Jak urządzić mieszkanie dla pary

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 788
Jak urządzić mieszkanie dla pary

Urządzenie mieszkania dla pary to sztuka kompromisu. Pod uwagę trzeba wziąć indywidualne potrzeby, preferencje i gusta dwóch osób, a te wcale nie muszą się pokrywać. Jakie meble, wyposażenie i dekoracje należy zatem wybrać, by oboje domowników czuło się dobrze?

Funkcjonalne meble dla dwojga

Wybór mebli do mieszkania to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Ta z kolei powinna być dopasowana do potrzeb każdego z domowników — ich pracy, hobby i stylu życia.

Warto więc przed zakupem mebli dokładnie przemyśleć, co każdy z domowników lubi robić i jak spędza czas w domu, ponieważ od tego zależy, jakie wyposażenie będzie mu potrzebne. Nie można też zapominać o kwestiach estetyki. Meble powinny być dopasowane do gustu każdego z domowników, ale równocześnie do siebie nawzajem, aby cała aranżacja była spójna.

Meble do sypialni

Urządzanie mieszkania dla pary warto rozpocząć od stref wspólnych, kupując np. meble do sypialni. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór łóżka. Idealne dla pary powinno mieć przynajmniej 160 cm szerokości, tak jak modele Renee, Hektor czy Mezo. W mieszkaniach o małym metrażu sprawdzą się łóżka ze skrzynią na pościel, które zapewnią miejsce do przechowywania. Uwagę zwracają przede wszystkim łóżka z podnoszonym stelażem, np. Calabrii czy Rafaela.

W zachowaniu porządku i dobrej organizacji garderoby w mieszkaniach dla dwojga pomogą duże, przestronne szafy, w których zmieszczą się ubrania obojga domowników. W zależności od indywidualnych potrzeb wybrać można np. pięciodrzwiową szafę Hektor, obszerny model Galaxy z przesuwnymi drzwiami, mniejszy model Beta lub trzydrzwiową szafę Ernesta. Wszystko zależy od tego, jak dużo przestrzeni i jakich funkcjonalności — półek, wieszaków czy szuflad — potrzebuje każdy z domowników.

Meble do salonu i jadalni

Kolejną przestrzenią wspólną będzie strefa wypoczynku. Wybierając meble do salonu, należy uwzględnić nie tylko domowników, ale również ich gości. Ilość miejsc siedzących, a więc np. wielkość sofy, zależy m.in. od tego, jak często i jak wielu gości chcemy przyjmować w domu. Znaczenie w tym kontekście ma też odpowiednio duży i funkcjonalny stolik kawowy.

Podobnymi kryteriami kierujemy się, wybierając meble do jadalni. Tu również liczy się przede wszystkim miejsce. Świetnym pomysłem są stoły rozkładane, takie jak AL-3, Braga czy Diana. Pozwalają one dopasować wielkość mebla do aktualnych potrzeb. Dzięki temu komfortowo zjemy śniadanie we dwoje, jak i zorganizujemy święta czy spotkanie towarzyskie.

Meble kuchenne

Jeśli chodzi o meble kuchenne, sprawa wymaga już głębszej analizy. Kuchnia jest przestrzenią wspólną, ale zazwyczaj jest tak, że częściej gotuje jedna osoba. Dlatego to właśnie jej potrzeby, preferencje i wygoda powinny brać górę przy urządzaniu kuchni. O ile zatem krzesła czy stół kuchenny można wybrać wspólnie, o tyle zestaw mebli kuchennych, jego funkcjonalność i układ to przede wszystkim decyzja tej osoby, która częściej przygotowuje posiłki.

Prywatna przestrzeń we wspólnym mieszkaniu

W mieszkaniach dla dwojga bardzo ważne jest wydzielenie stref prywatnych, w których domownicy będą mogli realizować swoje pasje, oddawać się hobby, czy po prostu wypoczywać w spokoju i w sposób, który najbardziej lubią.

Ta kwestia jest też szczególnie istotna, kiedy zdarza się jednej lub obu osobom zabierać pracę do domu. Wydzielone, osobiste miejsce do pracy zazwyczaj wymaga biurka i krzesła lub fotela obrotowego. Ich wybór również musi być przemyślany i dopasowany do zajęć domowników. Do pracy lub zabawy z komputerem przyda się odpowiedni model z miejscem na sprzęt czy wysuwaną półką na klawiaturę, np. Flip lub Flap. Z kolei prawidłowo dobrany fotel obrotowy czy krzesło pomoże zachować odpowiednią postawę i uniknąć problemów z kręgosłupem. Uzupełnieniem prywatnego kącika mogą być podwieszane półki lub regały na książki, papiery i inne materiały.

Trzeba też pamiętać o umiejscowieniu takiej prywatnej przestrzeni. Powinna ona być wyraźnie wydzielona. Nie musi być to podział architektoniczny — ścianami czy innymi elementami konstrukcyjnymi. Przestrzeń odseparować można funkcjonalnie i optycznie, wybierając odpowiednie meble, kolory czy faktury.

Styl eklektyczny, czyli aranżacja dla każdego

Spójna aranżacja mieszkania dla pary to trudny orzech do zgryzienia, szczególnie kiedy mieszkańcy nie mogą zgodzić się co do jednego stylu wystroju. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się eklektyzm.

Wystrój eklektyczny pozwala łączyć ze sobą elementy z różnych stylów — meble nowoczesne można np. zestawić z elementami retro. Połączenia te jednak nie mogą być przypadkowe. Aby uniknąć wrażenia, że w mieszkaniu mamy zbiór losowych mebli i dekoracji, najlepiej znaleźć jakiś wspólny mianownik dla całej aranżacji. Może to być kolor, faktura czy materiał.

Eklektyczną, ale spójną aranżację stworzymy, wybierając meble w różnym stylu, ale z widocznym rysunkiem drewna. Meblościankę z zestawu Floss bez problemu możemy więc połączyć z szafką RTV Nyte lub komodą Felix.

Elementem łączącym poszczególne meble może być również kolor. Czarne akcenty we wspomnianej kolekcji Felix doskonale komponują się z frontami zestawu Floss czy niemal całkiem czarnymi meblami Silke.

Aranżacje eklektyczne pozwalają na bardzo duży zakres swobody w dobieraniu mebli i poszczególnych elementów wyposażenia. To najlepszy sposób, aby pogodzić odmienne gusta dwóch mieszkających wspólnie osób i stworzyć wystrój, w którym oboje będą czuli się jak u siebie.

Komentarze

Zostaw komentarz