Meble do sypialni na poddaszu — jak wybierać meble do pomieszczenia ze skosami?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 972
Meble do sypialni na poddaszu — jak wybierać meble do pomieszczenia ze skosami?

Jak wybrać meble do sypialni na poddaszu? Wiele osób uważa, że aranżacja pomieszczeń ze skosami jest trudna. Sądzi się, że takie miejsca są niefunkcjonalne, przytłaczające i po prostu mało atrakcyjne. Jednak sypialnia na poddaszu może być zarówno piękna, jak i praktyczna. Wszystko zależy od wyposażenia i aranżacji. Sprawdźmy więc, jak wybrać odpowiednie meble do sypialni na poddaszu!

Meble do sypialni na poddaszu — problemy i możliwości

Meble do sypialni — na poddaszu, czy w “normalnym” pomieszczeniu — to przede wszystkim te przeznaczone do snu i wypoczynku oraz do przechowywania. Wiadomo, że nie może zabraknąć tu wygodnego łóżka, przy czym istotne są nie tylko ramy — ich wymiary i styl — ale również odpowiednie materace i stelaże zapewniające maksimum komfortu. Przy łóżku stają zazwyczaj dwa stoliki nocne.

Sypialnia często pełni też funkcję garderoby, dlatego nieodzowne są pojemne szafykomody i różnego typu szafki na pościel, odzież, akcesoria, dodatki, przedmioty osobiste itp. To właśnie dopasowanie tych mebli do sypialni może być szczególnie problematyczne na poddaszach. Skosy ograniczają bowiem maksymalną wysokość wyposażenia, które się pod nimi mieści.

Skosy to nie tylko kwestia powierzchni użytkowej, ale także estetyki pomieszczenia. Zabudowane skosy mogą stwarzać przytłaczające wrażenie. Skracają perspektywę i ciężko wiszą nad głową. Jest to jednak efekt, którego można stosunkowo łatwo uniknąć. Dobre doświetlenie pomieszczenia, jasne kolory, a także meble o lekkim charakterze dodadzą sypialni na poddaszu delikatności.

Sypialnia na poddaszu to oczywiście nie tylko problemy. Właściwie urządzone pomieszczenie ze skosami może być niezwykle klimatyczne, przytulne i intymne. Jeśli to możliwe, warto wyeksponować więźbę dachową. Drewniane belki konstrukcyjne dodają uroku, są też doskonałym miejscem na kwiaty, bibeloty i dekoracje.

Pod drewnianą więźbę najlepiej pasują oczywiście drewniane (lub imitujące drewno) meble do sypialni, np. te z kolekcji BetaMezo czy Galaxy. Na mniejszym metrażu warto postawić na połączenie drewna i bieli, co rozjaśni i optycznie powiększy sypialnię. Dobrym wyborem będzie więc np. kolekcja Foxe.

Funkcjonalne meble do sypialni na poddaszu

Meble do sypialni na poddaszu powinny być bardzo funkcjonalne. Ograniczona powierzchnia użytkowa sprawia, że dostępne miejsce trzeba wykorzystać do maksimum.

Dobrym wyborem są więc wielofunkcyjne, systemowe meble do sypialni. Przykładem mogą być łóżka z pojemnikiem na pościel — takie jak Beta i Galaxy. Mają one wysuwane półki, które pomieszczą kołdry, poduszki, poszewki czy odzież.

Ciekawą opcją jest też model Foxe z wbudowanymi stolikami nocnymi wyposażonymi w praktyczne szuflady. Połączenie łóżka i stolików w jedną, spójną bryłę nadaje całej konstrukcji integralności. Dzięki temu mebel wydaje się mniejszy, niż gdyby stoliki były osobno, a to może być istotne na małych poddaszach.

Wybór mebli do sypialni na poddaszu należy dobrze przemyśleć. Dotyczy to szczególnie sprzętów do przechowywania. Ze względu na ograniczoną przestrzeń użytkową należy tu umieszczać jak najmniej mebli. Nie może się to jednak odbywać kosztem funkcjonalności. Zakup wyposażenia warto więc poprzedzić dokładną analizą tego ile i jakie przedmioty chcemy tu przechowywać.

Najważniejsze będą oczywiście meble garderobiane, czyli te do przechowywania ubrań. Pod skosami często jest niewiele miejsca, trzeba więc stawiać na modele niskie, ale za to szerokie. Dobrym wyborem będą takie komody do sypialni jak 2D3S AVIO GSilke typ-25 i Alex. Meble te wyposażone są zarówno w szuflady — idealne np. na bieliznę — jak i szafki z drzwiczkami, za którymi poukładamy spodnie, koszulki czy bluzy. Blaty komód wykorzystać można na książki, dekoracje, pamiątki czy zdjęcia, co skutecznie zastąpi klasyczne półki i wysokie regały.

Ilość półek, szafek z drzwiczkami i szuflad należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Dobre planowanie pozwoli na lepszą organizację odzieży i zapewni porządek. Pozwoli też ograniczyć do minimum ilość mebli do sypialni na poddaszu.

Wysokie i wiszące meble na poddasze — jak zagospodarować ściany działowe i szczytowe?

Poddasza to nie tylko niskie ściany kolankowe (te pod skosami). W zależności od typu dachu i układu pomieszczenia mogą tu wystąpić również ściany działowe i szczytowe. Pod nimi zmieszczą się natomiast wysokie meble do sypialni.

O ile w przypadku ścian działowych nie ma problemu z ich zagospodarowaniem — bez trudu ustawimy tu normalnej wielkości meble do sypialni, czyli szafy, regały czy całe meblościanki — o tyle szczytowe mogą sprawiać kłopoty.

Ściana szczytowa to ta, która zamyka poddasze od boku. Biegnie ona od ścian kolankowych do szczytu dachu. Przy dachach dwuspadowych przyjmuje więc formę trójkąta. Boki tego trójkąta są niskie, zmieszczą się tutaj takie same meble jak pod ścianami kolankowymi. Jednak im bliżej środka, tym ściana szczytowa jest wyższa, można więc ustawić pod nią coraz większe meble (o ile nie ma tu okien!).

Zamiast mebli stojących na ścianie szczytowej można zastosować szafki czy półki wiszące. Proste modele półek — np. Floss lub Inos — i skrzyniowych, zamykanych szafek — np. Nyte — można wieszać w różnych konfiguracjach i układach, dopasowując do rosnącej wysokości ściany. Takie meble do sypialni na poddaszu są doskonałą, lekką, a przy tym kreatywną alternatywą dla tradycyjnych regałów.

Wysokie przestrzenie pod ścianami działowymi i szczytowymi należy mądrze wykorzystać. Najważniejsza będzie odpowiednia szafa do sypialni. Wielkość szafy należy dobrać indywidualnie, uwzględniając skład swojej garderoby. Jeśli do powieszenia mamy kilka koszul i marynarkę, wystarczy mała szafa, np. jednodrzwiowy model Diana 03. Można też wybrać model dwudrzwiowy z miejscem na wieszaki oraz półkami na ubrania składane — jak w szafach Hatti czy Mezo 02.

Większe, 3 i 4-drzwiowe szafy sprawdzą się raczej tylko w bardzo dużych pomieszczeniach. Takie meble do małej sypialni na poddaszu będą zbyt ciężkie i przytłaczające. Lepiej więc wybrać mniejszą szafę uzupełnioną np. o niską komodę.

Przy wysokich ścianach postawimy też dodatkowe wyposażenie — biurko do pracy czy toaletkę. Takie meble do sypialni dodają jej funkcjonalności i zwiększają wygodę mieszkańców, ale zabierają przestrzeń. Trzeba więc dobrze przemyśleć, czy rzeczywiście jest na nie miejsce i jak ich obecność wpłynie na całą aranżację.

Meble do sypialni, które powiększą poddasze optycznie

Meble do sypialni na poddaszu powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Pod przytłaczające skosy najlepiej sprawdzają się meble o lekkiej konstrukcji i prostej formie. Minimalizm jest tu zatem jak najbardziej wskazany.

Mimo nisko opadających skosów do sypialni na poddaszu warto wybierać meble na nóżkach. Pozornie może się to wydawać błędem — podnoszenie korpusów mebli pod skosami zabiera przecież część miejsca, które można wykorzystać m.in. na przechowywanie. Jednak meble na nóżkach otwierają przestrzeń nad podłogą, a to wydłuża perspektywę i powiększa pomieszczenie optycznie. Takie meble wydają się też lżejsze i delikatniejsze, co łagodzi przytłaczający charakter opadającego skosem sufitu.

Iluzję przestronności zapewnią też jasne barwy. Ściany dobrze jest pomalować na biało, ewentualnie na kolory o bardzo jasnym odcieniu. Wspominaliśmy już, że meble do sypialni na poddaszu też powinny być jasne — utrzymane w bieli i lekkich barwach drewna. Taka kolorystyka pomoże doświetlić pomieszczenie.

Jednak najlepszym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest po prostu ograniczenie wyposażenia. Dlatego meble do sypialni na poddaszu należy wybierać mądrze, uwzględniając indywidualne potrzeby i preferencje domowników, ale również aspekty funkcjonalne i estetyczne. Jeśli zrobimy to odpowiednio, sypialnia na poddaszu stanie się niezwykle przytulnym i komfortowym miejscem, a skosy będą atutem, a nie wadą tego pomieszczenia.

Komentarze

Zostaw komentarz