Jakie krzesła są teraz modne? Przegląd aktualnych trendów

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 2193
Jakie krzesła są teraz modne? Przegląd aktualnych trendów

Krzesła są ważnym elementem funkcjonalnym, ale odgrywają też znaczącą rolę w wystroju wnętrza. Muszą zatem być nie tylko wygodne, ale też estetyczne, a estetyka zależy od aktualnych trendów. Sprawdź więc, jakie krzesła są teraz modne i jak je wybrać.

Minimalistyczne krzesła odchodzą do lamusa

Zacznijmy od tego, co już nieaktualne. W ostatnich latach rekordy popularności biły aranżacje minimalistyczne w różnej odsłonie — nie tylko typowo minimalistycznej, ale też loftowej czy skandynawskiej.

Mieliśmy więc modę na surowe materiały — np. beton — jasne, jednolite barwy — z przewagą bieli i lekkich beżów — oraz proste wzornictwo. Ten trend nie ominął też krzeseł. Popularne były meble o bardzo prostej konstrukcji, pozbawione zdobień, tłoczeń, dekoracyjnych nóżek czy oparć, a często też tapicerki.

Obecnie widzimy wyraźną zmianę. Surowość i ascetyzm już się przejadły. Miejsce industrializmu i minimalistycznej prostoty zajmują nawiązania do natury, wesołe barwy i energetyczne wzornictwo.

Do łask wracają wybujałe formy, żywe kolory, a nawet nieco pstrokate desenie. W modzie wciąż jest elegancja i pewna gracja prostych form, ale wzbogacona o wizualne dodatki, które nadają meblom charakteru.

Widzimy więc wschodzącą modę na krzesła designerskie, kolorowe i tapicerowane. Do łask wracają też klasyczne rozwiązania — np. drewniane, ażurowe oparcia z tapicerowanymi elementami.

Krzesła tapicerowane — najmodniejszy trend tego i nadchodzącego roku

Przewiduje się, że w nadchodzącym roku (a pewnie i w kolejnych latach) najmodniejsze będą krzesła tapicerowane. Aktualne trendy naturalistyczne i ekologiczne dyktują też rodzaj materiałów. Na topie są przede wszystkim materiały roślinnego pochodzenia — tak konstrukcyjne (głównie drewno), jak i obiciowe. Modne jest podkreślenie ich faktury — rysunku drewna oraz różnych splotów tkanin bawełnianych, lnianych itp.

Za tapicerowanymi krzesłami przemawia kilka kluczowych zalet. Takie meble łatwo dopasować do aranżacji, są też przyjemne w dotyku i wygodne. Pomagają także tworzyć przytulną atmosferę, daleko odbiegającą od dominującego do niedawna ascetycznego minimalizmu.

Krzesła tapicerowane mogą mieć w zasadzie dowolną barwę i deseń. Tapicerka pozwala więc dużo łatwiej dostosować kolor i wzór do aranżacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takie krzesło obić kwiecistym materiałem, który wpisze się w stylistykę rustykalną (np. krzesło K-30). Równie łatwo znaleźć elegancki, wytworny materiał do wystroju glamour (np. krzesło Baron).

Wygoda to kolejny atut krzeseł tapicerowanych. Miękkie wypełnienia i przyjemne w dotyku materiały obiciowe sprawiają, że siedzenie jest czystą przyjemnością. Na takich krzesłach można spędzić wiele godzin — biesiadując, pracując czy po prostu wypoczywając — bez obaw o dyskomfort. Warto oczywiście wybrać krzesła tapicerowane materiałami wysokiej jakości — dłużej zachowają doskonały wygląd.

Popularność tapicerowanych krzeseł wynika też z faktu, że są wyraźnym przełamaniem stylistyki minimalistycznej. Miękkie, przyjemne tkaniny obiciowe dają poczucie ciepła i przytulności, której tak brakowało w wielu współczesnych aranżacjach. To doskonała odtrutka na surowość i ascetyzm, które do niedawna królowały we wnętrzach. Wystarczy rzut oka np. na krzesło R-02K-63 czy klasyczny model B-7, by poczuć komfort, miękkość i przyjemną atmosferę.

Warto zauważyć, że krzesła tapicerowane to cała gama form i konstrukcji dostosowanych do różnych wnętrz. Wcale nie musimy całkowicie rezygnować z niewątpliwego uroku przejrzystych, czystych form minimalistycznych. Osoby, którym taka estetyka pasuje, mogą postawić na tapicerowane krzesła o eleganckiej i prostej budowie. Na myśl przychodzą m.in. modele B-1 czy B-10 z obitymi, miękkimi siedziskami, ale również biała wersja krzesła CH-3 z siedziskiem i oparciem pokrytym ekoskórą.

Są też klasyczne krzesła tapicerowane, takie jak B-14D-3 lub K-37. Wybrać można również formy dekoracyjne, idealne do wnętrz stylizowanych — prowansalskie N-10 z ażurowym oparciem, eleganckie K-61 w ciemnych barwach czy niebanalne krzesło fotelowe A-17.

Odważne, kolorowe krzesła do kuchni, jadalni i salonu

Modne stają się też krzesła kolorowe. Znów widzimy tu odejście od minimalistycznej monotonii i stonowania barw. Biele i beże co prawda nie znikają zupełnie, ale ich znaczenie zdecydowanie się zmniejsza.

Nie oznacza to wcale, że modne będą tylko wyjątkowo odważne, jaskrawe i przesadzone barwy. To prawda, że zyskują one na znaczeniu, ale spokojnie można postawić na klasyczną elegancję burgundu, grafitu, granatu czy butelkowej zieleni.

Dużą popularnością cieszą się obecnie właśnie burgundowe krzesła do salonu. Pomagają one w budowaniu eleganckiego wnętrza. Tworzą wrażenie ekskluzywności, ale i ciepła. Takie krzesła doskonale komponują się z meblami drewnianymi. Świetnie uzupełnią masywne stoły, dekoracyjne komody czy eleganckie witryny. Są więc dobrym wyborem do wnętrz klasycznych i stylizowanych. Najlepiej wybierać modele o jednolitym wybarwieniu. Nie odciągną one uwagi od ozdobnych elementów aranżacji, ale świetnie ją dopełnią.

Z kolei modne krzesła do kuchni coraz częściej występują w kolorach mocno wyróżniających się. Kuchenny stół i krzesła stają się centralnym elementem aranżacji pomieszczenia. Ich wyeksponowanie pomaga odciągnąć uwagę od kuchennego bałaganu i zmienia kuchnię z typowo funkcjonalnego, roboczego pomieszczenia w przytulne miejsce “do posiedzenia”.

Można tu poszaleć z odważnymi barwami i deseniami. Krzesła mają się rzucać w oczy, mogą być jaskrawe, wielobarwne i pstrokate. Coraz wyraźniejsza jest też tendencja do eksperymentowania z różnymi krzesłami przy jednym stole i to nie tylko w kuchni, ale i w jadalni czy salonie. Takie aranżacje zaskakują, zadziwiają i naprawdę zachwycają pomysłowością.

Wybierając odpowiednie krzesła do jadalni czy do kuchni, nie zapomnij o funkcjonalności. Powinny być lekkie, mobilne, łatwe do odsunięcia i przysunięcia do stołu. Istotną cechą będzie też łatwość ich czyszczenia. Zależy to oczywiście w bardzo dużym stopniu od rodzaju tapicerki. Z materiałów puszystych i “włochatych” trudniej będzie usunąć plamy, których powstawanie jest nieuniknione tam, gdzie jemy. Dobrze więc sprawdzą się gładkie tapicerki — nie tylko skóra czy ekoskóra, ale również tekstylia roślinne o gęstym i prostym splocie.

Komentarze

Zostaw komentarz