Jak urządzić sypialnię małżeńską? Przytulna i funkcjonalna aranżacja sypialni dla dwojga

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1420
Jak urządzić sypialnię małżeńską? Przytulna i funkcjonalna aranżacja sypialni dla dwojga

Sypialnia małżeńska to nie tylko miejsce snu i wypoczynku, ale też najbardziej prywatne pomieszczenie w mieszkaniu. Jej aranżacja powinna być funkcjonalna i klimatyczna — spokojna, romantyczna i intymna. Powinna też uwzględniać potrzeby i gust dwóch osób i to często na dosyć niewielkim metrażu. Sprawdźmy więc, jak urządzić sypialnię małżeńską, która spełni te wymagania.

Podstawowe zasady aranżacji sypialni małżeńskiej

Sypialnia małżeńska powinna być przede wszystkim wygodna, przytulna i intymna. Aranżacja ma sprzyjać relaksowi, ale też budowaniu romantycznej atmosfery. Nie można przy tym oczywiście zapominać o funkcjonalności, którą w dużej mierze budują właściwie dobrane meble do sypialni.

Pogodzenie potrzeb, wymagań i upodobań obojga partnerów nie jest prostym zadaniem. Niemniej warto podejść do niego z dużą uwagą. Nie od dziś wiadomo przecież, że otoczenie w zasadniczy sposób wpływa na nastrój. W sypialni ma to szczególne znaczenie, bo to właśnie tu zaczynamy i kończymy każdy dzień. Aranżacja, która nie spełni oczekiwań jednego z partnerów (albo będzie wręcz drażniąca) w znaczącym stopniu może więc wpłynąć na samopoczucie, a w konsekwencji na relacje małżeńskie.

Jeśli więc partnerzy mają zasadniczo odmienne poczucie estetyki, najlepiej postawić na wystrój uniwersalny. Bezpiecznie będzie unikać rozwiązań ekstrawaganckich i nietypowych. Doskonale sprawdzi się natomiast styl klasyczny lub proste aranżacje minimalistyczne. Dosyć uniwersalne i dające sporą swobodę w doborze elementów są też style boho, skandynawski czy rustykalny, a przede wszystkim pozwalający na łączenie różnych estetyk styl eklektyczny.

Znalezienie wspólnego języka estetycznego to oczywiście nie jedyny problem, jaki stoi przed osobami urządzającymi sypialnię małżeńską. Funkcjonalność odgrywa tu również bardzo duże znaczenie, a trzeba zaznaczyć, że potrzeby partnerów mogą się różnić jeszcze bardziej niż ich gusta.

Przede wszystkim małżonkowie potrzebują odmiennego wyposażenia. Różne będą potrzeby dotyczące rozmiarów garderoby i miejsca do przechowywania, ale także te dotyczące wyposażenia dodatkowego. Np. kobiety z pewnością ucieszą się z toaletki w sypialni.

Pogodzenie różnych potrzeb i wymagań estetycznych nie jest łatwe. Bezwzględnie wymaga udziału i zaangażowania obu stron, kompromisów i ustalenia wspólnego stanowiska dotyczącego wyboru mebli, jak i rozwiązań aranżacyjnych.

Kolory do sypialni małżeńskiej

Urządzanie sypialni małżeńskiej warto rozpocząć od ustalenia palety kolorystycznej. Zastosowane barwy mają zasadniczy wpływ na charakter aranżacji, a zatem na panujący w pomieszczeniu klimat.

Sypialnia ma być miejscem snu i wypoczynku. Nie warto więc stawiać na jaskrawe barwy, pstrokatość czy szalone, wybujałe wzornictwo. Najlepiej zastosować stonowaną, ale ciepłą kolorystykę.

W sypialni małżeńskiej doskonale sprawdzą się ziemiste brązy, pastele, lekkie beże, odcienie piaskowe czy szarości. Te barwy są też uniwersalne, łatwiej więc w ich zakresie znaleźć coś, co spodoba się obu stronom. Zastosować warto też naturalne odcienie drewna, które mogą pojawiać się na podłodze, w meblach i dodatkach czy w formie paneli ściennych.

Romantyczną atmosferę można podkręcić, wykorzystując wyraziste akcenty czerwieni, głębokiej purpury czy granatu. Takie wstawki nie powinny jednak być zbyt liczne, nie mogą zdominować spokojnego i stonowanego charakteru wystroju. Najlepiej, jeśli pojawią się w dodatkach — tekstyliach, grafikach na ścianach itp.

Łóżko dla dwojga

Podstawowym elementem wyposażenia jest oczywiście małżeńskie łóżko do sypialni. To zasadniczy mebel, od którego zależy wygoda snu i wypoczynku.

Wybór łóżka małżeńskiego trzeba zacząć od ustalenia jego wymiarów. Przyjmuje się, że minimalna szerokość łóżka dla dwojga to 140 cm, ale lepiej od razu rozważyć mebel o szerokości przynajmniej 160 cm. W zasadzie im szersze łóżko, tym lepiej, przy czym trzeba oczywiście mieć na uwadze metraż pomieszczenia.

Poza wymiarami warto zastanowić się również nad funkcjonalnością łóżka. Może ono być nie tylko miejscem snu, ale także przechowywania pościeli, ubrań czy innych elementów. W sypialni małżeńskiej doskonale sprawdzą się więc łóżka z pojemnikiem — czy to w formie wysuwanych szuflad, jak w modelach Galaxy i Beta, czy też w postaci skrzyni pod podnoszonym stelażem, jak w modelu Dentro. Model Dentro jest dodatkowo wyposażony w półkę w zagłówku i wbudowane oświetlenie, co jeszcze bardziej zwiększa jego funkcjonalność.

Dla wygody kluczowe znaczenie mają właściwie dobrane stelaże i materace. Ich parametry zawsze należy dobierać indywidualnie, ponieważ wiele zależy tu od budowy ciała śpiącego. Dla osób o filigranowej sylwetce odpowiednie będą materace miękkie, a dla bardziej postawnych twardsze.

Wybór ramy łóżka ma znaczenie przede wszystkim estetyczne. Postawić można na łóżka twarde lub łóżka tapicerowane. Te pierwsze będą idealne do aranżacji minimalistycznych, jak i klasycznych. Mogą być utrzymane w jednolitej kolorystyce (np. modnej obecnie bieli) lub mieć kolor i fakturę drewna, co doskonale wpisuje się w styl klasyczny, boho czy skandynawski.

Z kolei łóżka tapicerowane świetnie podkreślają przytulność aranżacji. Dodają pewnej miękkości i wprowadzają ciepło. Świetnie sprawdzają się w różnych stylizowanych wystrojach, np. glamour lub art deco, ale też w stylu kontynentalnym czy różnych odmianach eklektyzmu.

Inne meble do sypialni małżeńskiej

Sypialnia małżeńska to oczywiście nie tylko łóżko. Pozostałe meble do tego pomieszczenia należy wybierać, mając na uwadze przede wszystkim potrzeby obojga partnerów.

Zarówno stoliki nocne, jak i szafy do sypialni trzeba dobrać tak, by zaspokajały potrzeby małżonków. Chodzi tu zarówno o wymagania praktyczne, a więc gabaryty czy układ funkcjonalny, jak i o estetykę.

Klasycznie sypialnia małżeńska, poza miejscem snu pełni też funkcję garderoby. Bardzo istotny jest więc wybór mebli do przechowywania odzieży. Można tu zastosować jedno z dwóch podejść.

Pierwsze z nich to wybór osobnych mebli garderobianych dla obojga partnerów. Każdy dostaje więc swoje szafykomody czy inne meble, których potrzebuje. To podejście rozwiązuje wiele konfliktów “terytorialnych”, ale rodzi też własne problemy.

Po pierwsze i tak wymaga ustalenia wspólnej estetyki. Wykorzystuje się tu bowiem przeważnie kolekcje sypialniane, czyli zestawy spójnych mebli o jednakowych proporcjach, kolorystyce czy estetyce. Bardzo rzadko zdarza się, że w jednym pomieszczeniu można spójnie i elegancko połączyć różne kolekcje i meble o różnym wyglądzie.

Po drugie, wybór osobnych mebli do przechowywania wymaga oczywiście miejsca, a więc sypialni o relatywnie dużym metrażu, co w obecnych czasach zdarza się coraz rzadziej.

Drugie podejście to wspólne meble do przechowywania. Tu liczą się oczywiście gabaryty, ale i układ funkcjonalny. Dobrym wyborem są systemy do sypialni, czyli meble modułowe, które można zestawiać i łączyć w różnych konfiguracjach. Daje to sporą swobodę dobierania mebli do indywidualnych potrzeb obojga partnerów.

Pojawiają się tu także duże, przynajmniej 2-drzwiowe, a często 3- lub 4-drzwiowe szafy. Istotne jest w nich, by dobrze dobrać układ wnętrza. Musi być w nich odpowiednio dużo miejsca na odzież wiszącą obojga partnerów, jak i właściwa ilość półek na ubrania składane. Tak samo dobiera się komody na ubrania — szafek i szuflad musi być w nich wystarczająco dla dwojga.

Aranżacja sypialni małżeńskiej jest więc zadaniem trudnym. Wymaga dobrej komunikacji, analizy potrzeb i gustów obu stron i znalezienia wspólnej drogi, która zaspokoi owe potrzeby. Ważne jest, by urządzając sypialnię małżeńską, żadna ze stron nie dominowała i nie forsowała własnych pomysłów. Tylko zgodność i kompromis pozwala bowiem stworzyć przytulne, intymne i funkcjonalne pomieszczenie dla dwojga.

Komentarze

Zostaw komentarz