Meble do jadalni — podstawowe zasady aranżacji miejsca do spożywania posiłków

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 501
Meble do jadalni — podstawowe zasady aranżacji miejsca do spożywania posiłków

Meble do jadalni muszą być odpowiednio dobrane pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Jadalnia jest przecież sercem domu. To w niej toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Jak zatem wybrać meble do jadalni i zaaranżować to miejsce?

Nowoczesna jadalnia na planie otwartym

Nowoczesne jadalnie coraz częściej organizowane są na tzw. planie otwartym. Chodzi tu o układ mieszkania, w którym kuchnia, jadalnia i salon nie są wydzielone architektonicznie (nie są oddzielnymi pokojami). Tworzą raczej różne strefy funkcjonalne w jednym, dużym pomieszczeniu.

Taki układ wymaga specjalnego podejścia do aranżacji, również do wyboru mebli do jadalni, salonu i kuchni. Poszczególne strefy powinny być z jednej strony spójne ze sobą, z drugiej jednak wyróżniające się i mające indywidualny charakter.

Optyczne wydzielenie stref funkcjonalnych osiągnąć można różnymi sposobami. Wykorzystuje się np. inne kolory czy faktury na podłodze i ścianach. Można też zastosować inne (kolorystycznie lub wzorniczo) meble do jadalni, salonu i kuchni.

Istotne jest, aby różnice były widoczne, ale nie nadmierne. Poszczególne strefy funkcjonalne mają być odmienne, ale też spójne ze sobą. Paleta kolorystyczna powinna więc być dobrana z uwagą, najlepiej zgodnie z zasadami koła barw. Ciekawym pomysłem są różne kolekcje mebli do poszczególnych stref, ale w jednej kolorystyce lub jedna kolekcja, ale w innych wybarwieniach.

Zachowanie pewnych podobieństw przy podkreśleniu różnic aranżacji pozwoli na klarowne wydzielenie optyczne stref, a jednocześnie zapewni ciągłość wystroju.

Najważniejsze meble do jadalni — stół i krzesła

Podstawowe meble do jadalni to oczywiście stoły i krzesła. To one definiują to miejsce i gwarantują jego funkcjonalność. Siedząc na krzesłach przy stole, spożywamy codzienne posiłki z domownikami, biesiadujemy z przyjaciółmi i świętujemy ważne okazje rodzinne. Stół i krzesła tworzą więc centralny punkt każdego domu. To tutaj toczy się towarzyskie i rodzinne życie.

Wybierając te meble do jadalni, uwagę należy zatem zwracać tak na funkcjonalność i wygodę, jak i na estetykę i dobry styl.

Jak wybrać i gdzie ustawić stół?

Pierwszym elementem, o którym trzeba pomyśleć przy wyborze mebli do jadalni, jest stół. To wokół niego będzie organizowana reszta aranżacji. Stoły do jadalni to meble z pozoru proste, ale w rzeczywistości ich wybór nie jest wcale łatwy.

Po pierwsze trzeba przemyśleć wymiary mebla. Przy stole powinni zmieścić się wszyscy domownicy, jak i ich goście. Warto więc zaznaczyć, że wygodne miejsce dla jednej osoby to minimum 60 cm szerokości blatu.

Małe stoły nierozkładane przeznaczone dla 4 osób (mające poniżej 120 cm szerokości) polecane są raczej wyłącznie dla singli czy par oraz jako stoły do kuchni.

Typowe stoły do jadalni zaczynają się od modeli 6-osobowych. Mogą to być stoły nierozkładane — np. UKAK lub ID-02 — ale również rozkładane, powiększane do wymiarów odpowiednich dla 8 i więcej osób — np. Ikon 1Ikon 2 czy Nefro. To modele, przy których domownicy wygodnie zjedzą obiad, a znajdzie się też miejsce dla przyjaciół.

Dla tych, którzy są jednak bardziej gościnni, lubią organizować przyjęcia czy święta, odpowiednie będą jeszcze większe stoły. Modele S-13 czy WP-2 po rozłożeniu mają ponad 2 metry długości blatu, co pozwala na wygodne biesiadowanie 8-10 osób. Jeśli to nie wystarczy, stół S-26 może osiągnąć nawet 4 metry długości.

Wielkość stołu należy oczywiście dopasować nie tylko do ilości spodziewanych biesiadników, ale również do samej przestrzeni jadalni. Istotne będzie tu właściwe ustawienie. Przyjmuje się, że aby swobodnie siadać i wstawać oraz przemieszczać się za plecami biesiadników, potrzeba około 70 cm od krańca blatu do ściany czy innych mebli do jadalni. Na mniejszych metrażach warto oczywiście wybrać stoły rozkładane, które przy codziennym użytkowaniu przez domowników zajmą mniej miejsca.

Wygodne i eleganckie krzesła do jadalni

Bez krzeseł stół nie spełni swojej funkcji. Dlatego te meble do jadalni rozpatruje się razem. Stół i krzesła muszą być ze sobą spójne proporcjami, formą i wzornictwem. Powinny po prostu do siebie pasować. Jednak wybierając krzesła do jadalni, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd.

Siedziska powinny być miękkie i wygodne, a oparcia dobrze wyprofilowane. Od tego zależy komfort biesiadników. Wygoda to m.in. dobrze dobrane tkaniny obiciowe. Tapicerka powinna zapewniać cyrkulację powietrza, co ograniczy pocenie się przy długim siedzeniu. Powinna być też łatwa w czyszczeniu, a także wytrzymała na przetarcia i inne uszkodzenia.

W kwestii estetyki krzesła należy dopasować nie tylko do wyglądu stołu, ale również do stylu wystroju jadalni. W aranżacjach klasycznych sprawdzą się meble o prostej, minimalistycznej formie i wzornictwie. Dobrym wyborem będzie np. nowoczesny model CH-3 lub klasyczne krzesło B-10. W aranżacjach stylizowanych, o charakterze eleganckim i bardziej dekoracyjnym dobrze będą wyglądać krzesła z detalami zdobniczymi. Wybrać można np. model D-3 czy K-51 z ozdobnymi oparciami lub K-30 z wzorzystą tapicerką.

W większości aranżacji dobrze sprawdzają się krzesła z jednego zestawu, ale czasem można pomyśleć o mieszaniu form. Szczególnie w wystroju loftowym, ale też rustykalnym czy eklektycznym, przy jednym stole mogą stanąć różne krzesła. Taki zabieg naprawdę intryguje i przykuwa uwagę, co podkreśla centralne miejsce tych mebli do jadalni.

Dodatkowe meble do jadalni

Meble do jadalni to oczywiście nie tylko stół i krzesła. Ważne będą też odpowiednio dobrane komody oraz witryny do jadalni. Takie meble pozwalają na dobrą organizację i przechowywanie naczyń, sztućców i innych utensyliów.

Witryny z przeszkleniem, np. modele BelizeSonia 03 lub Wayne 04, to doskonała alternatywa dla klasycznych kredensów czy barków. Mają zarówno zamknięte przestrzenie do przechowywania tego, co ma być poza zasięgiem wzroku, jak i przeszklenia do ekspozycji eleganckiej zastawy, serwisu kawowego czy innych naczyń.

Takie meble do jadalni uzupełnić można dodatkowo o półki. Będą świetnym miejscem na dekoracje i dodatki — rośliny doniczkowe, fotografie i bibeloty, które dodadzą wnętrzu charakteru.

Pamiętajmy przy tym, by meble do jadalni miały indywidualny charakter, ale były też spójne z meblami do salonu i kuchni. To szczególnie ważne na planie otwartym, gdzie kolejne strefy mają płynnie w siebie przechodzić i mimo ich nieformalnego wydzielenia powinny tworzyć spójny obraz całego wnętrza.

Komentarze

Zostaw komentarz