Meble dla dzieci — jak urządzić estetyczny i funkcjonalny pokój dla dziewczynki?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 965
Meble dla dzieci — jak urządzić estetyczny i funkcjonalny pokój dla dziewczynki?

Meble dla dzieci powinny być dopasowane do wieku, zainteresowań i możliwości malucha. Muszą być nie tylko ładne i funkcjonalne, ale też bezpieczne. Aranżacja pokoju dla dziewczynki powinna wspierać rozwój i odpowiadać indywidualnemu poczuciu estetyki, ale musi też być praktyczna. Sprawdźmy więc, jakie meble dla dzieci będą odpowiednie do pokoju młodej damy.

Meble dla dzieci — o czym trzeba pamiętać przy ich wyborze?

Meble dla dzieci to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i bezpieczeństwa. Nie powinny to być po prostu zminiaturyzowane czy zinfantylizowane wersje mebli dla dorosłych. 

Odpowiednie meble dla dzieci powinny oferować funkcje dopasowane do możliwości maluchów na różnych etapach rozwojowych. Wyposażenie pokoju dla dziewczynek powinno więc, w miarę możliwości, “dorastać” razem z pociechą, służąc zarówno kilkulatce, jak i nastolatce.

Przy wyborze szafregałów czy komód dla dzieci ważny będzie więc odpowiedni układ elementów funkcjonalnych — półek, szuflad czy szafek. Powinien być on dopasowany do wzrostu dziecka, zapewniając łatwy dostęp do odpowiednich modułów.

W przypadku maluchów wyżej osadzone półki czy szafki posłużą rodzicom na te elementy, które powinny być poza zasięgiem małych rączek — środki pielęgnacyjne, drobne lub łatwe do zniszczenia zabawki, którymi dziecko może bawić się tylko pod nadzorem itp. W miarę dorastania i rozwoju samodzielności dziecko będzie sięgało do kolejnych przestrzeni. Wybór takich “dorastających” mebli dla dzieci to gwarancja ich długiego użytkowania i zachowania funkcjonalności w różnych okresach rozwojowych.

Meble dla dzieci muszą też być bezpieczne — wykonane z nietoksycznych materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych. Istotna jest też ich forma i solidność. Wiemy przecież, że maluchy lubią rzucać zabawkami czy wspinać się na meble. Mocna, stabilna konstrukcja i odporność na uszkodzenia mechaniczne to nie tylko większe bezpieczeństwo dziecka, ale też dłuższa żywotność wyposażenia.

Wybierając meble dla dziewczynki, warto więc zwrócić uwagę na solidność elementów konstrukcyjnych i ich łączeń. Ważne będą także mocne zawiasy szafek czy odpowiednie prowadnice szuflad, najlepiej z systemami chroniącymi przed przytrzaśnięciem paluszków.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo to nie wszystko. Istotna jest także estetyka aranżacji pokoju dla dziewczynki. Wybierając meble dla dzieci, nie należy jednak popadać w utarte schematy i stereotypy. Tu również powinniśmy stawiać na uniwersalny charakter wystroju. Popularne “pokoje dla księżniczek” — całe utrzymane w odcieniach różu — mogą ucieszyć kilkulatkę, ale nie muszą być atrakcyjne dla dziecka w wieku szkolnym.

Funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetyka to trzy kluczowe sprawy przy urządzaniu pokoju dla dziewczynek. Jednak nadrzędną zasadą powinien być uniwersalizm i dostosowanie wyposażenia oraz wystroju do zmieniających się potrzeb, możliwości i charakteru dziecka.

Funkcjonalne meble dla dziewczynek w różnym wieku

Meble dla dzieci należy dopasować nie tylko do wieku, ale także do potrzeb pociechy. Pokój malucha jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym — to zarówno sypialnia, jak i garderoba, miejsce zabaw czy nauki. Połączenie wielu funkcji sprawia, że na stosunkowo małej przestrzeni trzeba zapewnić miejsce do snu i wypoczynku, codziennych aktywności, jak i do przechowywania ubrań, zabawek czy przyborów szkolnych.

Idealne meble dla dzieci są więc wielofunkcyjne i pozwalają zagregować różne aspekty funkcjonalne w jednym miejscu. Szczególnie dobrze sprawdzają się meble systemowe. Pozwalają one na indywidualny dobór konkretnych elementów czy układów, co gwarantuje wysoką ergonomię, tak istotną w pokoju dziecka.

Meble systemowe to także możliwość łatwej reorganizacji aranżacji. Kolejne elementy można dostawiać lub modyfikować w miarę potrzeb, bez wymieniania całego zestawu wyposażenia. Pozwala to elastycznie dopasowywać umeblowanie do aktualnych potrzeb dziecka.

Sen i wypoczynek

Pokój dla dziewczynki to m.in. jej sypialnia. Wybór odpowiednich mebli do snu i wypoczynku jest sprawą istotną nie tylko ze względu na funkcjonalność pomieszczenia, ale wpływa też na zdrowie i komfort malucha.

Właściwie dobrane łóżko dziecięce powinno mieć wymiary odpowiednie zarówno dla przedszkolaka, jak i nastolatki. Jeśli rezygnujemy już z otoczonego barierkami łóżeczka dla niemowlaka lub kołyski, warto od razu postawić na pełnowymiarowe łóżko jednoosobowe.

Może to być klasyczny, prosty model, taki jak Luna czy Fjord lub młodzieżowy mebel systemowy z dodatkowymi funkcjami. Model Mobi 18 poza wygodnym miejscem do spania ma nie tylko praktyczną skrzynię na pościel, ale również półki idealne na zabawki, książki i inne drobiazgi.

Doskonałym pomysłem (i to nie tylko na małym metrażu) są łóżka piętrowe. Pozwalają na znaczną oszczędność miejsca, ale dają też dużo frajdy dzieciom. Warto zauważyć, że takie meble dla dzieci to nie tylko łóżka dwuosobowe, jak Mobi 19 z dodatkowymi półkami. To również pojedyncze łóżka z biurkiem oraz miejscem do przechowywania, takie jak Mobi 20 czy Mobi 21.

Wybierając łóżko dla dziecka, uwagę zwrócić trzeba nie tylko na samą konstrukcję mebla, ale również na odpowiednio dobrany materac i stelaż. Elementy te trzeba dopasować do wzrostu, wagi i preferencji malucha, aby zapewnić prawidłową postawę i zdrowy sen.

Miejsce do nauki

Kolejny a ważna strefa funkcjonalna w pokoju dziewczynki to miejsce do nauki. Jego kluczowym elementem jest oczywiście biurko wraz z dobrze dobranym krzesłem.

Biurko i krzesełko powinno być odpowiedniej wysokości, odpowiadającej wzrostowi dziecka. Dla przedszkolaków odpowiedniejszy może być niski stolik kawowy lub ława. Starszym dzieciom warto zapewnić już pełnoprawne biurko, najlepiej z miejscem do przechowywania przyborów szkolnych czy artystycznych.

Klasyka to biurko o prostej konstrukcji, takie jak Luna LN-03PO-09 czy Rita. Są to podstawowe modele z obszernymi blatami roboczymi i umieszczonymi pod nimi kontenerkami z drzwiczkami lub szufladami.

Większą funkcjonalność zapewnią modele z nadstawkami, takie jak Luna LN-04 z dodatkowym miejscem do przechowywania czy Luna LN-06 z lustrem. Ten ostatni model to idealny wybór do pokoju dziewczynki, będzie bowiem nie tylko miejscem nauki czy zabaw kreatywnych, ale również praktyczną toaletką.

Kącik zabaw

Pokój dla dziewczynki to także miejsce zabaw — samodzielnych, jak i w towarzystwie rodziców, rodzeństwa czy przyjaciół. Warto więc wyznaczyć odpowiednie ku temu miejsce i wybrać meble dla dzieci, które pomogą organizować spotkania z rówieśnikami.

Przyda się przede wszystkim stolik i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci. Stolik Mobi 16 to świetny wybór ze względu na kompaktowe rozmiary, estetyczny wygląd i dodatkowe podblatowe półki, idealne na pluszaki, książeczki i zabawki. Wysoką funkcjonalność zapewni też ława Luna z półką i szufladą. Zamiast typowego stolika lub ławy wykorzystać można też skrzynię Luna. To wielofunkcyjny mebel, który sprawdzi się jako blat do zabaw i gier, siedzisko oraz miejsce do przechowywania.

Estetyczne meble dla dziewczynki — jak stworzyć wymarzony pokój dla dziecka?

Urządzenie tematycznego pokoju dla dziewczynki — z postaciami z ulubionej bajki, w stylu księżniczki itp. — to pomysł dobry tylko z pozoru. Gusta i zainteresowania dzieci zmieniają się bowiem bardzo dynamicznie. To, co jednego dnia jest powodem radości i dumy, w przyszłym roku może już być zbyt infantylne i nieaktualne. Dlatego lepszym pomysłem jest wybór uniwersalnego wystroju i mebli dla dzieci. Jak zrobić to w sposób estetyczny?

Najlepszym wyborem będą meble z jednej kolekcji. Takie wyposażenie jest spójne. Wszystkie elementy do siebie pasują, utrzymane są w jednej palecie kolorystycznej, zgodnych ze sobą proporcjach i wzornictwie. Kolory mebli wykorzystajmy też na ścianach, tworząc barwną i pobudzającą, ale spójną aranżację.

Urządzając pokój dziewczynki, nie popadajmy w schematy i stereotypy. Zamiast wszechobecnego różu można postawić na bardziej uniwersalne, ale wciąż ciekawe odcienie szarości kolekcji Pok, niebieskie akcenty zestawu Tessa lub Planet czy słoneczną żółć mebli Mobi. Takie aranżacje pokoju dla dziewczynek będą wieloletnie i atrakcyjne zarówno dla przedszkolaków, jak i nastolatek.

Komentarze

Zostaw komentarz