Meble skandynawskie do salonu — co je charakteryzuje i jak je wybrać?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 935
Meble skandynawskie do salonu — co je charakteryzuje i jak je wybrać?

Meble skandynawskie cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoką funkcjonalność i ciekawą, minimalistyczną estetykę. Skandynawskie aranżacje są jasne, przestronne i lekkie, a przy tym bardzo przytulne i ciepłe. Zasady tego nurtu wnętrzarskiego nie są też nazbyt restrykcyjne. Z jednej strony dają więc sporo swobody w wyborze wyposażenia, z drugiej nastręczają wątpliwości, co wybrać. Jak zatem powinny wyglądać idealne meble skandynawskie do salonu?

Geneza mebli skandynawskich — skąd wziął się ten styl?

Skandynawski styl aranżacji ma swoje korzenie w północnej Europie z przełomu XIX i XX wieku. Jednak prawdziwy rozkwit popularności, który utrzymuje się do dziś, zyskały dopiero w latach 50 i 60 XX wieku.

Założenia skandynawskiego stylu były odpowiedzią na warunki klimatyczne panujące na północy. Pochmurna, ponura pogoda i związana z tym ograniczona ilość światła skłoniły projektantów do stosowania jasnych barw, które doskonale doświetlają pomieszczenia. Charakterystyczny dla tych aranżacji minimalizm jest natomiast wyrazem skandynawskiego pragmatyzmu, ale ma też na celu optyczne powiększenie przestrzeni.

Meble skandynawskie cechują więc proste formy, mała ilość elementów dekoracyjnych i jasne barwy. Bardzo często stosuje się tu białe meble. Budują one atmosferę czystości i przejrzystości.

W aranżacjach skandynawskich liczy się przestrzeń, dlatego meble wybiera się z wielką uwagą. Cechuje je duża funkcjonalność, dzięki której unika się gromadzenia niepotrzebnych sprzętów. Te same zasady dotyczą dodatków, których nie powinno być zbyt wiele.

Meble skandynawskie do salonu — jak je wybrać?

Skandynawskie meble do salonu muszą być dobrane z wielką uwagą. Przede wszystkim są to proste, minimalistyczne formy bez nadmiaru detali czy ornamentów.

Dominującym kolorem jest tu biel, więc typowo skandynawskie meble są właśnie w tym kolorze. Dobrym przykładem są kolekcje Fjord i Rejuvenation czy biała wersja mebli Nyte. Doskonale pasują one do typowo skandynawskich salonów. Zastosować je można nawet na małym metrażu, bo doskonale rozświetlają i powiększają optycznie pomieszczenia.

Dobrym wyborem są też skandynawskie meble do salonu z korpusami w barwach drewna, szczególnie jasnego, z białymi korpusami. Przykładami są kolekcje Pori i Sonia. Struktura i kolor drewna ociepla wnętrza i dodaje im dużo uroku, a białe fronty są wyraźnym nawiązaniem do typowych mebli skandynawskich.

W tych aranżacjach mile widziana jest pewna doza eklektyzmu, czyli łączenia różnych estetyk i nurtów. Obok białych mebli o prostej formie może więc stanąć pojedynczy element o bardziej dekoracyjnym charakterze. Świetnie sprawdzają się tutaj formy klasyczne i w stylu retro.

Elegancka, biała komoda lub witryna Diana dzięki ozdobnym nóżkom i detalom wprowadzi do wnętrza bardzo elegancki element. Taki mebel może być wizualnym centrum salonu, doskonale sprawdzi się na ekspozycje ozdobnych bibelotów czy rodzinnych pamiątek.

Ciekawie zaprezentuje się też kontrastowy akcent kolorystyczny. Obok białych mebli postawić można np. pojedynczy mebel z kolekcji Advanced z czarnymi frontami. Przełamie on monotonię i wprowadzi bardzo intrygujący detal.

Trzeba jednak pamiętać, żeby zachować umiar. Surowy minimalizm warto delikatnie przełamać, ale nie można go utracić. Aby zachować główne cechy stylu, powinniśmy wybierać typowe meble skandynawskie, które jedynie uzupełnimy o pojedyncze, eklektyczne akcenty w innym nurcie. 

Jakie meble skandynawskie do salonu?

Ważne jest również, aby w salonie ustawić jak najmniej mebli. Muszą one być dobrane do indywidualnych potrzeb mieszkańców — ich stylu życia, form spędzania czasu i charakteru.

Koniecznością jest oczywiście kącik wypoczynkowy o typowym układzie sofa — stolik kawowyszafka RTV. To oś całego salonu, która wyznacza jego funkcję. Poza tym należy dobrać meble do przechowywania — szafy, regały, komody czy witryny. Ich wybór zależy od tego, jakie przedmioty chcemy trzymać w salonie. Nie ma sensu wybierać mebli zbyt dużych, jeśli nie znajdziemy dla nich zastosowania. Pamiętajmy również, że w skandynawskich aranżacjach nie stosuje się wielu dekoracji, nie trzeba więc na nie specjalnego miejsca.

Ostatecznie wybór zależy zatem od indywidualnego zapotrzebowania na przestrzeń do przechowywania. Ważny będzie nie tylko typ mebli czy ich gabaryty, ale również układ funkcjonalny. Na domową biblioteczkę wybierzemy więc regał z otwartymi półkami, np. Rejuventation RR70, a na barek nada się witryna Amber 03. Jeśli z kolei potrzebujemy przestrzeni zamkniętych, dobrym wyborem będzie np. regał Sonia 02, który pozwoli schować wszystko to, co powinno być poza zasięgiem wzroku.

Nie tylko meble skandynawskie, czyli jak dobrać dodatki do aranżacji?

Zarówno dodatki, jak i meble skandynawskie cechuje prostota form i wzorów. Nieliczne ozdoby powinny być dobrane z dużą uwagą, aby nie zaburzyły minimalistycznego charakteru wystroju.

Dobrym wyborem są wszelkie dodatki z naturalnych materiałów. Podłogę wyłożyć można miękkimi dywanami o stonowanych barwach, na sofie czy fotelach mogą znaleźć się ręcznie robione koce, pledy i narzuty. Półki są dobrym miejscem na kwiaty w białych donicach, dekoracyjną ceramikę czy lekkie ozdoby z drewna i rattanu. Na ścianach zawisnąć mogą estetyczne, najlepiej czarno-białe grafiki i zdjęcia rodzinne.

Najważniejszy jest jednak umiar — zarówno w ilości, jak i formie czy kolorach. Pojedyncze barwne akcenty sprawdzą się dobrze. Wprowadzą wesołą atmosferę i przytulność, ale muszą być dobrane z dużą starannością. Jeśli wybierzemy dodatki z odpowiednich materiałów — drewna, kamienia czy naturalnych tkanin — sama ich faktura i oryginalny kolor będzie dostateczną ozdobą.

Dodatki i meble skandynawskie to świetny wybór dla tych, którzy cenią funkcjonalność, minimalizm i przejrzystość aranżacji. Taki wystrój sprawdza się zarówno na małych, jak i dużych metrażach. Mimo wyraźnego umiaru wnętrza w tym stylu są lekkie, przytulne i bardzo komfortowe. Skandynawski salon będzie więc oazą spokoju, w której każdy poczuje się dobrze.

Komentarze

Zostaw komentarz