Meble do salonu — na nóżkach, czy bez nich? Wady i zalety obu rozwiązań
Meble do salonu na nóżkach, czy bez nich? A jak na nóżkach, to jakiego typu? To ważne pytania, które powinien postawić sobie każdy, kto urządza salon. Sposób osadzenia korpusów na podłożu wpływa bowiem nie tylko na wygląd mebli, ale również na funkcjonalność. Sprawdźmy zatem, jakie wady i zalety mają meble na nóżkach i bez nich.
Meble do salonu — najważniejsze sprzęty i ich funkcjonalność
Meble do salonu to nie tylko kącik wypoczynkowy, tradycyjnie złożony z trzech modułów — sofy lub foteli, stolika kawowego i szafki RTV. To również liczne meble służące do przechowywania i eksponowania rozmaitych przedmiotów, bibelotów, dekoracji czy pamiątek.
Do magazynowania wykorzystuje się meble do salonu z drzwiczkami lub szufladami, czyli różnego typu komody oraz szafy. Zamknięte przestrzenie pomagają zachować porządek i dobrą organizację, a także chronią przedmioty przed kurzem oraz wzrokiem gości.
Jednak salon to nie prosty magazyn czy przechowalnia. To pomieszczenie reprezentacyjne, w którym przyjmujemy gości i spędzamy czas z rodziną. Powinno mieć indywidualny charakter dopasowany do osobowości, zainteresowań i stylu życia domowników. W personalizacji pomagają meble do salonu, które umożliwiają ekspozycję różnych przedmiotów.
Regały wykorzystać można na książki czy kolekcje nośników z filmami i muzyką, które będą świadczyć o osobistych zainteresowaniach domowników. Witryny świetnie nadają się do ekspozycji eleganckich bibelotów, ważnych pamiątek i innych drobiazgów. Stanowią też doskonałą alternatywę dla tradycyjnych barków czy kredensów. Można w nich np. umieścić piękną porcelanę i szkło. Doda to wnętrzu elegancji i będzie świadczyć o guście i poczuciu estetyki domowników.
Oczywiście podział na meble do przechowywania i eksponowania jest jedynie teoretyczny. Wiele mebli łączy obie funkcje. Przykłady to m.in. witryna Quant z przeszkleniem, jak i przestrzeniami zamkniętymi, regał Iwa łączący otwarte półki z szufladami czy komoda Indianapolis, w której znajdziemy przestrzenie otwarte i zamknięte, oraz przeszklenia.
Ciekawym rozwiązaniem są gotowe, pełne kolekcje mebli do salonu. Składają się z różnego typu elementów o spójnych proporcjach, kolorystyce i wzornictwie. Dzięki nim łatwo wyposażymy całe pomieszczenie, tworząc aranżację o konkretnym charakterze.
Poza tym, że meble do salonu mają różne formy, wzornictwo czy kolory, różnią się też sposobem osadzenia korpusów. Wyróżniamy więc meble do salonu na nóżkach i bez nóżek. Jak to wpływa na estetykę i funkcjonalność?
Meble na nóżkach różnego rodzaju
Zacznijmy od tego, że podział na meble na nóżkach i bez nóżek jest nazbyt uproszczony. Rodzaj nóżek ma bowiem ogromne znaczenie dla wyglądu i funkcjonalności mebli. Nóżki różnią się materiałami, formą czy wymiarami. Ze względów praktycznych najważniejsza różnica dotyczy jednak ich wysokości. Dlatego oddzielnie rozpatrywać będziemy meble do salonu na nóżkach wysokich i niskich.
Meble do salonu mogą mieć nóżki o formie minimalistycznej, bardzo prostej, czego przykładem jest komoda Sonia lub Fegen. Nóżki są tutaj lekkie, delikatne, umieszczone pod niewielkim kątem, co dodatkowo dodaje meblom gracji. Mogą to jednak być również formy bardziej wybujałe i dekoracyjne. Komoda Diana ma np. bardzo eleganckie nóżki w stylu prowansalskim.
Meble do salonu mogą też być osadzone na nóżkach lub płozach metalowych. To rozwiązanie charakterystyczne dla stylu industrialnego, ale chętnie wykorzystywane również w innych nowoczesnych aranżacjach. Metal jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym na duże obciążenia. Wykonane z niego nóżki mogą więc być bardzo cienkie i delikatne. Przykładem jest szafka RTV Floss na prostych, okrągłych nóżkach, ale również model Nyte na ażurowym, metalowym cokole z cienkich profili. Mocniejszy charakter ma np. szafka RTV Quant czy Halle, gdzie zastosowano płozy z szerszych, masywniejszych profili metalowych.
Jak widać, nóżki nóżkom nierówne. Odmienne materiały, stylistyka czy gabaryty zmieniają charakter mebli. Mogą podkreślać minimalistyczną elegancję lub być dekoracyjnym elementem wzbogacającym formę i dodającym jej wytworności.
Estetyka jest kwestią wyboru i dopasowania do potrzeb i gustów domowników. Warto jednak pomyśleć także o tym, że meble na nóżkach wysokich i niskich czy bez nóżek różnią się funkcjonalnością.
Meble do salonu na nóżkach wysokich — kiedy się sprawdzą?
Meble do salonu na nóżkach wysokich mają mocno podniesione nad podłogę korpusy. Nie ma jasnych wskazań, jaki wymiar powinny mieć nóżki, by uznać je za wysokie. Podział jest tu raczej umowny i osadza się nie tyle na parametrach technicznych, ile na aspektach funkcjonalnych.
Meble do salonu na nóżkach wysokich to bowiem takie, które oferują pod korpusem dostatecznie dużo miejsca, aby był do niego łatwy dostęp. Atutem takiego wyposażenia jest więc np. łatwe sprzątanie. Pod mebel bez trudu można dojść z odkurzaczem, mopem czy ścierką.
Wysoko podniesiony korpus pozwala też wykorzystać przestrzeń pod meblami do salonu do przechowywania. Odpowiednio dobrane, estetyczne pudełka czy kosze wypełnimy tym wszystkim, na co nie starczyło miejsca w szafkach. Można tu trzymać np. zabawki dla dziecka, do których będzie miało ono łatwy dostęp, czasopisma, do których lubimy czasem wracać, przybory hobbystyczne i inne rzeczy, które chcemy mieć pod ręką, ale jednak schowane.
Dla rodzin z dziećmi meble do salonu na nóżkach wysokich to w ogóle świetny pomysł. Wysoko wyniesione korpusy to bowiem brak problemów z zabawkami ginącymi pod meblami. Maluch sam, bez trudu będzie mógł wyciągnąć spod komody piłkę czy klocki.
Wysokie nóżki to także otwarcie przestrzeni nad podłogą, a to powiększa pomieszczenie optycznie, wydłużając perspektywę. Takie kolekcje jak Inox czy Floss to zatem idealne meble do salonu na małym metrażu, ale sprawdzą się też w większych pokojach.
Meble na nóżkach niskich — czy to dobry wybór do salonu?
Niskie nóżki mebli do salonu to takie, których korpusy osadzone są najwyżej kilka centymetrów nad ziemią. Przykłady to m.in. kolekcja Fjord, Juliusz i Siri. Meble do salonu na niskich nóżkach to przede wszystkim wartość estetyczna, ale też kilka ważnych aspektów funkcjonalnych.
W przeciwieństwie do mebli na nóżkach wysokich te na niskich mogą sprawiać problemy przy sprzątaniu. Mała odległość między podłogą i korpusami utrudnia dojście pod spód z odkurzaczem czy mopem. Nie ma tu też dość przestrzeni na przechowywanie.
Meble do salonu na nogach niskich (jak i wysokich) to jednak dobry wybór w przypadku ogrzewania podłogowego. Podniesienie korpusów zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i przepływ temperatury, co zwiększa efektywność podłogówki.
Przepływ powietrza będzie też istotny tam, gdzie występują problemy z wilgocią — np. w starych kamienicach. Wentylacja pozwoli uniknąć problemów z pojawiającą się pleśnią i gniciem drewna.
Meble do salonu na nóżkach niskich to także optyczne powiększenie pomieszczenia. Nawet niewielkie podniesienie korpusów dodaje konstrukcjom lekkości i delikatności, co jest ważne np. w aranżacjach skandynawskich i minimalistycznych.
Pozbawione nóżek meble do salonu — wady i zalety
Meble do salonu mogą też być całkowicie pozbawione nóżek. Widzimy to np. w kolekcjach Silke, Amy i Mezo. Korpusy osadzone są tu bezpośrednio na podłożu i cały dół mebli ściśle przylega do podłogi.
Estetycznie takie meble są cięższe, mocno zakotwiczone i masywne. Idealnie sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, którym chcemy dodać powagi i silnego charakteru.
Funkcjonalnie takie meble do salonu też mają swoje zalety. Ponieważ przestrzeń pod korpusami jest całkowicie odcięta, nie zbiera się tam kurz, jest więc mniej do sprzątania. Pod takie meble nic też nie wpadnie i się nie zgubi.
Dół mebli jest co prawda bardziej narażony na wilgoć, ale za to mniej na uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ korpus przylega do podłogi, trudniej np. wyszczerbić czy obłamać jego dolne partie niż w przypadku mebli na nóżkach.
Jak widać, zarówno meble do salonu na nóżkach (wysokich i niskich), jak i bez nich mają swoje wady i zalety, Przy wyborze należy więc uwzględnić nie tylko estetykę, ale również funkcjonalne aspekty tych rozwiązań.
Z tej kategorii
- Wąskie stoły do kuchni dla rodziny - jak stworzyć funkcjonalną strefę jadalnianą na małej przestrzeni?
- Stoły barowe do kuchni – stylowe i funkcjonalne rozwiązania do wnętrz nowoczesnych i nie tylko
- Wyspa kuchenna ze stołem – funkcjonalne i stylowe rozwiązanie do Twojej kuchni
- Nowoczesne stoły do kuchni – jak wybrać idealny model do twojego wnętrza?
- Dlaczego warto wybrać okrągły stół do kuchni? Praktyczny poradnik aranżacyjny
Komentarze
Zostaw komentarz