Białe meble - 5 powodów, dla których warto je wybrać

W: Porady i inspiracje wnętrzarskie Komentarz: 0 Odsłony: 3604
Białe meble - 5 powodów, dla których warto je wybrać

Białe meble cieszą się niesłabnącą popularnością. Doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz nie tylko tych minimalistycznych, ale też klasycznych, a nawet tych w duchu high-tech. Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto wybrać białe meble nie tylko do kuchni, ale również do innych pomieszczeń

Białe meble są ponadczasowe

Moda na białe meble przywędrowała z chłodnej i ciemnej północy. Przyszła do nas wraz z popularnymi aranżacjami skandynawskimi, w których liczy się minimalizm formy, przestronność i dobre doświetlenie pomieszczeń.

Prekursorem tego stylu aranżacji jest pochodzący ze Szwecji Carl Larsson, który szukał praktycznych rozwiązań pasujących do lokalnego klimatu. Białe meble miały doświetlać i ocieplać przestrzeń w pochmurnych i ponurych regionach Skandynawii. Szybko okazało się jednak, że taki wystrój sprawdza się również w innych obszarach geograficznych.

Pierwotnie białe fronty i blaty zyskiwały popularność głównie w kuchniach, jednak szybko rozpropagowano również białe meble do salonu, sypialni i innych pomieszczeń. Białe kolekcje mebli, takie jak Rejuvenation, Pori czy Sonia, wnoszą do wnętrz powiew świeżości, atmosferę czystości i dobrej organizacji oraz spokój i przytulność.

Pasują do każdej aranżacji

Moda na białe meble nie dotyczy jednak wyłącznie stylu skandynawskiego. Przeniosła się również na wystroje innego typu, zarówno nowoczesne, jak i klasyczne.

Meble o dekoracyjnej formie, takie jak te z kolekcji Diana i Mezo, za sprawą rzeźbionych nóżek, tłoczeń i ornamentów świetnie odnajdują się w wystrojach imitujących bogate dworki szlacheckie. To doskonałe połączenie tradycji z nowoczesnością. Bogato zdobione komody, szafy czy regały wprowadzają element luksusu, a czysta biel daje poczucie przestronności i stonowanej elegancji.

Z drugiej strony białe meble są również doskonałym wyborem do aranżacji w klimacie high-tech czy futurystycznym. Szczególnie dobrze sprawdzają się tu fronty wykończone na wysoki połysk oraz podświetlenia LED, czego przykładem może być zestaw Tulsa i meblościanka Hektor.

Nie można też pominąć typowo minimalistycznych wnętrz. Białe meble o prostej, geometrycznej formie pasują do nich wręcz idealnie. Widzimy to np. w typowo skandynawskim systemie Pori czy skrzyniowej szafce Nyte na metalowej podstawie.

Biel powiększa przestrzeń optycznie

Jedną z największych zalet, białych mebli jest to, że zwiększają one przestrzeń optycznie. Właśnie dlatego tak dobrze sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach minimalistycznych, ale i bardziej dekoracyjnych wystrojach klasycznych, szczególnie na małym metrażu.

Ponieważ biel tak dobrze buduje poczucie przestronności, świetnie sprawdza się na meblach do sypialni. Biały regał Inox, wiszące szafki Nyte, a nawet przestronna szafa Hatti to wyposażenie o wysokiej funkcjonalności i nienagannej estetyce, które nawet w niewielkiej sypialni pozwoli stworzyć lekki i przytulny wystrój.

Ważne jest, że nawet duże meble utrzymane w bieli nie przytłaczają. Dlatego szczególnie na małych metrażach tak dobrze sprawdzają się białe szafy czy wysokie regały. Dobrym pomysłem jest też wzbogacenie ich o przeszklenia lub lustra, które dodatkowo pogłębiają iluzję przestronności.

Białe meble są eleganckie i tworzą harmonijną, spokojną atmosferę

Jasne wnętrza i białe meble wyciszają, uspokajają i tworzą harmonijną atmosferę. Są więc doskonałym sposobem na stworzenie przytulnego i zacisznego miejsca relaksu i snu. Sypialnia urządzona w bieli, np. z wykorzystaniem mebli z kolekcji Albert lub Morena, będzie koić zmysły i promować zdrowy sen.

Biel nie tylko koi zmysły i uspokaja, ale też ułatwia skupienie. Nie rozprasza i nie stymuluje nadmiernie wzroku. W związku z tym białe meble, np. biurko Rita lub młodzieżowy model Sigma, to również świetny wybór do gabinetu czy domowego miejsca pracy i nauki.

Trzeba jednak pamiętać, że nie można z tą bielą przesadzać. Jej nadmiar sprawi, że pomieszczenie wyda się sterylne i pozbawione głębi. Dlatego dobrze jest łączyć biel np. z ciepłą barwą drewna lub kolorowymi dodatkami. Z bielą doskonale współgrają pastele. Można je wykorzystać przy malowaniu ścian lub wprowadzić w tekstyliach, grafikach oraz bibelotach.

Łatwo utrzymać białe meble w czystości

Jednym z najczęściej pojawiających się zastrzeżeń wobec białych mebli jest obawa o utrzymanie ich w czystości. Wiele osób martwi się, że na białych blatach i frontach widać będzie każdy pyłek i plamkę.

Rzeczywiście łatwiej dostrzec na nich zabrudzenia, ale dzięki temu można je też szybciej usunąć. Sprawia to, że takie wyposażenie wręcz promuje czystość i higienę. Z tego względu bardzo popularne są białe meble kuchenne.

Sama biel buduje też poczucie czystości i porządku. Jasne, dobrze doświetlone wnętrza sprawiają wrażenie lepiej zorganizowanych i bardziej higienicznych. Są przejrzyste i eleganckie, a do tego przytulne, przestronne i po prostu piękne.

Komentarze

Zostaw komentarz