Meble do jadalni, czyli urządzamy idealne miejsce do spożywania posiłków

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1069
Meble do jadalni, czyli urządzamy idealne miejsce do spożywania posiłków

Dobrze dobrane meble do jadalni to podstawa, ale ich wybór wcale nie jest łatwy. W końcu to właśnie tutaj zasiadamy do rodzinnych obiadów, organizujemy imprezy czy zapraszamy przyjaciół na kolację. Jadalnia ma więc nie tylko funkcję praktyczną, ale także reprezentacyjną. Dobrze dobrane meble i wystrój mają więc kluczowe znaczenie. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić idealną jadalnię.

Idealna jadalnia dla całej rodziny

Nie od dziś wiadomo, że na smak potraw i przyjemność jedzenia wpływa nie tylko kunszt kulinarny osoby przygotowującej posiłek, ale również cała otoczka i atmosfera towarzysząca spożywaniu. Aranżacja jadalni ma więc ogromne znaczenie dla przyjemności, jaką czerpiemy z jedzenia.

To również główne miejsce spotkań w domu — przy jadalnianym stole cała rodzina zasiada do wspólnych posiłków, podczas których toczą się rozmowy i tętni życie. Tutaj przyjmujemy gości, organizujemy święta, imieniny i inne imprezy okolicznościowe. Jadalnia nie jest więc jedynie miejscem spożywania posiłków, ale również, a może nawet przede wszystkim, miejscem tworzenia i zacieśniania więzi. Dlatego wystrój i wybór mebli do jadalni musi być przemyślany, aby spędzony w niej czas był miłym doświadczeniem.

Urządzając to pomieszczenie, musimy zatem pamiętać, że odpowiednio dobrane meble do jadalni muszą być funkcjonalne, wygodne i estetyczne. Aranżacja ma zachęcać do siedzenia przy wspólnym stole i pobudzać apetyt — nie tylko na pyszne jedzenie, ale również na życie.

Niezbędne meble do jadalni - jak wybrać stół i krzesła?

Wybierając meble do jadalni, zaczynamy od podstaw. Stół jadalniany oraz krzesła to elementy, które definiują tę przestrzeń. Nieistotne czy nasza jadalnia jest osobnym pomieszczeniem, czy wydzielonym miejscem w kuchni lub w salonie — nie może się ona obejść bez stołu i krzeseł.

Wybór stołu jadalnianego wbrew pozorom nie jest łatwy. Pod uwagę trzeba wziąć gabaryty pomieszczenia i ilość osób, która przy tym stole zasiądzie. Istotne jest również dopasowanie wyglądu — formy, koloru i wzornictwa — do całej aranżacji, aby uzyskać spójny efekt.

Rzeczą oczywistą jest, że w małych jadalniach, np. wydzielonych w kuchennym kąciku, postawimy stoły mniejsze, a w osobnych pomieszczeniach czy przestronnych, otwartych salonach będziemy mogli pozwolić sobie na więcej. Warto jednak zastanowić się, czy w przypadku niewielkiego metrażu stół jadalniany może pełnić różne funkcje.

Odpowiednio dobrany, solidny stół w kuchni może przecież stać się dodatkowym blatem roboczym do przygotowywania posiłków. Warto w tym przypadku postawić na meble proste, łatwe do czyszczenia i spójne zarówno z wystrojem kuchni, jak i jadalni. Świetnie sprawdzi się np. model S-18 czy MD-10. Prosta konstrukcja i brak wybujałych zdobień sprawiają, że oba stoły idealnie odnajdą się w jadalni połączonej z kuchnią. Ich dodatkowym atutem jest możliwość rozłożenia, co przyda się podczas większych imprez.

Jeśli mamy do dyspozycji więcej miejsca, wykorzystajmy je do maksimum. Możemy pokusić się o stół dla 8, a nawet 10 i więcej osób. Warto postawić w tym przypadku na gotowy zestaw z krzesłami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko do siebie pasuje i tworzy jedną całość.

Jadalnia funkcjonalna — meble do przechowywania

Meble do jadalni to nie tylko stół. Ta przestrzeń wymaga również odpowiedniego miejsca do przechowywania naczyń, bielizny stołowej i innych akcesoriów. Zapewnią je pojemne komody i witryny. Mają one nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Wyeksponowane za szybą eleganckie szkło czy porcelana dodają jadalni uroku i tworzą miłą atmosferę.

Wybierając jadalniane meble do przechowywania, na uwadze musimy mieć dostępną przestrzeń oraz styl aranżacji. W jadalni otwartej na kuchnię powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd stołu, ale również zabudowy kuchennej. Komoda SEKWANA z białymi frontami doskonale wpasuje się w kuchnie urządzone w podobnej kolorystyce. Dodatkowo powiększy optycznie i rozjaśni pomieszczenie, co ma znaczenie przy małym metrażu.

Jeśli natomiast łączymy jadalnię z salonem, możemy wybrać dużą, bardzo pakowną witrynę SILKE w eleganckiej czerni. Zapewni ona miejsce nie tylko na jadalniane utensylia, ale również na przedmioty gromadzące się w pokoju dziennym. Szczególnie dobrze będzie prezentowała się w zestawieniu z innymi meblami z tej kolekcji.

Wystrój, który pobudza apetyt

Wysoka funkcjonalność mebli do jadalni to podstawa, ale nie można zapomnieć o odpowiednim wystroju. Podstawą jest dobór kolorów do wielkości pomieszczenia. Na małym metrażu lepiej postawić na jasne, żywe barwy, które powiększą przestrzeń optycznie. W jadalniach większych, szczególnie tych otwartych na salon, możemy zastosować ciemniejsze odcienie, a nawet czerń. Dodadzą one przytulności i nuty elegancji.

Apetyt pobudzą naturalne kolory i faktury. Postawmy więc na drewno i jego imitacje. Bardziej jaskrawe, ożywcze barwy możemy wprowadzić w dodatkach i ozdobach. Świetnym pomysłem będą też żywe rośliny. Zieleń świetnie wpływa na apetyt i nadaje aranżacji uroku.

Meble o fakturze drewna doskonale skomponują się z podłogą z desek lub paneli. Jeśli jednak koniecznie chcemy zastosować dywan czy wykładzinę, najlepiej wybrać te z krótkim włosiem — będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Poza kolorami pomyślmy też o formie mebli do jadalni. Takie stoły, jak S-26 czy DIANA 23 z ozdobnymi nogami warto zestawić z wyposażeniem o równie dekoracyjnej formie. Inne elementy z kolekcji DIANA czy eleganckiej serii Parys sprawdzą się idealnie.

Zadbajmy też o dodatki i dekoracje. Dobrane pod kolor półki będą świetnym miejscem na estetyczne bibeloty czy rodzinne zdjęcia. Pomogą one spersonalizować przestrzeń i stworzyć przytulny, miły dla oka kącik, w którym każdy posiłek będzie wyjątkowy.

Komentarze

Zostaw komentarz