Meble rustykalne — czy ten styl sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 427
Meble rustykalne — czy ten styl sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach?

Meble rustykalne nawiązują wyglądem do wyposażenia wiejskich gospodarstw i dworków z przełomu XIX i XX wieku. Ten styl wnętrzarski powinien przywoływać poczucie spokoju, swojskości i klimat sielanki. Czy meble rustykalne pasują więc do nowoczesnych aranżacji i szybkiego miejskiego trybu życia? Sprawdźmy!

Charakterystyka stylu rustykalnego

Styl rustykalny wielu osobom kojarzy się z przaśnością, a nawet kiczem. Ludzie wyobrażają sobie styl wiejskiej chaty pełnej niezbyt urodziwych bibelotów czy starych rupieci. Ich wspomnienia wsi przeważnie dotyczą bowiem niezbyt zamożnych gospodarstw babć i dziadków maksymalnie z połowy XX wieku.

Tymczasem styl rustykalny odnosi się raczej do wiejskich posiadłości bogatych posiadaczy ziemskich. Przywołuje się tu nie tyle klimat chłopskiej chaty, ile wiejskich dworków z przełomu XIX i XX wieku.

Rustykalne wnętrza są więc bogate w motywy ludowe, elementy postarzane lub prawdziwe antyki. Liczy się jednak ich jakość i spójność z całym wystrojem.

W rustykalnych aranżacjach najważniejsza jest autentyczność i naturalność. Pojawiają się więc naturalne materiały — przede wszystkim dużo drewna, ale także kamień, ceramika, rattan i wiklina, metal oraz roślinne tekstylia, zwierzęce futra i skóry.

Dominują barwy jasne, ziemiste i kojarzące się z naturą — biele i beże, brązy i zielenie. Unika się natomiast mocnych, wysyconych i jaskrawych kolorów. Bogate jest fakturowanie. Rustykalne meble, ale też tapety, tekstylia i dodatki to rozmaite desenie — pasy, kraty, motywy kwiatowe i ludowe. To one dodają aranżacjom uroku, wprowadzają ciepło i przytulność.

Meble rustykalne, czyli jakie?

Meble rustykalne nie są łatwe do jednoznacznego zdefiniowania. Odwołanie do wyposażenia dworskiego z końca wieku XIX przywołuje na myśl ciężkie, bogato zdobione formy.

Z drugiej strony meble rustykalne to również nieco toporne, znane z babcinych podwórek ławki ogrodowe z grubo ciosanych bali. Okazuje się bowiem, że do pierwotnie dworskiego stylu rustykalnego z czasem przeniknęło wiele elementów kojarzących się ze wsią współczesną, a więc prostych, niskobudżetowych, często robionych samodzielnie.

Klasyczne meble rustykalne

Pierwotnie meble rustykalne w dużej mierze były masywnymi konstrukcjami o rozbuchanej ornamentacji. Pojawiały się tutaj ozdobne nóżki, intarsje i inkrustacje, tłoczone cokoły oraz gzymsy. Charakterystyczne były ażurowe szprosy w przeszklonych gablotach, a także masywne, dekoracyjnie rzeźbione szczyty i listwy podblatowe.

Odwołania do tej estetyki wciąż znajdujemy w niektórych współczesnych meblach rustykalnych. Przykładem może być odwołująca się do estetyki prowansalskiej kolekcja Diana z wyraźnymi, tłoczonymi gzymsami i dekoracyjnym dołem.

Trzeba też pamiętać, że styl rustykalny ma bardzo różne odcienie. Ponieważ czerpie z motywów ludowych, pojawiają się tu liczne elementy lokalne. Francuski rustykalizm będzie więc zupełnie inny od np. brytyjskiego. W pierwszym możemy spodziewać się wyraźnego wpływu estetyki pałacowej lub nurtu paryskiego, w drugim z pewnością znajdziemy elementy kolonialne, a nawet orientalne.

Te różnice widać także w mniejszej skali. Polskie wnętrza rustykalne będą inne na Kaszubach, Śląsku czy Podhalu. Te różnice dotyczą nie tylko dodatków i dekoracji — często jest to lokalne, ludowe rękodzieło — ale także mebli rustykalnych. W górach z pewnością pojawi się więcej naturalnego, grubo ciosanego drewna, z kolei na Kaszubach spotkamy charakterystyczne ornamenty, np. kojarzące się z regionem serduszko, ale również motywy kwiatowe.

Meble rustykalne w nowoczesnej odsłonie

Współczesne meble rustykalne łączą charakterystyczne elementy znane z wiejskich dworków ze współczesnym minimalizmem formy. To wyposażenie bardzo funkcjonalne, przemyślane, a przy tym niezwykle estetyczne i ciekawe.

Bogato ornamentowane korpusy zastąpiono tu prostymi formami skrzyniowymi. Współczesne meble rustykalne są więc bardziej przejrzyste i lżejsze. Wciąż spotykamy w nich ozdobne detale — elegancko tłoczone gzymsy w kolekcji Evora i Sonia czy mocne linie frontów w zestawie Mezo i Parys. Wyraźnie widać tu jednak również wpływ minimalizmu. Takie meble rustykalne pasują nie tylko do wystawnych, przestronnych wnętrz dworskich, ale również do mieszkania w bloku i w tym leży ich siła.

Meble rustykalne przywołują unikatowy styl wiejski nie tylko formą. Istotna jest też kolorystyka i wzornictwo. Wspomnieliśmy wcześniej o meblach zdobionych motywami ludowymi, ale wcale nie trzeba iść aż tak daleko. Wyraźnie rustykalnego charakteru nadaje meblom po prostu faktura drewna.

Naturalny rysunek usłojenia i ciepłą barwę widzimy m.in. w zestawie mebli do salonu Mezo w wersji Dąb Grand. Do stylu rustykalnego doskonale pasuje też zielona wersja zestawu Evora oraz faktura postarzanego drewna mebli z kolekcji Amy.

Nowoczesne meble rustykalne wyróżnia więc doskonały balans między funkcjonalnością i minimalizmem formy oraz dekoracyjnością, którą osiąga się nie tylko przez ozdobne formy, ale również kolorystykę czy wzornictwo.

Czy meble rustykalne pasują do nowoczesnych wnętrz?

Współczesne meble rustykalne to nie (a raczej nie tylko) ciężkie, masywne konstrukcje o bardzo dekoracyjnym charakterze i bogatej ornamentacji. Coraz częściej widzimy rustykalne motywy w formach prostych, wręcz minimalistycznych.

Ewolucja stylu rustykalnego wiąże się oczywiście z zapotrzebowaniem. Potężne dworskie meble zdecydowanie nie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach. Nie pasują też do szybkiego, intensywnego trybu życia w miastach. Co innego ich nowoczesne odsłona.

Współczesne meble rustykalne, szczególnie te o skrzyniowej, minimalistycznej formie, doskonale odnajdują się nawet w małych mieszkaniach w bloku. Prosta konstrukcja sprawia, że takie meble dobrze prezentują się nawet ustawione ściśle przy sobie. Nie ma więc problemu, żeby komodę umieścić pomiędzy regałem i szafą, a elegancką witrynę wcisnąć obok szafki RTV, tworząc estetyczną meblościankę.

Co więcej, naturalność aranżacji rustykalnych doskonale pasuje do współczesnych trendów ekologicznych i coraz popularniejszego podejścia slow-life. Do lamusa odchodzi też moda na skrajny minimalizm czy twardy styl industrialny. Po latach fascynacji produkcją masową oraz wydajnością i ergonomią minimalistycznych wnętrz ludzie wracają do natury. Szukają ciepła, spokoju i odskoczni od miejskiego zgiełku.

Aranżacje rustykalne sprawdzają się tutaj doskonale, szczególnie w nowoczesnej odsłonie. Pozwalają stworzyć przytulny, a przy tym elegancki i spokojny klimat bez rezygnowania z wysokiej funkcjonalności wyposażenia i przejrzystości wystroju.

Komentarze

Zostaw komentarz