Jak urządzić sypialnię w stylu kolonialnym?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 802
Jak urządzić sypialnię w stylu kolonialnym?

Sypialnia w stylu kolonialnym to doskonały sposób na wprowadzenie do mieszkania orientalnej, niebanalnej nuty przy zachowaniu wysokiej elegancji. Sprawdź, jak urządzić sypialnię w stylu kolonialnym, czym charakteryzuje się ten styl i jakie meble oraz dodatki do niego pasują.

Charakterystyka stylu kolonialnego

Styl kolonialny wywodzi się, oczywiście, z czasów kolonialnych, a więc z okresów zamorskich podbojów Hiszpanii, Portugalii, Holandii a przede wszystkim Wielkiej Brytanii. Źródeł kolonialnego stylu we wnętrzach należy zatem szukać w koloniach tych państw z ubiegłych wieków.

Ponieważ styl kolonialny odnosi się do różnych okresów historycznych i wpływów rozmaitych kultur, trudno jest wskazać jego konkretne, stałe i niezmienne cechy. Naczelną zasadą jest jednak wyraźny wpływ inspiracji orientalnych. Pojawiają się tu zatem motywy afrykańskie, azjatyckie, czy rdzennie amerykańskie. Łączą się one z wpływami europejskimi, co daje wyjątkowo interesujące i wciąż świeże efekty.

W stylu kolonialnym spotykamy zatem formy europejskie (w dużej mierze z wieku XIX, ale też z okresów wcześniejszych), ale wykonane z materiałów egzotycznych lub zdobione motywami orientalnymi. Bardzo charakterystyczne są np. meble kolonialne o masywnej konstrukcji, wysokiej trwałości i jakości, zrobione z mahoniu, hebanu, palisandru i innych orientalnych gatunków drewna.

Typowe dla stylu orientalnego są też głębokie, ciemne barwy. Są to m.in. naturalne kolory wspomnianego już drewna egzotycznego, ale również dodatki w odcieniach kawy i czekolady. Ciemne barwy łamane są lekkimi beżami, bielą i zielenią. Pojawiają się też akcenty granatów i purpury, a także złota.

Charakter aranżacji kolonialnych jest wyraźnie elegancki, ale nie pretensjonalny. Orientalne, ludowe akcenty skutecznie wprowadzają familiarny, lekki klimat. Dzięki temu wnętrza te z jednej strony są mocne i wyraziste, mają wyraźne korzenie europejskie, a jednocześnie kojarzą się z podróżami, otwartością na inne kultury i świeżością, którą daje egzotyka.

Meble kolonialne — co je wyróżnia?

Wspomnieliśmy już, że meble kolonialne to często bardzo masywne, bogato zdobione formy. Nie powinno to dziwić, poniewaz w czasach kolonialnych w Europie dominowały dekoracyjne style wystroju. Meble te inspirowane są więc elementami wiktoriańskimi czy paryskimi.

Jednocześnie bije od nich wyraźna egzotyka wynikająca przede wszystkim z wykorzystania pozaeuropejskich materiałów, ale również z etnicznych naleciałości we wzornictwie. 

Pierwsze meble kolonialne były po prostu próbami odtworzenia europejskiego wzornictwa. Wykorzystywano do tego jednak materiały dostępne w koloniach (a dla nas egzotyczne), ale również pracę tubylców, którzy przemycili własne rozwiązania techniczne i estetyczne. Tak powstał ciekawy mariaż europejskiej formy, funkcjonalności i solidności z orientalnymi materiałami i estetyką.

Z Europy przywieziono więc zamiłowanie do masywnych, monumentalnych konstrukcji z cokołami, gzymsami, tłoczeniami, intarsjami i rzeźbieniami. W koloniach natomiast dodano rdzenne surowce, rzemiosło i elementy zdobnicze.

Łóżko w stylu kolonialnym

Myśląc o współczesnych meblach kolonialnych, na myśl przychodzą przede wszystkim łóżka. Kolonialne łóżka cieszą się zresztą dużą popularnością nie tylko w tym konkretnym stylu aranżacyjnym.

To meble bardzo solidne, o masywnej konstrukcji, często z zabudowanym dołem, a więc bez wyraźnych nóg. Rama ma tu zatem formę solidnej skrzyni osadzonej mocno na podłodze. Nie są to jednak łóżka niskie. Materac podniesiony jest dosyć wysoko, co dodatkowo dodaje masywności.

Łóżka kolonialne to często również masywne zagłówki, czasem tapicerowane. Zazwyczaj zagłówki są wysokie i pełne, a nie ażurowe, jak np. w modelach prowansalskich.

Łóżka kolonialne powinny być utrzymane w ciemnych barwach. Oczywiście najlepiej sprawdzają się oryginały z hebanu, mahoniu i innych egzotycznych gatunków drewna. Jednak nowoczesne imitacje tych surowców też prezentują się doskonale, a są zdecydowanie tańsze. Kolonialne łóżka tapicerowane klasycznie obijało się ciemną skórą naturalną. Współcześnie stosuje się również różne materiały syntetyczne i ekoskóry — też w ciemnych barwach.

Dobre przykłady nowoczesnych łóżek kolonialnych to modele Beta i Galaxy. Widzimy w nich charakterystyczną, masywną formę i ciemne barwy. Są to jednocześnie łóżka dobrze dostosowane do współczesnych trendów — wzornictwo nie jest przesadne, nie ma nadmiaru zdobień i elementów czysto dekoracyjnych. To dobry wybór do nowoczesnych sypialni w stylu kolonialnym, ale także do innych rodzajów wystroju.

Szafa, komoda i pozostałe meble do sypialni w stylu kolonialnym

Sypialnia w stylu kolonialnym to oczywiście nie tylko dobrze dobrane łóżko, ale również pozostałe meble. Kolonialne szafyregały czy komody wyróżniają się masywnością i monumentalizmem.

Doskonale pasują tu grube ściany mebli, wysokie korpusy okalane gzymsami i cokołami i oczywiście szlachetne barwy. Współczesne wydanie takich mebli do sypialni w stylu kolonialnym prezentuje np. kolekcja Mezo. W otoczeniu orientalnych dodatków meble z tego zestawu doskonale wpiszą się w kolonialny klimat.

Świetnym wyborem będzie też kolekcja Beta lub kolekcja Galaxy. Obie wyróżniają się mocnymi, masywnymi formami i adekwatną do stylu kolonialnego kolorystyką. Są to meble masywne, z nisko osadzonymi korpusami. Jednocześnie mają nienachalne, niemal minimalistyczne wzornictwo. Pozbawione są tłoczeń, rzeźbień i innych elementów dekoracyjnych. Choć może się to wydawać niezgodne z klasycznymi trendami kolonialnymi, doskonale pasuje do współczesnych aranżacji w tym stylu.

Trzeba bowiem pamiętać, że sypialnia w stylu kolonialnym to nie muzeum. Nie chodzi o to, by odtwarzać XIX-wieczne wyposażenie, a o to, by przywołać kolonialnego ducha do współczesności. Wspomniane meble do sypialni robią to doskonale, łącząc to, co najlepsze w nowoczesnym wzornictwie z tym, co charakterystyczne dla stylu kolonialnego.

Dodatki do sypialni w stylu kolonialnym

Sypialnia w stylu kolonialnym nie może się obyć bez odpowiednich dodatków. Są to przede wszystkim elementy etniczne, najlepiej z jednego nurtu. Tworząc sypialnię w stylu kolonialnym, warto więc zdecydować, czy wprowadzimy do niej akcenty afrykańskie, azjatyckie, czy może rdzennie amerykańskie. Wybór konkretnej estetyki pomoże zachować spójność całej aranżacji.

Szukając odpowiednich dodatków, warto oczywiście sięgać po autentyczne wyroby z konkretnych regionów. Imitacje z sieciówek raczej się tutaj nie sprawdzają, bo brakuje im autentyczności.

Poza elementami etnicznymi w aranżacjach kolonialnych doskonale wyglądają wszelkie elementy kojarzące się z pionierstwem, odkryciami geograficznymi i podróżami (szczególnie morskimi). Na ścianie zawisnąć może reprodukcja XIX-wiecznej mapy, do przechowywania wykorzystać można kufry czy skrzynie, jako dekorację ustawić stylizowany globus, sekstans czy antyczną busolę.

Wszystko zależy więc od tego, jaki kierunek obierzemy, urządzając sypialnię w stylu kolonialnym. Niezależnie jednak od wersji kolonializmu dobrze urządzona sypialnia w tym stylu będzie zarówno przytulna i elegancka, jak i inspirująca, niebanalna i po prostu ciekawa.

Komentarze

Zostaw komentarz