Meble w stylu retro do salonu — aranżacja z nutką nostalgii

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1119
Meble w stylu retro do salonu — aranżacja z nutką nostalgii

Salon w stylu retro to sentymentalna podróż do domu rodziców, dziadków czy do scen ze starych filmów. Nie jest to jednak styl muzealny i można wprowadzić do niego wyraźnie nowoczesne rozwiązania. Jak zatem wybrać meble do salonu w stylu retro i zaaranżować funkcjonalne wnętrze z nutą nostalgii?

Styl retro — na czym polega?

Styl retro czerpie inspiracje z XX-wiecznych aranżacji i designu. Najczęściej odnosi się do rozwiązań z lat 50., 60. lub 70., ale retro nie ma twardo ustalonych ram czasowych i równie dobrze może zawierać elementy wcześniejsze, jak i późniejsze.

Siłą aranżacji w stylu retro jest zatem pewien eklektyzm. O ile nie celujemy w wierne odtwarzanie konkretnych stylizacji i kanonów, retro pozwala na łączenie elementów z różnych dekad, a także na wprowadzanie rozwiązań typowo nowoczesnych. Pozwala więc na sporo luzu i kreatywności. Umożliwia czerpanie z historii tego, co najciekawsze oraz najbardziej atrakcyjne i zestawianie tego w interesujące kompozycje.

Salon w stylu retro nie musi być więc skansenem czy muzeum starych sprzętów. Oryginalne antyki doskonale tu pasują, ale nie powinny być jedynymi sprzętami w takim wnętrzu. Nowoczesne meble w stylu retro to doskonałe połączenie współczesnych rozwiązań projektowych i inspiracji XX-wiecznym designem. Taką stylistykę czasem określa się jako modern retro.

Salon w stylu retro może więc być nowoczesny i na czasie. Te aranżacje doskonale odpowiadają potrzebom współczesnego człowieka i obecnym warunkom kulturowym czy społecznym. Jednocześnie mają w sobie tę nutę nostalgii. Są też wyjątkowo eleganckie, ponieważ czerpią z najlepszych przykładów XX-wiecznego designu.

Meble w stylu retro, czyli jakie?

Meble do salonu w stylu retro to różnorodne projekty inspirowane designem z różnych dekad XX. wieku. Tak szerokie ramy czasowe sprawiają oczywiście, że trudno jednoznacznie scharakteryzować cechy mebli retro, bo nie płyną one z jednej konkretnej estetyki. Istotne jest natomiast, że meble w stylu retro to nie tylko antyki, ale również nowoczesne meble stylizowane i inspirowane przeszłością.

Świetnym przykładem jest kolekcja Diana. Wyraźnie widać tu mocne nawiązania do historycznego designu. Dekoracyjne nóżki, wysunięte, tłoczone gzymsy przy blatach, a nawet ozdobne uchwyty nawiązują do estetyki popularnej w latach 20. i 30. Jednocześnie mamy tu gładkie fronty i stosunkowo proste, skrzyniowe korpusy tak charakterystyczne dla współczesnego designu minimalistycznego.

Podobne podejście projektowe widać w kolekcji Evora, szczególnie w wersji zielonej. Zarówno forma (fronty z “ramką”, gzyms przy blacie górnym), jak i kolor przywołują na myśl eleganckie meble z poprzedniego wieku. Jednocześnie są to proste konstrukcje o wysokiej funkcjonalności. Ich dekoracyjność nie jest nadmierna, jedynie wystarczająca, by przywołać tak pożądaną w stylu retro nutę nostalgii.

Nowoczesne meble w stylu retro mają więc relatywnie proste formy, ale posiadają detale nawiązujące do projektów z przeszłości. Nie są to repliki mebli XX-wiecznych, ale nowoczesne meble utrzymane w duchu tamtych czasów.

Nowoczesny salon w stylu retro — czy to możliwe?

Nowoczesny salon w stylu retro nie jest więc oksymoronem. Estetyka modern retro zyskuje coraz większą popularność, ponieważ zaspokaja dwojakiego rodzaju potrzeby. Po pierwsze pozwala przywołać ducha minionych epok, a wraz z nim również osobiste wspomnienia czy sentymenty do stylów z dawnych lat. Z drugiej strony natomiast odpowiada na praktyczne potrzeby współczesnego człowieka i świetnie wpisuje się w dzisiejszą kulturę i styl życia.

Nowoczesne meble do salonu w stylu retro (a przede wszystkim modern retro) dają zatem wiele swobody w projektowaniu i aranżacji wnętrz mocno zindywidualizowanych, a przy tym bardzo praktycznych i ergonomicznych.

Takie aranżacje tworzy się często przez wykorzystanie mocnych, wyrazistych akcentów stylistycznych (np. prawdziwych antyków lub mebli stylizowanych) osadzonych na bardziej neutralnym, nowoczesnym tle.

Dekoracyjną komodę Diana można więc ustawić w pobliżu nowoczesnej meblościanki do salonu, np. ze skandynawskiej kolekcji Fjord. To z pozoru paradoksalne połączenie minimalizmu z dekoracyjnością doskonale wpisuje się w styl modern retro.

Meble w stylu retro do kącika wypoczynkowego

Jak wspomnieliśmy, nie ma uniwersalnego przepisu na salon w stylu retro. Brak twardo określonych ram jest tu rzecz jasna dużym atutem, ponieważ każdy może samemu stworzyć wnętrze trafiające w jego gust i sentymenty. Postaramy się jednak przedstawić przynajmniej przykłady mebli do salonu w stylu retro, aby lepiej zobrazować ducha tych aranżacji.

Warto zauważyć, że w polskich domach salon w stylu retro bardzo często nawiązuje do stylu PRL-u, a pojawiające się tu meble to przykłady oryginalnych sprzętów z tamtych lat lub ich uwspółcześnione odsłony.

Kącik wypoczynkowy składa się zatem z kanapy lub foteli, najlepiej nawiązujących do klasycznych projektów Lisa, Modzelewskiego lub Chierowskiego. Sprawdzi się także fotelowe krzesło Viki w stylu retro, w charakterystycznym zielonym kolorze. Do tego konieczny jest odpowiedni stolik kawowy lub ława. Świetnie sprawdzą się modele w ciemniejszych barwach, np. Borga.

Zwieńczeniem kącika wypoczynkowego jest szafka RTV. Do salonu w stylu retro pasować będzie m.in. model EvoraMezo lub Diana. Jednak można zdecydować się także na minimalistyczny model Wayne. To mebel wyraźnie nowoczesny, choć umieszczone pod kątem nogi mogą być pewnym nawiązaniem do klasyki designu z XX. wieku, również do tego z PRL-u, gdzie takie nóżki były bardzo popularne.

Retro meble do przechowywania

Meble do salonu w stylu retro to nie tylko elementy kącika wypoczynkowego. Niebagatelne znaczenie mają tu również meble do przechowywania. Wiele zależy oczywiście od tego, do jakich lat i jakiego regionu chcemy się odwołać w aranżacji.

Stylizowane komody czy witryny nawiązywać mogą bowiem do wielu estetyk. Jeśli jednak odtwarzamy ducha aranżacji PRL-owskich, szczytem klasy w tamtych latach były meble w ciemnych barwach, najlepiej wykończone na wysoki połysk. Formy był raczej mocne, monumentalne, co prezentowały przede wszystkim meblościanki rozciągające się od rogu do rogu salonu i od ziemi po sufit. Jednocześnie nie były to meble przesadnie dekoracyjne. Miały raczej gładkie fronty i proste linie.

W tym kierunku idzie np. komoda Galaxy, meble z kolekcji Borga i Indianapolis. Nie są to rzecz jasna dokładne odtworzenia PRL-owskich sprzętów, ale mają w sobie coś, co przywołuje ducha tamtych czasów, wprowadzając jednocześnie nowoczesność. Właśnie takie meble pozwalają tworzyć ciekawe, estetyczne, a przy tym funkcjonalne wnętrza z nutą nostalgii.

Komentarze

Zostaw komentarz