Jak urządzić i umeblować pokój dla chłopca?

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 491
Jak urządzić i umeblować pokój dla chłopca?

Pokój dla chłopca to nie tylko sypialnia, ale też miejsce zabaw, nauki i wypoczynku. To pomieszczenie wielofunkcyjne, które musi być nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Powinno spełniać potrzeby dziecka, ale też rozwijać jego wyobraźnię i kreatywność. Sprawdźmy zatem, jak urządzić idealny pokój dla chłopca.

Pokój dla chłopca — funkcjonalność i estetyka

Urządzenie pokoju dla chłopca (jak i dla dziewczynki) to jedno z najtrudniejszych zadań aranżacyjnych. Wymaga bowiem połączenia wielu funkcji w jednym pomieszczeniu (często niewielkim), dużej dbałości o estetykę i bardzo indywidualnego podejścia.

Pokój dla chłopca to jednocześnie sypialnia, miejsce zabaw, wypoczynku, nauki i rozwijania pasji czy uprawiania hobby. Na stosunkowo małej powierzchni trzeba więc zmieścić cały świat małego człowieka, zorganizować zarówno przytulne miejsce wypoczynku, kreatywny kącik zabaw, jak i zaciszne, sprzyjające koncentracji miejsce do nauki. W organizacji tych stref funkcjonalnych pomagają przede wszystkim dobrze dobrane meble dla chłopców, ale też właściwy wystrój, odpowiednio dobrane kolory, faktury i dodatki.

Estetyka pokoju dla chłopca jest równie istotna jak funkcjonalność. Często wykorzystywanym pomysłem na aranżację jest zastosowanie motywu przewodniego zgodnego z upodobaniami i zainteresowaniami dziecka. W ten sposób powstają pokoje oparte na motywach sportowych, w klimacie dżungli, warsztatu, kosmosu, statku pirackiego itp.

Takie aranżacje z motywem przewodnim z pewnością są atrakcyjne dla dzieci, ale trzeba pamiętać, że zainteresowania i gusta chłopców (szczególnie tych młodszych) mogą się szybko zmieniać i ewoluować. Dorastający chłopiec może więc dosyć szybko wyrosnąć z fascynacji danym motywem. Co więcej, wraz z dorastaniem, motyw, który jeszcze niedawno był powodem do dumy i radości, może szybko stać się zbyt infantylny i będzie źródłem wstydu przed kolegami.

Dlatego urządzając pokój dla chłopca, warto stawiać na motywy stosunkowo uniwersalne lub na rozwiązania, które można łatwo zmieniać i przekształcać, podążając za rozwijającym się dzieckiem. Nie znaczy to wcale, że należy zupełnie zrezygnować z motywu przewodniego, a jedyne, że ten motyw przewodni nie może być zbyt wąski.

Urządzając pokój dla chłopca, zawsze warto włączyć go w proces decyzyjny, wspólnie ustalając kierunki, w jakich ma iść wystrój. Dokładna analiza potrzeb, preferencji i gustu dziecka pomoże w stworzeniu wymarzonego, a przy tym funkcjonalnego i bezpiecznego pokoju chłopięcego.

Nie tylko błękit, czyli kolory w pokoju chłopięcym

Aranżacje pokoju dla chłopca należy zacząć od wyboru kolorów bazy. Na ścianach sprawdzi się nie tylko tradycyjny, stereotypowy błękit. Doskonale wyglądają tu wszelkie pastele, żółcie, zielenie, a nawet szarości i biel. Oczywiście na błękit również jest tu miejsce, ale nie powinno się z nim przesadzać czy ograniczać się wyłącznie do niego.

Warto wprowadzić też ożywcze akcenty — detale w czerwieni czy pomarańczu mogą pobudzać wyobraźnię i wprowadzać energię, ale nie warto z nimi przesadzać. Nazbyt pstrokata lub intensywna kolorystyka będzie rozpraszająca i może prowadzić do przebodźcowania. Lepiej więc wybrać 2-3 kolory przewodnie, a dodatkowe barwy stosować jedynie punktowo, w drobnych detalach.

Łatwiej jest oczywiście, kiedy wybieramy aranżację z motywem przewodnim. Motyw dżungli, statku czy kosmosu dyktuje zarówno dominujące, jak i dodatkowe kolory, ułatwiając wybór palety. Nadal trzeba jednak pamiętać, by aranżacja nie była zbyt przeładowana wizualnie.

Kolory są też świetną metodą na optyczne wydzielenie stref funkcjonalnych w pokoju dla chłopca. W okolicach łóżka warto użyć barw spokojnych i stonowanych, które stworzą miły i odprężający klimat. W kąciku zabaw można zaszaleć nieco bardziej, stosując żywsze odcienie, wzorzyste tapety, ścienne murale z motywem przewodnim czy wielkoformatowe fototapety. Przy biurku do nauki warto wrócić do barw spokojnych i sprzyjających skupieniu, ale złamanych ożywczymi, pobudzającymi kreatywność akcentami.

Takie kolorystyczne wydzielanie stref nie ogranicza się rzecz jasna do barw na ścianach. Wspomóc warto się także wyposażeniem — kolorowymi tekstyliami, akcesoriami czy odpowiednio dobranymi meblami dla chłopców.

Estetyczne i funkcjonalne meble dla chłopca

Odpowiedni wybór mebli dla chłopca to kluczowy etap aranżacji. To właśnie od mebli w największym stopniu zależy funkcjonalność pomieszczenia, ale także jego estetyka.

W pokojach chłopięcych doskonale sprawdzają się meble systemowe (modułowe). Pozwalają one na tworzenie różnych konfiguracji, łatwe dobieranie elementów dodatkowych i dostosowywanie układu do różnych pomieszczeń.

Systemowe meble dla chłopców “dorastają” razem z dzieckiem. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami i gustem pociechy, zmieniać można również ustawienie i rolę mebli, a nawet wymieniać lub dobierać całe moduły.

Systemowe kolekcje młodzieżowe to również gwarancja spójności wszystkich elementów wyposażenia. Meble z jednego zestawu utrzymane są w spójnych proporcjach, kolorach i formach. Bez trudu dobierzemy więc komodybiurka czy półki np. do szafy z danej kolekcji.

Meble dla chłopców często są też wielofunkcyjne. Dobrym przykładem są łóżka piętrowe. To nie tylko modele z dwoma poziomami do spania (idealne dla rodzeństwa), ale także wysoce funkcjonalne meble dla jednego dziecka. O ile górny poziom zawsze wyposażony jest w materac do spania, o tyle na dolnym może być np. biurko do nauki, szafki i półki do przechowywania czy też wolna przestrzeń idealna na kącik zabaw.

Taką wielofunkcyjność oferują również niskie łóżka młodzieżowe. Modele takie jak ComoJoker lub System wyposażone są w praktyczne półki, szafki i schowki odpowiednie nie tylko na pościel, ale też na zabawki, książki i inne przedmioty.

Wybierając meble dla chłopca, warto stawiać na wyposażenie uniwersalne, a więc takie, którego estetyka nie będzie zbyt infantylna i zadowoli zarówno maluchy w wieku przedszkolnym, jak i dzieci starsze, a nawet młodzież. Uwagę zwracają m.in. kolekcje JokerPlanetPok i Qubic. To wyposażenie ciekawe, niebanalne i wielokolorowe. Jednocześnie nie jest “przesłodzone” czy karykaturalnie dziecinne. Zachowuje wysoką funkcjonalność niezależnie od wieku użytkownika, a oferuje też żywą, pobudzającą i niebanalną estetykę. Takie meble przetrwają próbę czasu i zmieniającego się charakteru dziecka.

Urządzając pokój dla chłopca, trzeba więc pamiętać przede wszystkim o jego potrzebach i preferencjach, ale również o tym, że te potrzeby i preferencje z czasem będą ulegały zmianie. Wybór uniwersalnych, systemowych mebli dla chłopców, kolorów czy motywów przewodnich sprawi, że wystrój będzie funkcjonalny i atrakcyjny dla dzieci w różnym wieku. Właśnie to jest kluczem do dobrej aranżacji pokoju dla chłopca.

Komentarze

Zostaw komentarz