Meble systemowe — czym są, jakie mają zalety i gdzie warto je zastosować?
Meble systemowe — czyli zestawy meblowe, z których można swobodnie wybierać poszczególne elementy — szturmem podbijają współczesne wnętrza. Pozwalają na doskonałe dopasowanie wyposażenia do możliwości lokalowych, własnych potrzeb i preferencji. To idealna alternatywa zarówno dla tradycyjnych, ciężkich meblościanek, jak i dla mebli robionych na wymiar. Sprawdźmy więc, czym dokładnie są meble systemowe, gdzie się sprawdzą i jakie są ich największe zalety.
Meble systemowe — czym są i jakie mają zalety?
Meble systemowe nazywa się również modułowymi. Są to spójne stylistycznie zestawy mebli do różnych pomieszczeń. Poszczególne elementy występują w wielu wariantach różniących się wymiarami, kolorami czy wzorami. Dzięki temu można je dobierać samodzielnie, dowolnie ze sobą zestawiać i tworzyć funkcjonalne, spójne aranżacje dopasowane do indywidualnych warunków mieszkaniowych czy potrzeb użytkowników.
W skład jednego zestawu mebli systemowych mogą więc wchodzić np. komody, stoliki kawowe, wiszące półki i szafki RTV w kilku różnych wersjach. Klient dobiera konkretne modele tych mebli, dopasowując ich gabaryty, układ funkcjonalny i inne parametry do własnych wymagań i preferencji.
Meble systemowe dają więc dużą swobodę w projektowaniu aranżacji wnętrza. Umożliwiają doskonałe dostosowanie gabarytów i układu mebli do warunków lokalowych — wielkości czy kształtu pomieszczeń. Stanowią więc świetną alternatywę dla mebli na wymiar.
Estetyczne i spójne kolekcje mebli systemowych to również świetny sposób na stworzenie atrakcyjnych wizualnie wystrojów bez pomocy profesjonalnych (i drogich) projektantów wnętrz. W sprzedaży dostępne są zestawy o różnym charakterze, odpowiednie zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji. Wizualna spójność wszystkich elementów w kolekcji to gwarancja, że meble modułowe będą do siebie idealnie pasować, niezależnie od tego, jakie poszczególne modele wybierzemy.
Meble systemowe to również kompleksowość. Zestawy składają się z mebli różnego typu i o różnej funkcjonalności. Pozwalają więc na skompletowanie pełnego wyposażenia pomieszczenia w ramach jednej kolekcji. Dzięki temu z powodzeniem zastępują np. klasyczne meblościanki.
Gdzie sprawdzą się meble systemowe?
Meble systemowe sprawdzą się właściwie w każdym pomieszczeniu. Elastyczność i uniwersalność to główne zalety systemów modułowych. Ponieważ kolekcje składają się z tak wielu elementów, które można dowolnie zestawiać i łączyć, wykorzystać je można w dowolnym pokoju.
Zazwyczaj jednak zestawy systemowe sprzedawane są jako meble do salonu i do sypialni. Bardzo popularne są również systemowe meble młodzieżowe.
Meble systemowe do salonu i sypialni
Meble systemowe doskonale sprawdzają się do salonu i sypialni. Wiele zestawów nadaje się do obu pomieszczeń. W ich skład wchodzą bowiem praktyczne komody, regały, półki, a nawet witryny i szafy, które znajdą swoje miejsce w różnych pokojach. Dobrym przykładem są m.in. kolekcje Nyte czy Fjord. Znajdziemy w nich praktyczne meble, które sprawdzą się zarówno w sypialni, salonie, jak i jadalni czy przedpokoju.
Jednak meble systemowe to również funkcjonalne wyposażenie do konkretnych pomieszczeń. Zestawy Vera czy Hektor to przykłady kolekcji sypialnianych. Znajdziemy w nich nie tylko pojemne szafy i komody, ale również łóżka oraz szafki nocne.
Kolekcje do salonu to z kolei meble systemowe, które pozwolą urządzić praktyczny i wygodny kącik wypoczynkowy i domowe centrum rozrywki. Zestawy Siri, Mezo lub Fegen to nie tylko modułowe meblościanki, ale również funkcjonalne szafki RTV czy stoliki kawowe.
Meble systemowe dają więc bardzo szerokie możliwości. W skład zestawów modułowych wchodzą zarówno meble uniwersalne, jak i przeznaczone do konkretnych pomieszczeń. Cechuje je wysoka funkcjonalność, doskonała i spójna estetyka, a przede wszystkim szerokie możliwości indywidualnej konfiguracji poszczególnych elementów.
Młodzieżowe meble systemowe
Dużą popularnością cieszą się młodzieżowe meble systemowe. Ich modułowy charakter pozwala dobierać wyposażenie dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań nastolatka. Pozwala to nie tylko wybierać stylistykę zgodną z gustem młodego człowieka, ale przede wszystkim umożliwia dostosowanie funkcjonalności mebli.
Z pomocą mebli systemowych bez trudu stworzymy więc aranżację wspierającą rozwój i realizację pasji młodego człowieka. Możliwe będzie dopasowanie mebli — ich wyglądu, typu i funkcjonalności — do indywidualnego charakteru nastolatka, jego zainteresowań czy ulubionych aktywności.
Kolekcje takie jak Tomek, Sigma, Bota M, Mobi i Planet pozwalają na kompleksowe wyposażenie pokoju nastolatka. W ich skład wchodzą wszystkie niezbędne meble od łóżek przez szafy, półki, regały i komody po wygodne biurka.
Młodzieżowe meble systemowe często wyróżniają się również wielofunkcyjnością, która pomaga zoptymalizować i w pełni wykorzystać przestrzeń w pokoju młodzieżowym. Dobrymi przykładami są łóżko Planet 14 z szufladami i półkami, piętrowe łóżko z biurkiem Mobi 20 czy bardzo pojemna szafa narożna Sigma 01 pełniąca jednocześnie funkcję regału z otwartymi półkami.
Klasyczne i nowoczesne meble systemowe — jak dopasować je do aranżacji?
Meble systemowe to doskonałe rozwiązanie również dla tych osób, które nie mają żyłki do wystroju wnętrz. Ponieważ zestawy utrzymane są w spójnej stylistyce, nie ma obaw, że któryś element nie będzie pasował do pozostałych. Zdecydować trzeba się jedynie na konkretny wygląd kolekcji, a poszczególne elementy można dobierać dowolnie. Stworzenie ciekawych, spójnych aranżacji z meblami systemowymi jest więc bardzo łatwe i nie wymaga konsultacji z profesjonalnymi projektantami.
Szeroka oferta wzorów, kolorów i stylów sprawia, że meble systemowe znajdą zastosowanie zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wystrojach wnętrz. Kolekcje takie jak Fjord, Pori czy Rejuvenation z białymi frontami doskonale sprawdzą się w aranżacjach minimalistycznych i skandynawskich. To meble o prostej konstrukcji, pozbawione nadmiaru zdobień.
Z drugiej strony są znacznie bardziej dekoracyjne kolekcje Mezo, Diana i Parys z eleganckimi tłoczeniami, ozdobnymi szczytami czy nóżkami. To świetne meble systemowe do wystrojów klasycznych czy w stylu retro.
Dostępne są również systemowe meble w stylu rustykalnym (np. kolekcja Amy), loftowym (np. Nyte) czy futurystycznym (np. Advanced). Wybór jest więc bardzo duży i każdy znajdzie coś dopasowanego do swoich osobistych preferencji.
Z tej kategorii
- Wąskie stoły do kuchni dla rodziny - jak stworzyć funkcjonalną strefę jadalnianą na małej przestrzeni?
- Stoły barowe do kuchni – stylowe i funkcjonalne rozwiązania do wnętrz nowoczesnych i nie tylko
- Wyspa kuchenna ze stołem – funkcjonalne i stylowe rozwiązanie do Twojej kuchni
- Nowoczesne stoły do kuchni – jak wybrać idealny model do twojego wnętrza?
- Dlaczego warto wybrać okrągły stół do kuchni? Praktyczny poradnik aranżacyjny
Komentarze
Zostaw komentarz