Meble do salonu — jak dobrać ich kolor do stylu aranżacji?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1131
Meble do salonu — jak dobrać ich kolor do stylu aranżacji?

Wybierając meble do salonu, należy zadbać o ich odpowiednią formę, wzornictwo i kolor. Elementy te należy dopasować do stylu wystroju. Muszą pasować do ścian, podłogi i innych elementów. Sprawdźmy więc, jak dobrać kolor mebli do salonu do aranżacji.

Meble do salonu — jak dobierać kolory?

Meble do salonu mogą mieć różne barwy, wzory i formy. Wybór odpowiednich może podkreślić styl wystroju, stworzyć estetyczną, przytulną i elegancką atmosferę. Niewłaściwe kolory będą natomiast zaburzać spójność aranżacji razić. Takie meble mogą wyglądać, jakby były dobrane przypadkowo i bez ogólnej koncepcji na wystrój.

Kolor mebli do salonu ma jednak nie tylko funkcję estetyczną, ale i użytkową. Jasne barwy powiększają pomieszczenia optycznie, tworzą wrażenie większej przestronności i czystości. Ciemniejsze odcienie są natomiast bardziej eleganckie i reprezentacyjne. Tworzą ciepłą, intymną i bardziej przytulną atmosferę, ale dodają też meblom ciężkości i pomniejszają salon optycznie.

Dlatego wybierając kolor mebli do salonu, należy pomyśleć nie tylko o tym, w jakim stylu aranżacyjnym ma być pomieszczenie. Pod uwagę należy brać również jego metraż i układ.

Ważny będzie także charakter pomieszczenia. Jeśli salon ma być miejscem rodzinnych spotkań w “swoim” gronie, należy zadbać przede wszystkim o przytulność, wygodę i wysoką funkcjonalność. Pojawić się tutaj musi komfortowa, duża sofa lub narożnik, stolik kawowy oraz duży stół do biesiadowania z wygodnymi krzesłami. Przydatna będzie także obszerna szafka RTV na domowe centrum rozrywki i komoda lub witryna na rodzinne pamiątki i zdjęcia, które pomogą nadać pomieszczeniu indywidualnego charakteru.

Kolor mebli do salonu o takiej funkcji to głównie kwestia preferencji domowników i ich poczucia stylu. Dobrze jest jednak wybierać barwy ciepłe i lekkie, które dodadzą przytulności, ale nie zaburzą przejrzystości aranżacji i podkreślą jej funkcjonalność.

Jeśli salon ma pełnić bardziej reprezentacyjną funkcję, warto postawić na ciemniejsze barwy, które dodadzą mu elegancji i wytworności, a jednocześnie ciepła. Tu również przyda się stół z tapicerowanymi krzesłami, ale główny nacisk warto postawić na meble wypoczynkowe — miękkie fotele, szeroką sofę oraz stolik kawowy. Prestiżu dodadzą takie meble do salonu jak ozdobne kredensy i witryny i regały z książkami i dekoracyjnymi bibelotami.

Meble do salonu klasycznego

Meble do salonu w stylu klasycznym to ozdobne formy, wysmakowane wzornictwo z dekoracyjnymi akcentami i odpowiednio dobrane kolory. Sprawdzą się przede wszystkim bardzo eleganckie odcienie naturalnego drewna.

W dużych salonach klasycznych doskonale wyglądają meble ciemniejsze, o “ciężkim” charakterze. Przykładem jest kolekcja Indianapolis w odcieniu ciemnego jesionu. Klasyczna jest też ich konstrukcja — szerokie ramy mebli skrzyniowych, brak nóżek, który mocno kotwiczy je w podłożu i mocne linie podziałów między modułami.

Klasyczne meble do salonu to również kolekcja Amy, szczególnie wersja w kolorach touchwood i saint orzech. Widoczne, mocne usłojenie wprowadza ciekawą fakturę i dodaje elegancji. Ciemne, gładkie blaty wprowadzają z kolei nutę nowoczesności, ale nie łamiąc klasycznego charakteru mebli. Widzimy to np. w komodzie Amy. Warto też zauważyć, że ta kolekcja w kolorach canyon white pine / sonoma trufel idealnie pasuje do aranżacji rustykalnych. Ciekawa, nieco “odrapana” faktura sprawia też, że meble do salonu z tego zestawu mogą być intrygującym akcentem np. w wystroju industrialnym.

Interesującą propozycją mebli do salonu klasycznego jest zestaw Evora. Ciemnozielone korpusy zestawiono tutaj z blatami w kolorze dębu lefkas. To kolorystyka nietypowa, ale doskonale pasująca do klasycznych, jak i stylizowanych wystrojów. Detale, takie jak wyraźne ramy drzwiczek, tłoczone ranty lekko wysuniętych poza korpus blatów czy dekoracyjne nóżki widoczne np. w stoliku kawowym, idealnie odnajdą się w klasycznych aranżacjach.

Klasyczne meble do salonu to oczywiście nie tylko ciemniejsze barwy. System pokojowy Siri też tu doskonale pasuje. Odcień dębu riviera pasuje zarówno do dużych, jak i mniejszych pomieszczeń. Kompaktowa, zwarta forma daje możliwość łączenia modułów w dłuższe ciągi — np. funkcjonalne meblościanki.

Zestaw Mezo w barwie dębu grand również sprawdzi się świetnie. To meble o charakterystycznej, klasycznej formie — mocnych, “ciężkich” korpusach bez nóżek, z wysuniętymi rantami blatów u dołu i u góry i z obramowanymi drzwiczkami. Jasny, lekki odcień mebli do salonu z tego zestawu idealnie równoważy ich masywną formę. Dzięki temu kolekcja Mezo nie przytłacza aranżacji nawet na małym metrażu.

Kolor mebli do salonu nowoczesnego

Meble do salonu nowoczesnego cechuje minimalizm formy, brak akcentów ozdobnych i prostota. Dominują tu kolory jasne, często jednolite, ale pojawiają się też lekkie faktury drewna.

W aranżacjach typowo minimalistycznych najlepiej sprawdzają się białe meble do salonu o skrzyniowej formie. Idealnym przykładem jest system pokojowy Nyte w wersji jednolicie białej. Czarne profile, na których podniesiono korpusy, dodają nieco graficznego charakteru i doskonale przełamują sterylność tego wyposażenia.

Meble do salonu skandynawskiego to również biel, ale wzbogacona o akcenty naturalnego drewna. Kolekcje PoriFoxe i Sonia mają białe fronty i korpusy w delikatnych, jasnych odcieniach drewna. Takie meble łączą czystość, przejrzystość i lekkość minimalistycznych form z ciepłem i przytulnością naturalnych barw. Doskonale sprawdzają się na małych metrażach i w pomieszczeniach gorzej doświetlonych, ale również w przestronnych salonach.

Nowoczesne meble do salonu to także styl industrialny. Ze względu na swoją elegancję i nietypowość wciąż zyskuje on na popularności. Charakterystyczne dla tego rodzaju mebli są metalowe nogi lub płozy, na których osadzone są proste korpusy. Industrialne meble do salonu często łączą kontrastowe barwy. Widzimy to m.in. w zestawie Advanced, gdzie ciemne, grafitowe fronty zestawiono z dosyć jasnym odcieniem jackson hickory. Jednak do aranżacji industrialnych pasują też meble do salonu w jednolitej kolorystyce, takie jak meblościanka Halle w całości utrzymana w odcieniu dębu wotan.

Nowoczesne aranżacje o także styl nawiązujący do futuryzmu i estetyki high-tech. Takie meble do salonu przeważnie wykańcza się w bieli na wysoki połysk, czasem połączonej czarnymi akcentami. Z jednej strony są to formy minimalistyczne, ale często wzbogacone o zaokrąglenia i nieoczywiste linie oraz o podświetlenie LED. Przykładami są zestawy ToledoHektor i Tulsa. Sprawiają wrażenie bardzo nowoczesnych i wysoce funkcjonalnych, a przy tym niezwykle eleganckich.

Meble do salonu — spójna kolorystyka z twistem

Wybierając meble do salonu w jakimkolwiek stylu, pamiętać trzeba przede wszystkim o spójności. Aby zachować proporcje, formę, wzornictwo i pasującą do siebie kolorystykę, warto stawiać na kolekcje mebli do salonu. Wybór całego wyposażenia z jednego zestawu to gwarancja utrzymania całej aranżacji w konkretnym, wybranym stylu.

Kolekcje zaprojektowane są tak, aby zapewnić wysoką funkcjonalność i świetny wygląd niezależnie od tego, które moduły z zestawu wybierzemy. Można więc dowolnie łączyć i zestawiać poszczególne elementy, mając pewność, że wszystko będzie do siebie pasować.

Odważniejsi mogą jednak chcieć wprowadzić do wystroju lekki twist. Ciekawym akcentem mogą być pojedyncze meble do salonu kontrastujące z resztą wyposażenia. Do białych, typowo minimalistycznych pomieszczeń wprowadzić można więc mebel w żywym, mocnym kolorze. W salonie klasycznym rutynę złamie prosta, minimalistyczna, biała forma wykończona na wysoki połysk. Nowoczesny, surowy klimat industrialny wzbogacą natomiast meble stylizowane lub oryginalne antyki w żywych, odważnych kolorach.

Zabawa kontrastem bywa trudna, ale jest warta zachodu. Trzeba tylko pamiętać, by nie przesadzić. Jeden czy dwa wyróżniające się elementy stworzą mocne akcenty i staną się centrum aranżacji. Ich nadmiar zniszczy jednak spójność wystroju i wprowadzi chaos.

Komentarze

Zostaw komentarz