Jak urządzić wygodną i estetyczną strefę relaksu w salonie?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1215
Jak urządzić wygodną i estetyczną strefę relaksu w salonie?

Salon stanowi centrum życia w każdym domu. To miejsce odpoczynku, rozrywki i spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi. Tutaj spędzamy czas po pracy, rozmawiamy z domownikami i przyjmujemy gości. Odpowiednio urządzona strefa relaksu jest wygodna, funkcjonalna i reprezentacyjna. Aby ją stworzyć, należy przede wszystkim dobrać odpowiednie meble do salonu. W tym artykule podpowiemy, jak to zrobić.

Funkcjonalne meble do salonu

Funkcjonalność mebli do salonu to podstawa. Powinny one zaspokajać podstawowe potrzeby, być komfortowe, ergonomiczne i zapewniające odpowiednie miejsce do przechowywania niezbędnych przedmiotów czy organizacji sprzętu audiowizualnego. Niezwykle istotny jest też aspekt reprezentacyjny. Dobra aranżacja salonu musi odzwierciedlać charaktery domowników, ich gust i styl życia, a jednocześnie cieszyć oko mieszkańców i ich gości.

Klasyczna strefa relaksu w salonie obejmuje wygodne miejsce do siedzenia — sofę, fotele lub narożnik, stolik kawowy oraz szafkę RTV pod telewizor i inne sprzęty audiowizualne — kino domowe, konsolę, radio itp.

Do tego podstawowego zestawu dołączyć można meble do przechowywania, takie jak regały na książki i dekoracyjne bibeloty, eleganckie komody czy pojemne i praktyczne meblościanki, które często zawierają również szafki RTV. Uzupełnieniem wyposażenia w salonie mogą być wiszące półki, które pełnią funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Doskonale sprawdzają się np. do wyeksponowania rodzinnych fotografii, pamiątek czy dekoracji.

Kluczem jest dobranie mebli do salonu odpowiednio do indywidualnych potrzeb i preferencji domowników, a także warunków mieszkaniowych i dostępnej przestrzeni. Przemyśleć trzeba między innymi ilość miejsc siedzących w strefie relaksu, wielkość, pojemność i układ funkcjonalny mebli do przechowywania czy funkcjonalność szafki RTV zależną od tego, jaki sprzęt chcemy na niej umieścić.



Urządzamy strefę relaksu

Urządzanie strefy relaksu w salonie warto zacząć od analizy własnych potrzeb i dostępnej przestrzeni. Jeżeli np. chcemy umieścić tu rozbudowany zestaw kina domowego i centrum rozrywki, nie wystarczy nam prosta, mała szafka pod telewizor. Musimy zapewnić sobie miejsce również na dekoder satelitarny, odtwarzacze video i audio czy konsolę do gier wraz z całym osprzętem — pilotami, kontrolerami i innymi akcesoriami. Przyda się też miejsce na kolekcję filmów i muzyki.

Odpowiednią funkcjonalność zapewnią duże szafki RTV z obszernym blatem, otwartymi półkami i przestrzeniami zamkniętymi w postaci szafek z drzwiczkami czy wysuwanych szuflad. Uwagę zwraca między innymi klasyczny model Sonoma, ozdobna Diana, nowoczesna szafka Macro czy minimalistyczna, pozbawiona uchwytów szafka Silke.

Jeśli mamy tego sprzętu mniej i zależy nam na oszczędności miejsca, świetnie sprawdzą się bardziej kompaktowe modele, np. Nyte z półką lub bez niej, funkcjonalna i minimalistyczna szafka Madison z dużą szufladą lub bardzo nowoczesny, wyposażony w podświetlenie LED model Togo.

Wybierając szafkę RTV, pod uwagę należy wziąć również jej wysokość. Pod telewizor stojący lepiej wybrać mebel wyższy, aby ekran był na poziomie wzroku. Do telewizora wiszącego możemy dobrać szafkę niską, dzięki której zyskamy iluzję większej przestronności pomieszczenia.

W strefie relaksu nie może też zabraknąć praktycznego stolika kawowego. Przyda się nie tylko, by postawić na nim kubek z napojem czy ulubione przekąski. Wersje z szufladą, takie jak Widin, Kattegat, Fegen czy Rejuvenation pozwolą schować piloty do sprzętu audio i video, baterie do tych pilotów i wiele innych przydatnych drobiazgów.

Funkcjonalność stolika kawowego zwiększy też blat dolny, taki jak w modelach Sonia, Venus, Siri lub Falun. Dzięki niemu zawsze będziemy mieli pod ręką ulubione czasopisma, książki, gry planszowe i inne często używane przedmioty.

Wysokość ławy czy stolika kawowego dobrze jest dobrać do wysokości siedzisk, aby zapewnić sobie maksymalny komfort.

Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem wyposażenia w strefie relaksu są meble wypoczynkowe, takie jak sofa, fotele czy narożnik. Ich wybór zależy w dużej mierze od osobistych preferencji. Pamiętajmy jedynie, by gabaryty tych mebli dopasować do wielkości pomieszczenia, a ich styl i kolorystykę do całościowej aranżacji.

Stylowe meble do salonu — jak dobrać je do aranżacji?

Podstawową zasadą w aranżowaniu wnętrz jest dopasowanie rozmiarów, proporcji, kolorystyki i faktur do metrażu. Małe pomieszczenia staramy się powiększyć optycznie przez wybór mebli o lekkiej konstrukcji, jasnych barwach i delikatnej fakturze.

W małych salonach świetnie sprawdzą się więc meble ze skandynawskiej kolekcji Fjord, minimalistycznej Nyte czy nowoczesnej, wykończonej na połysk serii Tulsa.

Z kolei na dużych przestrzeniach możemy postawić na meble do salonu o cięższej konstrukcji, bardziej wybujałej formie i ciemniejszych barwach. Sprawdzą się np. masywne formy kolekcji Siri, połączenie barwy ciemnego i jasnego jesionu w serii Iness, czarna wersja mebli Silke, a także charakterystyczna, mocna faktura drewna w kolekcji Amy.

Spójny wystrój zapewni wybór mebli do salonu z jednej kolekcji, ale nie zawsze trzeba to robić. Indywidualnie dobrane elementy wyposażenia mogą złożyć się w ciekawą i estetyczną całość, jeśli zadbamy o odpowiednie zestawienie form, kolorów i faktur.

Podejścia mogą być dwa — dopasowanie na zasadzie podobieństwa lub kontrastowe zestawienie przeciwieństw. Pierwsza opcja jest łatwiejsza i trudniej popełnić tu błąd. W przypadku kontrastów trzeba natomiast bardziej uważać, aby nie przesadzić, ale efekty mogą być znacznie ciekawsze.

Komodę Amy w wersji canyon white pine możemy więc z powodzeniem zestawić ze stolikami kawowymi Double w kolorze bielonej sosny, a loftowe meble z systemu Advanced z nowoczesną, intrygującą formą szafki RTV Bota.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że salon powinien odzwierciedlać indywidualne charaktery, estetykę i styl życia domowników. Dlatego, mając nasze rady na uwadze, warto zaufać własnej intuicji i osobistemu poczuciu piękna, aby stworzyć miejsce, w którym będziemy z radością spędzali czas i po prostu dobrze się czuli.

Komentarze

Zostaw komentarz