Jak wybrać stół do salonu, gdzie go ustawić i na co zwrócić uwagę?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 344
Jak wybrać stół do salonu, gdzie go ustawić i na co zwrócić uwagę?

Stół do salonu to mebel, który pełni kilka istotnych funkcji. Zazwyczaj służy jako stół jadalniany, ale jest też miejscem przyjmowania gości i spędzania wolnego czasu z rodziną. Sprawdź więc, jak wybrać odpowiedni stół do salonu i gdzie najlepiej go ustawić.

Czemu służy stół w salonie?

Stół do salonu bezsprzecznie jest meblem wielofunkcyjnym, dającym wiele możliwości wykorzystania. To właśnie stół sprawia, że salon staje się dobrym miejscem spotkań, spożywania posiłków, a nawet pracy i zabawy.

Odpowiedni stół do salonu z powodzeniem zastępuje mebel jadalniany. Służy więc do spożywania posiłków. Brzmi banalnie, ale wcale tak nie jest. Stół do salonu wykorzystasz bowiem zarówno podczas codziennych posiłków z domownikami, jak i przy specjalnych okazjach — spotkaniach z przyjaciółmi, odwiedzinach rodziny itp. Jest to zatem miejsce spotkań, a więc prawdziwe serce domu.

Stół w salonie pozwala na wspólne biesiadowanie, ale na tym nie kończą się jego funkcje. Obszerny blat jest też idealny do gier i zabaw — z dziećmi, partnerem czy znajomymi. Zagrasz tu w planszówki lub urządzisz wieczór pokerowy przy przekąskach i kieliszku czegoś mocniejszego.

Stół do salonu wykorzystasz również jako biurko. To świetnie miejsce, by zrobić porządek w papierach lub popracować z laptopem czy po prostu poprzeglądać internet. Przy stole do salonu pomożesz też dzieciom w odrabianiu lekcji i nauce. Tutaj również maluchy mogą rozwijać zdolności artystyczne pod okiem i przy aprobacie rodziców. Blat stołu do salonu jest przecież idealnym miejscem do rysowania, malowania, wycinania, klejenia itp.

Odpowiedni stół do małego i dużego salonu

Wybierając stół do salonu, pomyśleć musisz przede wszystkim o jego wymiarach i dopasowaniu do metrażu Twojego wnętrza. Wielkość blatu bezpośrednio przekłada się na funkcjonalność mebla, ale to nie oznacza, że zawsze trzeba wybierać największy model.

Oczywiście do dużego salonu dobrze pasują duże stoły. Jeśli więc masz na to przestrzeń, możesz wybrać stół dla 8, 10, a nawet 12 osób. Spokojnie pomieścisz przy nim całą rodzinę czy grono przyjaciół.

W dużym salonie nie musisz też zwracać tak bacznej uwagi na formę. W zależności od aranżacji możesz wybrać zarówno stoły klasyczne o masywniejszej, bardziej dekoracyjnej budowie, jak i stoły industrialne czy minimalistyczne o prostej konstrukcji pozbawionej ozdobnych detali.

Stoły do dużego salonu dają więc dużą swobodę wyboru zarówno pod względem wzornictwa, jak i wielkości. W przypadku małych salonów wybór odpowiedniego stołu jest trudniejszy.

Przede wszystkim do małego pomieszczenia trudno będzie zmieścić mebel dla 8 czy 10 osób. Warto jednak wygospodarować miejsce na stół dla 6 osób, a bezwzględnie muszą się przy nim zmieścić 4. Warto tu zauważyć, że w małym salonie sprawdzą się nie tylko stoły prostokątne. Jeśli zdecydujesz się na model 4-osobowy, pod uwagę możesz brać również stoły kwadratowe i okrągłe. Pamiętaj jednak, że stoły okrągłe są najmniej ustawne i wymagają nieco więcej miejsca od kwadratowych, nawet jeśli mieszczą tyle samo osób.

Forma stołu do salonu o małej powierzchni też powinna być starannie dobrana. Najlepiej pasują tu nowoczesne stoły o minimalistycznej konstrukcji. Prosta budowa, ograniczenie tłoczeń, rzeźbień i innych dekoracyjnych elementów sprawiają, że mebel jest “lżejszy”. Nie przytłoczy więc wnętrza i nie zmniejszy go optycznie. Oczywiście trzeba pamiętać, że stoły i krzesła są ze sobą nierozłącznie powiązane. Forma jednych i drugich musi być ze sobą zgodna. Do lekkiego stołu najlepiej zatem wybrać równie lekkie krzesła.

Zwróć uwagę na materiały, budowę i funkcje stołu do salonu

Gabaryty to nie jedyne kryterium wyboru stołu do salonu. Wspomnieliśmy już nieco o formie, wzornictwie i wyglądzie, ale ten temat warto rozwinąć.

Wybierając stół do salonu, pamiętaj, że to pomieszczenie reprezentacyjne, a sam mebel jest jego sercem. Będziesz tu przyjmować gości, więc warto zadbać o wysoką jakość i dobrą prezencję stołu. Na początek pomyśl o materiałach.

Klasyka to rzecz jasna stoły drewniane. Doskonale się prezentują, są trwałe, odporne na uszkodzenia i różne niekorzystne warunki. Idealnie pasują zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych. Są więc uniwersalne, solidne i po prostu piękne.

Alternatywą mogą być stoły fornirowane Pozwalają zachować atuty drewna — przede wszystkim jego niepowtarzalny wygląd — przy zmniejszeniu wagi, a także ceny mebla. Wysokiej jakości forniry gwarantują też dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy wysokie temperatury.

W ostatnich latach rekordy popularności biją stoły metalowe, szczególnie w aranżacjach loftowych, ale również w innych nowoczesnych stylach wystroju. Nazwa jest tu nieco myląca. W takich stołach metalowe są podstawy — nogi czy płozy — blat może być drewniany, fornirowany lub dowolny inny. Wybierając taki mebel, trzeba więc sprawdzić zarówno jakość metalowej podstawy, jak i blatu.

Kolejna ważna sprawa to funkcjonalność mebla. Wydaje się, że stół do salonu to prosta konstrukcja — blat osadzony na czterech nogach (lub innej podstawie). Okazuje się jednak, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Przede wszystkim dostępne są stoły nierozkładane i rozkładane. Te pierwsze mają stałą wielkość i formę. Są dobrym wyborem tam, gdzie wiadomo dokładnie, ile miejsc potrzeba.

Znacznie większą funkcjonalność i elastyczność oferują stoły rozkładane. Wyposażone są one w różne systemy pozwalające na zwiększenie powierzchni blatu. Mogą to być dostawki wysuwane po obu stronach blatu lub moduły dokładane w środek. Niezależnie od technologii, ich istotą jest możliwość stworzenia dodatkowych miejsc w razie potrzeby. Stoły rozkładane są więc doskonałym wyborem dla osób, które od czasu do czasu chcą przyjąć większe grono gości, ale na co dzień zależy im na zaoszczędzeniu miejsca.

Jak i gdzie ustawić stół w salonie?

Stół do salonu należy nie tylko odpowiednio dopasować do potrzeb domowników, przestrzeni i wystroju. Trzeba go także właściwie ustawić.

Stół do salonu najczęściej staje w nieformalnie wydzielonej strefie. Wizualnie jest to miejsce nieco odseparowane od strefy wypoczynku, w której staje sofa, stolik kawowy i szafka RTV. Takie wydzielenie tworzy się innym kolorem, fakturą czy wzorem zastosowanymi na ścianach lub podłodze. Prostym sposobem jest położenie pod stołem dywanu.

W mieszkaniach z otwartą kuchnią strefa “stołowa” zazwyczaj znajduje się między kuchenną i wypoczynkową, ale nie jest to regułą. Ważniejsze jest, aby stół do salonu znajdował się w miejscu dobrze oświetlonym. Przeważnie stawia się go więc pod oknem, a jeśli jest taka możliwość, w przeszklonych wykuszach.

Ustawiając stół do salonu, nie zapomnij o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni do poruszania się wokół mebla. Między blatem a ścianą lub innymi meblami należy zachować 75-100 cm odstępu. Pozwoli to na swobodne odsunięcie krzesła, by usiąść lub wstać, jak i na poruszanie się za plecami siedzących biesiadników.

Właściwie dobrany i ustawiony stół do salonu będzie jego ozdobą. Stanie się przytulnym, wygodnym i funkcjonalnym miejscem spotkań i codziennych aktywności — prawdziwym sercem domu.

Komentarze

Zostaw komentarz