Jak dbać o materac do łóżka? Podstawowe zasady pielęgnacji materaca

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 671
Jak dbać o materac do łóżka? Podstawowe zasady pielęgnacji materaca

Materac dobrej jakości to podstawa zdrowego i wygodnego snu. Nie wystarczy jednak wyłącznie zakup odpowiedniego modelu o budowie i parametrach dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Ważna jest również regularna i pielęgnacja oraz właściwa eksploatacja materaca. Sprawdź więc, jak dbać o materac, by dobrze służył przez długi czas.

Jak wybrać dobry materac?

Zacznijmy od tego, że w sprzedaży są różne materace o różnej budowie i parametrach. Odmienna konstrukcja materaca wpływa nie tylko na wygodę użytkownika, ale także na higienę, sposób pielęgnacji czy trwałość produktu. Warto zatem wybierać te modele, o które łatwo zadbać i utrzymać w dobrym stanie.

Podstawą jest oczywiście wysoka jakość — tak materiałów wykorzystywanych przy produkcji materaca, jak i samego wykonania. Dobre materace z solidnych materiałów będą mniej podatne na odkształcenia, przetarcia, rozdarcia itp.

Wybierając materace sprężynowe, najlepiej postawić na modele kieszeniowe, takie jak T3. Każda sprężyna jest tu zamknięta w osobnej kieszeni, czyli swego rodzaju pokrowcu z materiału. W przeciwieństwie do materacy bonellowych w modelach kieszeniowych sprężyny nie są ze sobą połączone. Oznacza to, że każda działa niezależnie, reagując na punktowy nacisk w konkretnym miejscu. To oczywiście gwarantuje lepsze dopasowanie do kształtów ciała, a zatem większą wygodę. 

Jednak materace kieszeniowe to także większa higiena. Zamknięcie sprężyn w kieszeniach sprawia, że we wnętrzu materaca zbiera się mniej kurzu, będącego świetnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy.

Zadbaj o podparcie — stelaż i rama łóżka

Dobry materac do łóżka to kwestia kluczowa, ale niezwykle ważne jest także jego właściwe umiejscowienie. Żaden materac nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi, ani na jednolitych, pełnych powierzchniach. Właśnie dlatego tak istotny jest dobry stelaż.

Stelaże do łóżka powinny być wykonane z mocnych, ale elastycznych listewek rozłożonych w pewnych odległościach od siebie. Tak powstaje ażurowa konstrukcja, taka jak w stelażu S1 Duo, która zapewnia amortyzację i wentylację materaca.

Sam stelaż jednak nie wystarczy. Powinien on być osadzony na dobrej, odpowiednio zbudowanej ramie. Chodzi przede wszystkim o to, by stelaż (i materac) był podniesiony ponad powierzchnię podłogi. Zapewnia to dopływ powietrza do dolnej powierzchni materaca. Wentylacja jest natomiast kluczowa, by odprowadzić wilgoć. Pozwala to usunąć przykre zapachy, ale też uniknąć rozwoju pleśni i innych patogenów.

Oczywiście łóżka (czy raczej ich ramy) mogą mieć różną budowę. Najlepszą wentylację zapewniają te na wysokich nóżkach, bez skrzyni na pościel, np. model StoryHektor lub Fjord. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z łóżek z pojemnikiem na pościel. Zabudowane modele, takie jak GalaxyBeta lub młodzieżowe łóżko System też mają wysoko podniesione stelaże. O ile więc nadmiernie nie załadujemy skrzyni na pościel, powietrze będzie w niej swobodnie krążyć, wentylując spód materaca.

Ochrona materaca to podstawa

Kiedy już mamy odpowiednie łóżko do sypialni, dobry stelaż i materac, warto pomyśleć o ochronie tego ostatniego. Zabezpieczenie materaca jest bowiem najlepszym sposobem na długie zachowanie go w doskonałym stanie.

Podstawową ochroną materaca jest pokrowiec. Obecnie w zasadzie wszystkie dostępne w sprzedaży materace są już wyposażone w pokrowce, ale mają one różną jakość. Dobry pokrowiec powinien być zdejmowany, najlepiej nadający się do prania w pralce. Powinien być też gruby i chłonny, aby płyny nie przenikały do głębszych warstw materaca. Dostępne są pokrowce wodoszczelne, które całkowicie chronią przed przenikaniem płynów, ale trzeba na nie uważać. Takie produkty często nie przepuszczają również powietrza, co blokuje wentylację materaca.

Wodoszczelność jest jednak ważną kwestią m.in. przy materacach na łóżka dziecięce. Lepszym pomysłem niż wodoszczelny pokrowiec będzie jednak dodatkowy ochraniacz na materac. Takie elementy zakłada się na powierzchnię materaca, nie blokują więc dopływu powietrza od boków czy od spodu. Są też łatwiejsze do zdjęcia i wyprania niż pokrowiec.

Poza pokrowcem i ochraniaczem dla zachowania higieny i czystości materaca istotne jest również prześcieradło. To najbardziej wierzchnia warstwa ochronna, która osłania dalsze elementy przed zabrudzeniem, ale również przecieraniem. Regularnie prane prześcieradło w zasadniczy sposób poprawia higienę snu, pozwala pozbyć się przykrych zapachów (np. potu) i skutecznie eliminuje zbierający się w łóżku kurz, jak i żyjące w nim roztocza.

Jak dbać o materac na co dzień?

Nawet najlepsza ochrona łóżka nie wystarczy, by zagwarantować higienę i zabezpieczyć materac przed zniszczeniem czy zużyciem. Równie istotne jest właściwe korzystanie z materaca i dbanie o niego na co dzień.

Po pierwsze materac powinien być eksploatowany równomiernie. Aby tak było, należy go regularnie (co kilka miesięcy, najdalej co pół roku) obracać w osi głowa-nogi i odwracać w osi góra-dół. Ta prosta czynność sprawia, że obciążenie rozkłada się bardziej równomiernie, a sprężyny czy pianka nie są stale narażone na duży nacisk w tym samym miejscu. Wedle badań, samo obracanie materaca pozwala przedłużyć jego żywotność nawet o 30%, więc naprawdę warto o to dbać.

Odwracanie materaca dotyczy rzecz jasna tych modeli, które są symetryczne. W przypadku materacy strefowych ułożenie stref miękkości może nie pozwalać na obrót w osi głowa-nogi. Nie każdy materac jest też dwustronny w osi góra-dół. Jeśli materaca nie można przekręcać, warto zmieniać pozycję snu, zamienić się czasem z partnerem miejscami i dbać o to, by np. nie siadać zawsze w tym samym miejscu.

Odwracanie materaca wpływa pozytywnie również na jego wentylację. To z kolei kluczowe dla odprowadzenia wilgoci i zapachów. Suchy materac to również zdecydowanie mniejsze ryzyko rozwoju pleśni, grzybów, roztoczy i innych patogenów. Z tego względu materac warto nie tylko odwracać, ale też czasem po prostu przewietrzyć. Zdjęcie pościeli, ochraniacza, a nawet pokrowca i wystawienie materaca na balkon czy ogród to szybki i skuteczny sposób na odświeżenie miejsca snu.

Jak czyścić materac?

Zasadniczym elementem dbania o materac jest też jego regularne czyszczenie. O ile większość osób pamięta o praniu pościeli, o tyle zapomina, że prać należy także ochraniacz na materac i pokrowiec.

Pranie pokrowca zawsze należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta (które powinny być podane na metce). To bardzo istotne, bo stosowane w pokrowcach materiały bywają niezwykle wrażliwe na temperatury i detergenty. W większości przypadków do prania pokrowca na materac nie można np. dodawać płynów zmiękczających tkaniny, bo zatykają one pory materiału i blokują przepływ powietrza.

Materac warto też od czasu do czasu odkurzyć. Robi się to zwyczajnym domowym odkurzaczem, najlepiej po zdjęciu pokrowca. Niestety, czasem pokrowca zdjąć się nie da i wtedy odkurzać trzeba przez niego.

Jeśli już czyścimy materac z pokrowcem zintegrowanym, warto wykorzystać odkurzacz piorący, myjkę parową lub specjalne detergenty do ręcznego szorowania. Fanom naturalnych metod sprzątania można natomiast polecić wykorzystanie sody oczyszczonej, która świetnie odświeża materace i pokrowce.

Przedstawione wyżej metody dbania o materac nie są skomplikowane i nie wymagają wiele czasu. Najważniejsze jest zachowanie względnej regularności i dbanie o to, by materac był zawsze czysty i suchy. Pomoże to przedłużyć jego żywotność i zachować go w doskonałym stanie. Poprawi też higienę, a co za tym idzie komfort snu.

Komentarze

Zostaw komentarz