Minimalistyczne meble do salonu — jak je wybrać?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 979
Minimalistyczne meble do salonu — jak je wybrać?

Minimalistyczne meble i aranżacje wciąż cieszą się dużą popularnością. Nowoczesne style w wystroju wnętrz stawiają na przejrzyste, proste formy, jasne barwy dające wrażenie większej przestronności i wysoką funkcjonalność. Wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w wyposażeniu. Jak zatem wybrać minimalistyczne meble do salonu, które będą nie tylko praktyczne, ale również estetyczne?

Czym charakteryzują się minimalistyczne meble?

Minimalistyczne meble do salonu to przede wszystkim proste formy pozbawione zdobień i ornamentacji. Ta prostota jest kluczem, który łączy różne odcienie minimalizmu widoczne w modernistycznych aranżacjach skandynawskich czy loftowych.

Jednak prostota nie oznacza nudy czy braku klasy. Minimalistyczne meble są niezwykle wyrafinowane. O ich wysokiej estetyce decydują dobrze dobrane proporcje i subtelne niuanse. W przeciwieństwie do mebli klasycznych, których piękno często płynie z dodatków, żłobień czy wybujałego wzornictwa, tutaj liczy się czystość, przemyślana konstrukcja i elegancja wyłaniająca się z całościowego obrazu mebla i jego dopasowania do otoczenia.

Minimalizm, jak wspomnieliśmy, ma swoje odcienie. Styl skandynawski stawia np. na skrzyniowe konstrukcje bez ozdobników. Meble tego rodzaju najczęściej są białe lub łączą fakturę drewna z białymi frontami. Widzimy to w kolekcjach Fjord, Pori, Foxe i Mezo. Tego rodzaju wyposażenie świetnie powiększa wnętrza optycznie. Połączenie rysunku usłojenia drewna i jego ciepłej barwy z bielą tworzy przytulną atmosferę i doskonale przełamuje sterylność typowo minimalistycznych form.

Biel w skandynawskich meblach minimalistycznych ma nie tylko funkcję estetyczną. Zastosowanie jasnych barw wynika również z kwestii praktycznych. Styl ten wywodzi się bowiem z regionów, w których specyficzne warunki świetlne i częste zachmurzenie powodują konieczność doświetlania pomieszczeń.

Jednak minimalizm chętnie wychodzi poza twarde ramy stylu skandynawskiego. Jego wyraźne wpływy widzimy np. w aranżacjach loftowych. Prosta forma zestawiana jest tu często z kontrastowymi barwami i materiałami. Typowe jest np. połączenie jasnych odcieni drewna z czarnymi, metalowymi nogami, czego przykładem jest kolekcja Halle. Dodatkowe pogłębienie kontrastu możemy uzyskać dzięki ciemnym frontom, jak w zestawie Advanced i Nyte.

Inną odsłonę minimalizmu znajdziemy w aranżacjach z nutami futurystycznymi i high-tech. Prostotę form zestawia się tutaj np. z białym wykończeniem na wysoki połysk i podświetleniem LED. Utrzymane w tym duchu kolekcje Toledo i Tulsa przywodzą na myśl ekskluzywne, nowoczesne apartamenty.

Istnieją więc różne odsłony mebli minimalistycznych, a łączy je umiłowanie do wyważonej, prostej formalnie konstrukcji, której piękno płynie nie z ornamentów, a z przemyślanego projektu, perfekcyjnego wykonania i geometrycznej doskonałości.

Funkcjonalne meble do salonu — na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Salon jest miejscem szczególnym. Łączy bowiem funkcję wypoczynkową z reprezentacyjną. Tutaj się relaksujemy i spędzamy czas z rodziną, ale tu również przyjmujemy gości. Odpowiednio dobrane minimalistyczne meble do salonu muszą więc nie tylko zapewniać wysoką funkcjonalność i zaspokajać potrzeby domowników. Powinny też być eleganckie i estetyczne.

Współczesne salony często są pomieszczeniami otwartymi. Przenikają się w nich funkcje pokoju dziennego i jadalni, a czasem również domowego miejsca pracy i nauki. Jednak najważniejszym miejscem, które definiuje to pomieszczenie, wciąż jest kącik wypoczynkowy z klasycznym układem sofa — ławaszafka RTV i to na nim się skupimy.

Funkcjonalność kącika wypoczynkowego w salonie zależy od wyboru odpowiedniego wyposażenia. Musi ono być wygodne, przytulne, a jednocześnie praktyczne i estetyczne.

Podstawowy element to komfortowe miejsce do siedzenia. W salonie minimalistycznym sprawdzą się sofy czy fotele o prostych podłokietnikach, pozbawione pikowania i obite jednolitym, najlepiej naturalnym materiałem w stonowanych barwach. Trzeba przy tym pamiętać, że jasne tapicerki szybko się brudzą, dlatego warto wybierać materiały, które są łatwe w czyszczeniu.

Kolejnym ważnym elementem jest stolik kawowy lub ława. Do aranżacji minimalistycznych wybierajmy konstrukcje maksymalnie proste, ale funkcjonalne. Idealne będą konstrukcje z dolną półką, takie jak Venus 24 czy Juliusz. Zapewnią one dodatkowe miejsce na czasopisma, piloty do sprzętu audiowizualnego i inne drobiazgi.

Dobrym i bardzo praktycznym wyborem są też podwójne stoliki, np. Tori lub Double. To formalnie proste, a więc minimalistyczne meble, które sprawdzą się w wielu sytuacjach.

Ostatni element klasycznego układu kącika wypoczynkowego stanowią szafki RTV. Przy ich wyborze należy dobrze przemyśleć zastosowanie mebla. Pamiętajmy, że w aranżacjach minimalistycznych wolna przestrzeń jest niezwykle cenna, dlatego gabaryty szafki telewizyjnej powinny być starannie przemyślane i dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Tam, gdzie wystarczy nam mały mebel pod telewizor i dekoder, zastosujmy wąskie modele takie jak Nyte, Wayne czy Advanced. Jeśli jednak planujemy rozbudowane centrum rozrywki z konsolą do gier, wieżą audio i innymi sprzętami, przyda się szafka o większym rozmiarze. Modele takie jak Fegen, Pori i Silke mimo swoich gabarytów zachowują ducha mebli minimalistycznych.

Nie tylko minimalistyczne meble, ale i dodatki, które dopełnią aranżację

Oczywiście salon nie kończy się na klasycznym trio wypoczynkowym. Znajdziemy tu również regały, witryny czy półki, które pomogą zachować porządek i dobrą organizację gromadzących się w domu przedmiotów. Przy ich wyborze należy kierować się tymi samymi zasadami, co przy wyborze wszystkich minimalistycznych mebli, a więc prostotą formy, dobrymi proporcjami i subtelną, ale elegancką estetyką.

Poza meblami w minimalistycznych salonach dużą rolę odgrywają również dodatki, choć powinno ich być znacznie mniej niż w innych aranżacjach. Na komodach i szafkach ustawić można drobne i dobrze dobrane bibeloty. Sprawdzi się m.in. szkło i prosta ceramika, najlepiej biała, w formie wazonów czy mis.

Na ścianach doskonale wyglądają grafiki i zdjęcia czarno-białe, choć jest to też świetny sposób na wprowadzenie bardziej ożywczych akcentów kolorystycznych.

Z kolei wybierając tekstylia, najlepiej postawić na jednolite faktury lub proste wzory geometryczne, które zrównoważą pewną sterylność mebli minimalistycznych.

Ostateczny wybór dodatków zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. To właśnie przedmioty osobiste i bibeloty w dużej mierze personalizują przestrzeń i nadają jej osobistego charakteru. Warto jednak mieć na uwadze, że wnętrza w minimalu wymagają dużego poszanowania dla wolnej przestrzeni, dlatego lepiej nie przesadzać z dodatkami.

Komentarze

Zostaw komentarz