Łóżko piętrowe dla dziecka — jak wybrać odpowiedni model?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 3515
Łóżko piętrowe dla dziecka — jak wybrać odpowiedni model?

Łóżko piętrowe dla dziecka to ciekawy i funkcjonalny sposób na aranżację pokoju na małym metrażu. Pozwala na oszczędność miejsca i lepsze wykorzystanie przestrzeni. Sprawdźmy więc, jak wybrać łóżko piętrowe dla dziecka oraz jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie.

Łóżko piętrowe dla dziecka — zalety i wady

Łóżko piętrowe dla dziecka wybierają przede wszystkim osoby, które chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pokojach dziecięcych na małym metrażu. To jednak dobre rozwiązanie także w dużych pomieszczeniach. Takie łóżko dziecięce często wybierają rodziny z dwójką dzieci, choć istnieją też modele piętrowe jednoosobowe.

Największą zaletą łóżka piętrowego dla dziecka jest oszczędność miejsca. Takie rozwiązanie z powodzeniem zastępuje dwa osobne meble. Zaoszczędzone miejsce wykorzystamy więc na inne sprzęty — szafękomodę czy biurko.

Funkcjonalność to jednak nie jedyna zaleta. Łóżka piętrowe dla dziecka są także atrakcją. Dzieci uwielbiają spać i bawić się na górnym poziomie. Jest to też ciekawe rozwiązanie estetyczne, które pomaga tworzyć unikatowy klimat pokoju dziecięcego.

Podstawową wadą łóżka piętrowego dla dziecka jest trudność wchodzenia na górę i obawy o bezpieczeństwo. Wspinanie się po drabince może być mało komfortowe w nocy i to nie tylko dla dziecka śpiącego na wyższym poziomie, ale też dla tego na dole. W dodatku wiele osób obawia się o to, że maluch mógłby spaść czy to z drabinki, czy z samego łóżka.

Z tego powodu łóżko piętrowe dla dziecka polecane jest wyłącznie dla maluchów w odpowiednim wieku, które mają już na tyle rozwinięte zdolności ruchowe, że nie ma obaw o ich sprawność i bezpieczeństwo. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia na górnym poziomie — sprawdzą się po prostu barierki, które nie pozwolą spaść z górnego poziomu. Widzimy je np. w modelu Tom. Sama drabina powinna mieć wygodne uchwyty i odpowiednio szerokie stopnie rozstawione dosyć gęsto, aby dziecko mogło się bez trudu wspinać.

Typy łóżek piętrowych dla dzieci

Łóżka piętrowe dla dzieci kojarzą się przede wszystkim z klasycznymi modelami dwuosobowymi. Materace umieszczone są w tym przypadku na dwóch poziomach. Dolny będzie odpowiedni dla malucha, nawet roczniaka. Górny z kolei wykorzysta starsze dziecko i to już kilkuletnie, które będzie na tyle sprawne, by bez problemu korzystać z drabinki.

Jednak łóżka piętrowe dla dziecka to także modele jednoosobowe. Materac znajduje się tu na poziomie górnym, a na dole jest albo wolna przestrzeń, albo zintegrowane meble systemowe. Najczęściej na dolnym poziomie zorganizowane jest miejsce do nauki lub zabawy. Takie meble dla dzieci mają więc biurko czy miejsce do przechowywania — półki, szafki i szuflady na poziomie dolnym.

Tego rodzaju meble systemowe to znaczna oszczędność miejsca. Dolny poziom jest dobrze zorganizowany i przemyślany pod względem funkcjonalności i ergonomii. To idealny wybór na małe metraże, ale nie tylko. Nawet w dużych pokojach dziecięcych warto przecież zadbać o to, by jak najwięcej miejsca zostawić na zabawę.

W przypadku łóżka piętrowego dla dziecka, które na dole nie ma zintegrowanych mebli, przestrzeń tę musimy zorganizować sami. Nie jest to jednak trudne. Miejsca wystarczy, by wstawić tu niewielkie biurko, np. model StoryQubic lub Memone czy małą komodę dla dzieci, taką jak IwaSigma albo Planet. Tę przestrzeń można też pozostawić pustą. Jeśli pod łóżkiem umieścimy dywan, stworzymy tu doskonały kącik zabaw.

O czym pamiętać, wybierając łóżko piętrowe dla dziecka?

Łóżko piętrowe dla dziecka musi być funkcjonalne, wygodne, estetyczne i bezpieczne. Przy jego wyborze trzeba więc pamiętać o kilku kwestiach.

W pierwszej kolejności warto pomyśleć o przeznaczeniu mebla. Czy ma to być mebel dla dziecka, a może łóżko młodzieżowe? Czy będzie na nim spało jedno, czy dwoje dzieci? Czy ma pełnić wyłącznie funkcję miejsca snu, czy chcemy mebel systemowy z dodatkowymi opcjami? Te kwestie wpływają na wybór odpowiedniego typu, wymiarów czy wzornictwa.

Ważna jest też konstrukcja ramy. Łóżko piętrowe dla dziecka musi być stabilne, solidne i bezpieczne. Górny poziom powinien być zabezpieczony barierkami, a drabinka odpowiednio dopasowana do wieku i wzrostu dziecka. Uwagę warto zwrócić nie tylko na materiały, ale również na łączenia elementów konstrukcyjnych. Muszą one być mocne, odporne na obciążenia i naprężenia. Szczególnie mniejsze dzieci będą bowiem na łóżku nie tylko spały, ale też bawiły się, trzęsły nim czy skakały po materacu.

Kwestie konstrukcyjne to także wymiary. Łóżko piętrowe dla dziecka powinno mieć nie tylko odpowiednią szerokość i długość. Ważny jest też wybór prawidłowej wysokości. Powinna ona być dopasowana do wysokości sufitu w pokoju dziecięcym. W kamienicach z wysokim stropem można sobie pozwolić na większe modele niż w bloku, gdzie sufit jest niższy.

Liczy się też odległość między poziomami. W przypadku łóżek dwuosobowych między dolnym i górnym poziomem (a także górą i sufitem) powinno być 90-100 cm przestrzeni. Jeśli jednak chcemy systemowe łóżko jednoosobowe, gdzie dolny poziom ma służyć nauce lub zabawie, wysokość trzeba dobierać indywidualnie do wzrostu pociechy. Chodzi po prostu o to, by dziecko swobodnie mieściło się na dolnym poziomie, mogło wygodnie siedzieć przy biurku czy bawić się na podłodze.

Sam materac to kolejna ważna kwestia. Powinna istnieć możliwość wyboru jego twardości i konstrukcji. Te aspekty należy bowiem dopasować indywidualnie do wagi i budowy ciała dziecka. To bardzo ważne nie tylko ze względu na komfort, ale również zdrowie pociechy.

Komentarze

Zostaw komentarz