Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami. 5 praktycznych porad

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 44090
Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami. 5 praktycznych porad

Dopasowanie odpowiedniego stołu do pomieszczenia nie jest łatwym zadaniem. Musimy zadbać o to, by nasza rodzina lub goście mogli wygodnie jeść i spędzać czas przy stole. Komfort biesiadowania zależy w dużej mierze od tego, ile miejsca zajmie stół z krzesłami w jadalni, salonie lub kuchni. Jeśli zastanawiasz się, jaki model i rozmiar wybrać, przeczytaj tych kilka użytecznych wskazówek.

Jaki kształt stołu będzie najlepszy do pomieszczenia?

Zdarza się, że jesz w różnych miejscach domu. Przegryziesz coś na sofie, dzieci zjedzą jakiś drobiazg przy swoich pokojach. Ale najważniejsze rodzinne posiłki i rytuały odbywają się najczęściej przy głównym stole ustawionym w kuchni, jadalni lub salonie. Każdy przecież chce jeść wygodnie.

Pomieszczenia są najczęściej zbudowane na planie prostokąta. I taki też kształt stołu jest do nich najbardziej odpowiedni. Kwadratowe stoły dobrze sprawdzają się w kwadratowych pokojach i są świetnym rozwiązaniem jeśli zwykle nie przyjmujesz zbyt wielu gości. Poza tym, zawsze można dostawić drugi kwadratowy stół na specjalne okazje i powiększyć powierzchnię do serwowania.

Małe, okrągłe stoły idealnie sprawdzają się w niewielkich kwadratowych i prostokątnych pomieszczeniach. Tworzą przytulny i kameralny nastrój. Z kolei potężne okrągłe stoły robią wprawdzie duże wrażenie rozmiarami, ale powodują, że goście siedzą dosyć daleko od siebie, co może utrudniać konwersację i integrację.

Ile miejsca dla każdej osoby?

Szukając właściwego stołu do Twojego pomieszczenia musisz wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń. To od niej będą zależały optymalne wymiary stołu, który wybierzesz się do salonu.

Pamiętaj o podstawowej zasadzie planowania wymiarów stołu: przeznacz 60 cm na jedno nakrycie. Jeśli warunki mieszkaniowe pozwolą, idealnie byłoby znaleźć 75 cm dla jednej osoby.

Jaka odległość stołu od ściany?

Najrozsądniej jest zatem zmierzyć pomieszczenie. Zastanów się ile osób będzie na co dzień siadało przy stole. Dolicz miejsce na odległość stołu od ściany, tak aby można wygodnie odsunąć krzesło i rozprostować nogi. W aranżacji wnętrz przyjęło się, że powinieneś przewidzieć około 60 cm odległości stołu od ściany. To minimalna przestrzeń dla wygodnego podawania dań lub odchodzenia od stołu. Jeśli Twój dom lub salon jest wystarczająco przestronny, zapewnij około 120 cm od ściany. Będziesz miał pewność, że poruszanie się wokół stołu będzie zupełnie swobodne.

Kiedy planujesz zakup owalnego stołu do prostokątnego pomieszczenia, upewnij się, ile będzie wolnego miejsca od ścian w skrajnych punktach stołu. Może Cię spotkać niemiłe zaskoczenie, jeśli się okaże, że trudno będzie się przecisnąć w kilku miejscach.

Jak dobrać krzesła do stołu?

Projektanci wnętrz nie upierają się już przy krzesłach z tej samej kolekcji, z której pochodzi stół. Okazuje się, że różnorodność jest dzisiaj w cenie. Nie dość, że krzesła nie muszą być w tym samym stylu, co stół, to nawet każde z krzeseł może się różnić od siebie. Wszystkie wnętrzarskie chwyty są już dozwolone.

Jeśli krzesła mają podłokietniki, sprawdź, czy bez problemu wsuwają się pod stół. Zaoszczędzisz miejsce w pokoju, kiedy stół nie będzie używany. Zmierz szerokość krzeseł i porównaj z wymiarami stołu. Oblicz, czy zakładana przez Ciebie liczba krzeseł zmieści się w przestrzeni między nogami stołu. Sprawdź także, ile miejsca jest między dolną częścią blatu a siedziskiem. Bezpieczne minimum powinno wynosić około 30 cm. Jeśli będzie mniej, ktoś może mieć problem z wygodnym przysunięciem się do stołu.

Ile osób do wielkości stołu?

Zastanawiasz się ile zajmuje stół z krzesłami? Planując zakup stołu możesz posłużyć się kilkoma sprawdzonymi wymiarami dostosowanymi do przewidywanej liczby osób przy stole. Pamiętaj, że o wielkości stołu powinna zdecydować przestrzeń, którą dysponujesz.

Stół ma być meblem funkcjonalnym, a nie domową barykadą. Poniżej pokazujemy przykładowe średnie wymiary na liczbę nakryć. Do wymiarów dolicz minimalną sugerowaną przestrzeń od stołu do ściany, jaką jesteś w stanie zapewnić.

kształt stołu

wymiary (cm)

liczba nakryć

okrągły

średnica 90

4 do picia, 2 do konsumpcji

kwadratowy

bok 100

4

prostokątny

dł. 150 x szer. 90

6

prostokątny

dł. 180 x szer. 90

6 do 8

prostokątny

dł. 220 x szer. 90

6 do 8

prostokątny

dł. 250 x szer. 120

8 do 10

W szczególnych sytuacjach, możesz posadzić gości również przy szczytowych bokach stołu, co zwiększy jego możliwości. Nikt nie będzie się czuł z tego powodu mniej komfortowo. Mogą jedynie pojawić się zwyczajowe żarty o pozostaniu “starą panną” lub “kawalerem”, gdy ktoś będzie siedział na rogu stołu.

Komentarze

Zostaw komentarz