Minimalistyczne komody — co je charakteryzuje i do jakich aranżacji pasują?
Minimalistyczne komody cechuje wysoka funkcjonalność i ergonomia. To meble o prostej formie, kolorystyce i wzornictwie, ale niepozbawione uroku i elegancji. Dobrze zaprojektowane i wykonane są eleganckie, praktyczne i uniwersalne. Bez trudu można je dopasować do różnych współczesnych aranżacji. Sprawdź, co jeszcze wyróżnia minimalistyczne komody i gdzie można je wykorzystać.
Historia komody
Minimalistyczna komoda z historycznego punktu widzenia to w zasadzie oksymoron. Były to bowiem meble niezwykle ozdobne, wybujałe i dostępne jedynie dla najbogatszych.
Pierwsza komoda powstała na dworze Króla Słońce (Ludwika XVI) w XVII-wiecznej Francji. Jej projektantem i twórcą był królewski ebenista (wytwórca mebli artystycznych) Charles André Boulle.
Boulle poszukiwał praktycznej, funkcjonalnej i wygodnej alternatywy dla powszechnie stosowanych w tym czasie skrzyń i kufrów. Stworzył więc pierwszy mebel wyposażony w szuflady, które umożliwiały znacznie lepszą organizację przedmiotów oraz szybsze ich wyszukiwanie.
Funkcjonalność i komfort nowego mebla znalazły wyraz w jego nazwie. Francuskie słowo “commode” oznacza bowiem właśnie “wygodny” czy “odpowiedni”.
Komody przez długi czas były meblami ekskluzywnymi, dworskimi. Zdobiono je przebogatymi intarsjami i inkrustacjami z drogich kamieni, kości słoniowej czy egzotycznego drewna. Ich formy były wymyślne, często obłe, nóżki koniecznie rzeźbione w fantazyjne kształty. Pojawiały się złocenia, srebrzenia lub kunsztowne malunki i inne dekoracje wykonywane przez mistrzów rzemiosła.
Jako meble o charakterze bardzo dekoracyjnym komody zajmowały przeważnie centralne miejsce w pomieszczeniach. Pojawiały się zatem nie tylko w sypialniach, gdzie pełniły rolę funkcjonalną, ale także na salonach, jako symbol statusu. Ta sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w XIX wieku, kiedy upowszechniły się prostsze formy tych mebli.
Eleganckie komody do dziś mogą być centralnym punktem wystroju. Doskonale sprawdzają się jako miejsce ekspozycji ważnych bibelotów, pamiątek czy rodzinnych fotografii. Wciąż dostępne są też meble o wybujałych formach czy efektownych zdobieniach, ale popularność zdobywają także minimalistyczne komody.
Co charakteryzuje minimalistyczne komody?
Minimalistyczne komody wyróżnia prosta forma i wzornictwo połączone z wysoką funkcjonalnością. To meble bardzo ergonomiczne i praktyczne, ale pozbawione dekoracyjności, nadmiaru i kiczowatego blichtru. Widzimy w nich proste linie i kąty, gładkie korpusy oraz fronty pozbawione żłobień, tłoczeń itp.
Urok minimalistycznych komód płynie zatem nie z dekoracyjnego wzornictwa, a z doskonale dobranych proporcji, eleganckich sylwetek i estetycznych materiałów. Są to więc meble projektowane z myślą o wysokiej funkcjonalności, ale nie brakuje im gracji i elegancji. Widzimy to m.in. na przykładzie komody Floss z szufladami. Mamy tu skrzyniowy korpus bez żadnych ozdobników i gładkie fronty z drobnymi uchwytami. Całość podniesiona jest na cienkich nóżkach o okrągłym przekroju. To mebel bardzo prosty, ale niebanalny. Przełamanie jasnej barwy drewna czernią — widoczną w nóżkach i jednym z frontów — daje intrygujący efekt i sprawia, że cała konstrukcja nabiera pewnej dynamiki.
Jeszcze prostsze formy znajdziemy w meblach z kolekcji Nyte, np. minimalistycznej komodzie z 3 szafkami. Mamy tu gładki korpus i fronty osadzone na cienkim, dodającym lekkości stelażu metalowym. Szafki pozbawione są uchwytów (zastępuje je system push-to-open), co jest bardzo charakterystyczne dla mebli minimalistycznych.
Minimalistyczne komody dzięki bardzo prostej sylwetce pomagają wydobyć na pierwszy plan faktury, wzory i kolory mebli. Doskonale wyglądają tu zatem naturalne barwy i rysunek usłojenia drewna, ale nie tylko. Minimalistyczne komody często występują też w wersji z białym korpusem (np. model Iwo IW-02) lub frontami (np. meble z kolekcji Pori). Popularne są też całe białe komody, takie jak Sigma 11 lub Nyte z 2 szafkami.
Minimalistyczne komody mogą być meblami na nóżkach lub płozach, jak przy wspomnianych już modelach Floss i Nyte, ale spotyka się także modele bez nóżek, takie jak Dentro i Smart SRK1. Są to więc różne konstrukcje, ale ich wspólnym elementem jest prosta forma, która służy przede wszystkim funkcjonalności.
Minimalistyczne komody różnego typu
Minimalistyczne komody to nie tylko różny wygląd związany z nóżkami, kolorami czy wykorzystanymi materiałami. To także odmienne gabaryty i układy funkcjonalne umożliwiające jak najlepsze dopasowanie mebla do własnych potrzeb i wymagań.
Mogą to być modele wyposażone jedynie w szuflady (np. Newada NW-12 i Fjord-13) lub tylko w szafki z drzwiczkami (np. Newada NW-07 i Pori z 4 szafkami). Jednak spotyka się także układy mieszane (z szufladami i szafkami) o bardzo różnych konfiguracjach (np. Beta Typ-26 lub Fjord-14).
Warto też zwrócić uwagę, że minimalistyczne komody mogą mieć różne gabaryty. Mogą to być meble niskie lub wysokie, wąskie lub szerokie. Ta różnorodność sprawia, że minimalistyczne komody sprawdzają się wszędzie.
To świetne meble do sypialni, gdzie służą do przechowywania ubrań, bielizny czy akcesoriów odzieżowych. Komody do salonu sprawdzą się z kolei na wszelkie gromadzące się tu drobiazgi, jak i większe przedmioty — zależnie od wybranego modelu. Komody z nisko osadzonym blatem górnym będą też doskonałe na ekspozycję pamiątek, fotografii i bibelotów.
Bez trudu wykorzystamy też minimalistyczne komody do jadalni. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu wyższe wersje, najlepiej z przeszkleniem. Będą doskonałą alternatywą dla klasycznych barków i kredensów.
Komody młodzieżowe i komody dla dzieci to z kolei świetne wyposażenie pokoju dla pociechy. Ich wysoka funkcjonalność pomoże w zachowaniu porządku, a prosta forma bez tłoczeń i zakamarków będzie łatwa do umycia. Te cechy z pewnością doceni każdy rodzic.
Jak zatem widać, minimalistyczne komody to rozmaite modele, które łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Zapewniają wysoką funkcjonalność i nowoczesną estetykę, która pasuje do wielu aranżacji. Można je wykorzystać nie tylko w twardym minimalu, ale także w aranżacjach skandynawskich, loftowych, współczesnych odsłonach wnętrz rustykalnych, stylu eko i różnych wystrojach o cechach eklektycznych. Minimalistyczne komody są zatem idealne dla każdego, kto szuka praktycznych, ergonomicznych mebli dostosowanych nie tylko do indywidualnych potrzeb, ale również do aktualnych trendów projektowych.
Z tej kategorii
- Czarne stoły kuchenne - elegancja, styl i funkcjonalność w Twojej kuchni!
- Białe stoły do kuchni – stylowe i funkcjonalne rozwiązania dla każdej przestrzeni
- Drewniane stoły kuchenne - przewodnik po stylu, funkcjonalności i inspiracjach
- Szklane stoły do kuchni - praktyczny przewodnik po najlepszych rozwiązaniach do Twojej kuchni
- Prostokątne stoły kuchenne - idealne rozwiązanie do Twojej kuchni
Komentarze
Zostaw komentarz