrasta z funkcji.

Oczywiście lekkość obłych form geometrycznych nie jest wyłącznie domeną wypoczynkowych. Salon modernistyczny to idealne miejsce np. na okrągłe lub eliptyczne stoliki kawowe czy ławy. Model Melar jest tu doskonałym wyborem ze względu na wysoką funkcjonalność i prostą, ale elegancką konstrukcję.

Zwieńczeniem kącika wypoczynkowego w salonie modernistycznym jest oczywiście odpowiednia szafka RTV. Powinien to być mebel prosty, o skrzyniowej konstrukcji, najlepiej bez ornamentacji i dekoracyjnych dodatków. Warto przy tym postawić na naturalną fakturę i kolor drewna, jak m.in. w modelach NewadaWayne lub Halle. Sprawdzą się także jednolite barwy, najlepiej lekkie i stonowane — biel, czerń, brązy, beże czy szarości. Tu dobrymi przykładami są szafki Bergen czy Belize.

Komody, regały, witryny i inne modernistyczne meble do salonu

Skrzyniowe, proste formy, takie jak w omawianych szafkach RTV, spotkamy także w innych meblach do salonu modernistycznego.

Doskonale pasują tu proste komody bez tłoczeń, intarsji, toczeń, gzymsów i innych ornamentów. Są to więc przede wszystkim nowoczesne komody o charakterze minimalistycznym, takie jak te z kolekcji Bergen i Halle. Świetnie sprawdzą się tu również komody designerskie, ale o minimalistycznej budowie.

Regały czy witryny do salonu modernistycznego to podobne formy. Są to proste konstrukcje bez ornamentacji, ale o doskonale dobranych proporcjach, estetycznym wykończeniu, dobrze dobranych kolorach czy fakturze.

Wybierając takie wyposażenie, warto zwrócić uwagę na systemy meblowe do salonu i pełne kolekcje mebli. Ich wybór pozwala zachować wysoką spójność całego wystroju, a to w aranżacjach modernistycznych jest bardzo istotne.

Wystrój ma tu być raczej tłem, więc ma być spokojny — elegancki, ale nienachalny. Spójność poszczególnych elementów pomaga zbudować takie wnętrze, które urzeka swoją pełnią, a nie pojedynczymi elementami. To właśnie kwintesencja modernizmu, którego urok płynie właśnie z kontekstu i całościowego obrazu pomieszczenia, a nie z dekoracyjności wybranych elementów wyposażenia.

Komentarze

Zostaw komentarz