Jak urządzić pokój dla nastolatka?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 1700
Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Urządzenie pokoju dla nastolatka to wbrew pozorom niełatwe zadanie. I choć wydaje nam się, że dziecko wciąż potrzebuje opieki i wsparcia, typowy szesnastolatek ma coraz większą potrzebę samostanowienia o sobie oraz najbliższych mu rzeczach. Jak więc urządzić pokój dla nastolatka z zachowaniem podstawowych zasad aranżacyjnych? I o czym należy pamiętać, aby zapewnić mu najwyższy komfort? O tym dowiemy się już za chwilę.

Już nie dziecko, jeszcze nie dorosły - o czym pamiętać urządzając pokój nastolatka?

Kiedy nasze dziecko osiąga wiek nastoletni, możemy zaobserwować w jego zachowaniu szereg przeróżnych zmian. Nie tylko zmieniają się jego priorytety, ale również pojawiają nowe zainteresowania oraz pasje.

Hormony, uważne śledzenie mody wśród rówieśników oraz inne czynniki zewnętrzne sprawiają, że gusta nastolatka zmieniają się w niewyobrażalnym tempie. I choć nie jesteśmy w stanie większości z nich zrozumieć, okres dorastania rządzi się własnymi prawami. A jaką rolę odgrywają w tym czasie rodzice? Przede wszystkim muszą wykazać się niebywałym zrozumieniem i w miarę możliwości pomóc niemal dorosłemu już dziecku zaaranżować najbliższą mu przestrzeń, czyli pokój.

Jak urządzić pokój dla nastolatka? 5 najważniejszych zasad

Podczas aranżowania pokoju dla nastolatka musimy pamiętać o 5 najważniejszych zasadach:

  • - najważniejszy głos w sprawie aranżacji należy oddać dziecku - często wydaje nam się, że gust nastolatka jest zupełnie pozbawiony “smaku”, a dodatkowo bywa niewyważony albo mija się z głównymi zasadami aranżacyjnymi. I rzeczywiście, często tak bywa, że wyobrażenia naszego dziecka są dalekie od klasycznych wzorców. Krzykliwa kolorystyka, nietypowe kształty albo intrygujące połączenia, mogą wywołać wrażenie chaosu lub budzić lęk. Jednak z drugiej strony, nasz nastolatek ma nieodpartą i naturalną potrzebę wyrażenia siebie, a jego gust jest dopiero na etapie kształtowania się. Powinien więc mieć możliwość urządzenia swojej przestrzeni w taki sposób, aby czuł się w niej dobrze i komfortowo. Oczywiście, nie każdy jego pomysł będzie do zaakceptowania lub w ogóle możliwy do realizacji, ale powinien być wzięty pod uwagę i przedyskutowany w celu znalezienia ewentualnego kompromisu,

  • - należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu - dla zdrowia oczu naszego dziecka niezwykle istotną rolę odgrywa oświetlenie. Oprócz głównej lampy sufitowej musimy zadbać również o biurkową (do nauki oraz w momencie korzystania z komputera) oraz nocną (szczególnie ważną podczas czytania lub grania na telefonie bądź tablecie),

  • - należy zadbać o odpowiednią wysokość biurka - to zasada, która dotyczy zarówno dzieci w wieku szkolnym, jak również nastolatków i dorosłych. Biurko do pracy lub nauki powinno mieć wysokość dostosowaną do wzrostu osoby, która z niego korzysta. Ból pleców, zmiany zwyrodnieniowe albo niewłaściwa postawa są często wynikiem niewłaściwie dobranego stolika do nauki. Dobre biurko młodzieżowe, które znajdziemy w sklepie internetowym Focus Meble, nie kosztuje dużo, a zapewnia nastolatkowi najwyższy komfort i bezpieczeństwo. Co więcej, nowoczesne modele zostały zaprojektowane z myślą o młodzieży, dzięki czemu każde starsze dziecko znajdzie odpowiedni wzór dla siebie. Znajdziemy więc zarówno meble z ciekawymi wstawkami kolorystycznymi, jak np. te z kolekcji Mobi, jak również bardziej klasyczne, o nieco loftowym wykończeniu, np. biurko z serii Tomek,

  • - wprowadzenie akcentów kolorystycznych wpływa na kreatywność i chęć działania - nie od dziś wiadomo, że kolory mają w naszym życiu ogromne znaczenie i mogą mieć znaczny wpływ na samopoczucie oraz rozwój. W przypadku nastolatków barwy są jeszcze bardziej istotne, ponieważ mogą motywować albo przytłaczać i rozdrażniać. Podczas rodzinnej konsultacji, warto wybrać więc maksymalnie 2 kolory przewodnie, a pozostałą część pokoju pozostawić w barwach neutralnych, tj. biel, beż lub jasne odcienie szarości,

  • - intymność dla nastolatka jest bardzo ważna - pokój nastolatka to nie tylko miejsce do snu i nauki. Nasze dziecko wraz z wiekiem zaczyna coraz bardziej odczuwać potrzebę kontaktów rówieśniczych oraz odkrywać swoje ciało, również w znaczeniu seksualnym. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to naturalny proces związany z dojrzewaniem, ale wymaga od nas zrozumienia, również w momencie aranżacji pokoju. Warto więc ustawić biurko w taki sposób, aby osoby wchodzące do pokoju nie widziały ekranu komputera oraz zadbać o to, aby przy łóżku była szafka nocna z szufladami. Idealnym pomysłem będzie model z kolekcji Next z laminowaną płytą oraz obrzeżami ABS zapewniającymi najwyższą ochronę przed zadrapaniami, uderzeniami oraz innymi zniszczeniami związanymi z codziennym użytkowaniem.

Jakie wybrać meble do pokoju nastolatka?

Aranżując pokój nastolatka warto wziąć pod uwagę dwie podstawowe kwestie, czyli wielkość i kształt pomieszczenia oraz indywidualne potrzeby dziecka. Urządzając młodzieżową sypialnię warto połączyć oba zagadnienia, dzięki czemu łatwiej będzie nam znaleźć takie umeblowanie, które będzie dobre z punktu widzenia aranżacyjnego, a zarazem spodoba się naszemu nastolatkowi.

Jeśli więc nasze dziecko lubi czytać, pamiętajmy o sporym regale na książki, np. z kolekcji Bland, natomiast w przypadku, gdy interesuje się modą, o dużej garderobie w stylu szafy narożnej Mobi, która również idealnie sprawdzi się w przypadku pokoju o niewielkim metrażu.

Jeśli nie chcemy samodzielnie komponować umeblowania, warto sięgnąć po zestawy, które zostały przygotowane z myślą o wszystkich potrzebach nastolatków. Do jednej z ciekawszych propozycji możemy zaliczyć komplet mebli młodzieżowych Zoom. Zestaw składający się z 6 elementów z pewnością przypadnie do gustu nastolatkom ze szczególnym wyczuciem estetycznym. Matowe wykończenie, ciekawy design oraz niezwykły rysunek płyty laminowanej w modnym kolorze Hong Kong sprawia, że jest to idealna propozycja do młodzieżowego pokoju. W skład zestawu wchodzą:

  • - łóżko z szufladami do przechowywania pościeli i poduszek,
  • - szafa narożna z klasycznym systemem otwierania oraz dużymi półkami na dekoracje, książki oraz młodzieżowe gadżety,.
  • - wisząca półka pozwalająca zachować porządek na biurku,.
  • - nowoczesne biurko z praktycznymi szafkami i pojemną szufladą,.
  • - pojemny i wąski regał, który idealnie sprawdzi się w przypadku małego pokoju.

Urządzenie młodzieżowego pokoju początkowo może wydawać się trudne, ale przy dobrej organizacji oraz stałych konsultacjach z dzieckiem, szybko staje się przyjemnością. Należy jednak pamiętać, aby każdy swój pomysł uzgodnić najpierw z samym zainteresowanym. Nie tylko pozwoli nam to uniknąć rozczarowania związanego z ewentualnym niezadowoleniem nastolatka, ale również pozytywnie wpłynie na umocnienie więzi rodzinnych.

Komentarze

Zostaw komentarz