Minimalistyczne meble do sypialni — jak stworzyć funkcjonalny, ale oszczędny i nowoczesny wystrój?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1093
Minimalistyczne meble do sypialni — jak stworzyć funkcjonalny, ale oszczędny i nowoczesny wystrój?

Minimalistyczne meble kojarzą się z prostymi formami, małą ilością detali, jednolitą kolorystyką i fakturami. Z tego powodu takie aranżacje często wydają się surowe i chłodne. Nie musi jednak tak być. Odpowiednio dobrane minimalistyczne meble do sypialni pozwolą stworzyć przytulne i niezwykle funkcjonalne wnętrze, które zachwyci przejrzystością i elegancją.

Meble minimalistyczne do sypialni i ich główne cechy

Minimalizm w wystroju wnętrz zapoczątkowali Skandynawowie. Swoje zasady wywodzi on z duńskiej filozofii hygge, co oznacza wygodę. Rzeczywiście, minimalistyczne wnętrza to przede wszystkim wysoka funkcjonalność i ergonomia.

Minimalistyczne aranżacje tworzone są wedle zasady trzech P, która mówi, że ma być przejrzyście, przestronnie i prosto. W tego typu wystrojach stawia się więc na dobrze dobrane meble i wyposażenie, które ma być jak najbardziej praktyczne. Eliminowanie zbędnych elementów — mebli, dekoracji czy bibelotów — pozwala zachować maksimum wolnej przestrzeni. Same meble minimalistyczne pozbawione są ornamentacji i wybujałych akcentów ozdobnych, opierają się na prostych, geometrycznych bryłach, jednolitych fakturach i stonowanej kolorystyce.

W minimalizmie dominuje biel i delikatne odcienie szarości oraz beże przełamane niekiedy ciemnymi, nawet czarnymi akcentami lub naturalnym rysunkiem usłojenia drewna. Jasna kolorystyka ma zarówno aspekt estetyczny, jak i funkcjonalny. Pomaga doświetlić i optycznie powiększyć przestrzeń. Z tego względu minimalizm sprawdza się doskonale zarówno na dużym, jak i małym metrażu.

Funkcjonalny minimalizm, czyli praktyczne meble do sypialni

Wybierając minimalistyczne meble do sypialni, należy przede wszystkim zachować umiar i postawić na maksymalną funkcjonalność. W tym stylu wnętrzarskim pusta przestrzeń jest cenniejsza od najpiękniejszego mebla, dlatego każdy element wyposażenia musi być dobrze przemyślany.

Szczytem minimalizmu byłaby oczywiście sypialnia, w której na podłodze leżałby sam materac (takie rozwiązania spotyka się np. w Japonii), ale tak radykalne podejście nie jest dla każdego. Wybierając łóżko, warto jednak postawić na jak najprostsze ramy bez ornamentacji czy elementów ozdobnych. Idealne będą modele Juliusz, Beta oraz Mezo w barwach jasnego drewna. Przytulniejszy, ale wciąż minimalistyczny klimat zapewnią łóżka tapicerowane o jednolitych fakturach, np. Calabrii, Rafaela lub czarno-biały model Dromme VI.

Funkcjonalność sypialni podniosą dobrze dobrane szafki i stoliki nocne. W minimalistyczną aranżację doskonale wpiszą się modele Venus, Juliusz oraz Fjord o prostych, geometrycznych bryłach i delikatnych fakturach drewna.

Sypialnia, szczególnie tam, gdzie nie ma osobnej garderoby, nie może obyć się bez funkcjonalnej szafy. Zasady minimalizmu mówią nam, aby wielkość i układ przestrzenny mebla dobrać do indywidualnych potrzeb. Warto więc przed zakupem szafy do sypialni przemyśleć, co będziemy w niej trzymać oraz ile i jakiego miejsca potrzebujemy. Czy bardziej przydadzą się nam szuflady, półki czy może duży drążek na wieszaki?

W kwestii formy stawiamy oczywiście na prostotę i brak zbędnych detali. Idealna będzie szafa Ernesta, Wayne lub Fjord. W minimalistycznej sypialni sprawdzą się też duże lustra, które powiększą przestrzeń wizualnie i dodadzą przestronności. Warto więc przemyśleć zakup szafy z lustrem, takiej jak Duca, Smart czy Safona. Wszystkie wymienione modele to proste bryły, które świetnie wpiszą się w minimalistyczną aranżację, szczególnie jeśli wybierzemy jasne wybarwienie.

Wysoka funkcjonalność to jedna z zasadniczych cech mebli minimalistycznych. Skoro tak, naszą uwagę powinny zwrócić komody. To meble, które oferują zarówno przestrzenie otwarte w formie blatu górnego i półek, jak i zamykane szafki czy szuflady idealne na odzież, bieliznę, akcesoria, kosmetyki i inne drobiazgi.

W zależności od potrzeb możemy wybrać mniejsze komody w stylu minimalistycznym, np. Floss, Nyte czy Sonoma lub większe modele, takie jak Inox, Fegen lub Juliusz. Przy wyborze konkretnego mebla, tak samo jak w przypadku szafy, najważniejsze będzie, aby dobrze przeanalizować własne potrzeby i dostosować do nich układ funkcjonalny czy wymiary.

Meble minimalistyczne do sypialni — piękno ukryte w oszczędnej formie

Urok mebli minimalistycznych do sypialni kryje się w ich prostocie, dzięki której przestrzeń nabiera przejrzystości i przestronności. Każdy element wyposażenia musi mieć tu swoje miejsce i funkcję. Dotyczy to zarówno mebli, jak i dodatków — tekstyliów, dekoracji i bibelotów.

W minimalistycznych aranżacjach bardziej niż w jakichkolwiek innych liczy się spójność wszystkich elementów. Jeden źle dobrany mebel “z innej parafii” może zaburzyć cały wystrój, łamiąc jego spokojny, umiarkowany i wyważony charakter. Dlatego, urządzając sypialnię minimalistyczną, warto postawić na kolekcje sypialniane, czyli pasujące do siebie meble z jednej, spójnej serii.

Uwagę minimalistów z pewnością przykują proste, ale wysmakowane formy kolekcji Vera, szczególnie w wersji kolorystycznej łączącej biel z jasnym dębem sonoma, ale również w bardzo eleganckim połączeniu bieli z czarnym orzechem.

Ciekawie prezentuje się również kolekcja Beta w kolorach jasnego dębu san remo i bieli. Geometryczne bryły o lekkiej konstrukcji doskonale pasują do minimalistycznych sypialni.

Tym, którzy chcą trochę bardziej poszaleć i potraktować zasady minimalizmu z pewnym dystansem, polecamy natomiast kolekcję Hektor. Stanowi ona połączenie nowoczesności, a nawet lekkiego futuryzmu z minimalizmem. Zaokrąglenia i wcięcia tworzą harmonijne połączenie z gładkimi, wykończonymi na biały, wysoki połysk frontami.

Nie zapominajmy też o typowo minimalistycznej, skandynawskiej kolekcji Fjord. To wręcz ucieleśnienie minimalistycznej filozofii hygge. Jasne, proste formy, gładkie fronty i wysoka funkcjonalność stanowią myśli przewodnie tej serii mebli sypialnianych. To bezpieczny i w stu procentach trafiony wybór dla wszystkich zwolenników minimalizmu.

Komentarze

Zostaw komentarz